www.hranostaj.cz
Tanky
80%23 hodnocení
Potřeby: tabulky s vlastnostmi rolí, papírky na životy
Počet hráčů: od 16
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Do terénu
Charakter hry: Bojovka
Perfektní bojovka s několika rolemi
Autor nebo zdroj: Nikiho vypečené hry
Příprava:
Organizátor si musí podle počtu hráčů vytisknout nebo napsat tabulky s vlastnostmi jednotlivých rolí (přiložený soubor tanky.doc nebo viz níže). Dále jsou potřeba lístečky na životy.

Území:
Hraje se v členitém terénu na ploše přibližně 1 kilometr čtverečný (podle počtu a zdatnosti hráčů). Území musí být cestou nebo jinak rozděleno na dvě stejně velké a i jinak vyrovnané poloviny.

Před hrou:
Hráči se rozdělí na 2 stejně početná a silná družstva. V rámci družstva dostane každý hráč jednu roli - tank, dělo, samopal, rez, mina, protichemka, pěšák, štáb. Pokud je hráčů víc, můžou se všechny role kromě štábu opakovat.

Každá role má určité vlastnosti:
- Tank zničí dělo, pěšáka, protichemku, samopal a může být zničen minou a rezem.
- Dělo zničí samopal, pěšáka, protichemku a může být zničeno rezem, minou a tankem.
- Samopal zničí pěšáka, protichemku a může být zničen rezem, minou, tankem, dělem.
- Rez zničí dělo, samopal, minu, tank a může být zničen protichemkou.
- Mina zničí dělo, samopal, protichemku, tank, pěšáka a může být zničena rezem.
- Protichemka zničí pěšáka, rez a může být zničena dělem, samopalem, minou a tankem.
- Pěšák zničí štáb a může být zničen minou, tankem, samopalem, dělem a protichemkou.

Když jsou role rozděleny, má družstvo za úkol co nejlépe ukrýt štáb na své polovině. Ten se pak už nesmí přesunovat. Štáb u sebe má propisku a před hrou všem hráčům podepíše jeden roh jejich papírku, který představuje život. Pak už může hra ve stanovený čas začít.

Hra:
Cílem hry je objevit nepřátelský štáb (objevit ho může kterýkoliv hráč) a pak ho pěšákem zničit (pěšák se ho dotkne). Když se dva hráči navzájem dotknou, zjistí podle tabulky kdo koho zničil. Vítěz souboje utrhne poraženému podepsaný roh lístečku se životy a poražený si musí jít ke štábu nechat podepsat nový roh. Nepřítel ho samozřejmě může sledovat a tak by si hráč bez života měl dávat pozor, aby nevyzradil štáb. Každý hráč má tedy 4 životy. Může se také stát, že se hráči v klidu rozejdou (například když se setkají 2 tanky a podobně). Zkoušeli jsme hrát i původní variantu, kdy místo dotyku stačilo na nepřítele zavolat, ale ta se nám neosvědčila.

Zpočátku jsou role nepřátelských hráčů neznámé, ale s ubíhajícím časem se většina rolí prozradí a hráči tak vědí, před kým raději utíkat a koho naopak pronásledovat. Nejhůř je na tom samozřejmě pěšák, kterého zničí skoro všichni.

Souboj se může odehrát kdekoliv po celém herním území, nezáleží na které polovině. Poloviny jsou důležité jen pro ukrytí štábu.

Zdánlivou nevýhodou hry je její složitost. Hráči si ale rychle zvyknou a právě díky různým rolím se tanky jen tak neohrají. Hra dostane úplně jiný rozměr, když se hráči obléknou do maskáčů a namaskují si obličej ( ;

Za obrázky kartiček jednotlivých rolí děkujeme PAMPELIŠCE
Alternativní pravidla
Houska: Hra předělaná na "Hobbita" - Bilbo se musí vloupat do nepřátelského ležení, jinak jsou pravidla v podstatě stejná - připojuji pdf s kartičkami https://uloz.to/!KQnUtmdUb/tanky-hobbit-tisk-pdf
Anonim: :plamenomet::motorovka::neo::asmd::box::rpg::jedi:Super hra
hh: vm:tabacek::10::hura::10::tralala:
hh: vm:tabacek::10::hura::10::tralala:
Skokan: Toto je hra prevedena do terenu z puvodni hry (alespon jak to znam ja) - Marsal a Spion (dneska dela tusim firma bonaparte) a znam to v puvodni verzi cili Marsal-General-Kapral-Kadet-Strelec-Miner-Spion-Srapnel (snad jsem na nic nezapomnel) a vlajka byla proste vlajka...Srapnela jsme meli tak, ze byl viditelne oznacen a zabijel okamzite a rovnou bez zastavovani (dotekem)...
zuzkailleova: My to hrajem trochu jinak, bez štábu, ten, kdo vyhraje souboj, získá kartičku, kartičky se mohou měnit (např. jsem pěšák, seberou mi kartičku, vyměním si jí za tank). Každé družstvo má svojí barvu. Pokud nějaké družstvo vyhraje kartičku s jinou barvou než je ta jejïch (je to vc než pravděpodobné :)) už jí nesmí použít!
sarkisa: jo a štáb byla osada nebo jeskyně
sarkisa: místo tanků apod. se dá použít i něco jiného-my to hráli v pravěku ;-)
Dá se to zhruba takto: rez=bakterie,protichemka=bylinka,pěšák=neandrtálec,tank=medvěd,dělo=zmije,samopal=masožravka,mina=tekutý písek.tak jen kdyby se vám to nechtělo vymýšlet.. :-D:haha::pis:
woody: hráli jsme to jako skopčáci a amíci a na začátku před první hrou byl úkol se zamaskovat nikdo nevěděl oco de proto sme na sobě měli všemožný větve a pak se všem strašně blbě běhalo byla to pařba :pirat::alien:
OkounOkoun: My jsme měli malinko jinou variantu: místo pěšáka je špion (zní to o dost líp), protichemka měla název ženisté, samopal se nazýval kulometčík. Hlavní rozdíl byl ale v tom, že když se špión dostal do štábu, musel vzít tajné dokumenty, kterých se smí dotknout jen on, a dopravit je do domácího štábu. Pokud jej po cestě zpátky někdo sejme, musí dokumenty položit a zachovat se jako každá jiná mrtvola. Protože s dokumenty ale smí manipulovat pozuze špion, musí ohrožený tým zavolat svého špiona, aby dokumenty vrátil do štábu. Zde je prostor pro druhou ofenzívu vítězícího týmu, aby bezpečně dostala znovu objevivšího se špiona k dokumentům dříve, než se vrátí zpět.
Ve štábu je každá postava chráněna, takže se může stát, že špion bude obklíčen v nepřátelském štábu a bude muset čekat, až ho jeho spoluhráči přijdou vysvobodit nebo alespoň udělat takový chaos, aby mohl nepozorovaně zdrhnout.
Linda: Pred par lety jsem to hrala na neskautskym tabore. Nebyli jsme miny a tanky, ale byli jsme mysi a lvi. To je tip jak to udelat atraktivni i pro nemilitarni oddily:-)
Komentáře
CoolTuristra297CoolTuristra297: fajna hra ???? harly sme na n i na tabore ??!! David Barto Itc.
Rákos: je to fakt pro víc hráčů!!!!!!
¨prdelac: haha:bomba::plamenomet::rpg::sniper::neo::asmd::tralala::motorovka::kladivko::kulomet::jedi::jedi::jedi::10::alien:
Koochy: Zájemce o PDF s kartičkami, které jsem si před časem upravil, musím zklamat, ale o práci jsem přišel spolu s notebookem. Tudíž už je nemám a nemohu poslat
Koochy: Zdravím!
Protože se chystáme hrát tuto hru, našel jsem si ji zde a líbil se mi styl kartiček od Pampelišky, ale u některých mi kartiček mi neseděl podtextový obrázek, a tak jsem zkusil udělat vlastní design... kdybyste měli zájem o PDF k vytištění, dejte vědět. A díky za fajn server! :)
Lucka: Jo to je fakt bezva hra. Sice je to docela náročné na přípravu ale stojí to zato! Hráli jsme to na táboře v hustém lese a můžu jenom doporučit! Hra na celé odpoledne! :)
:10: :) :cool:
řizek: :10::sniper::rpg::neo::asmd::kulomet::rpg::pirat::cool::plamenomet::rpg::sniper::asmd::jedi::10:
Ondra z Čeložnic :D: Souhlasím s příspěvkem od Simči. Naprosto úžasná hra, děcka se u ní vyblbnou a mají ji rádi jak mladší děti, tak i ty starší...říkám z vlastní zkušenosti ;)
kokino: je to opravdu gooooood hra určitě se našim skautům a vlčatům bude líbit !!!!;);-):papa::)%-):jupi::cosi::cosi::hura::10::rpg:
simča: tahle hra prostě super, hráli jsme Tanky v Čeložnicích na táboře a fakt bezva:-)
kuba: to jsme ve skaut hrali je to fakt bozí:neo::neo::cool::cool::10::10::hura::hura::rpg::box::sniper::asmd::plamenomet::jedi::kladivko::kulomet::motorovka::bomba:
SturStur: Vše stejný, jen to hrajeme pod názvem "Armáda". Je to super hra, všem doporučuju!!
jiřka: si takhle to potom muže vypadat:haha:
jiřka: :kulomet: :rpg:
:neo: :asmd: :box:
:sniper: :motorovka: :kladivko:
:plamenomet: :motorovka:
SwišťSwišť: Kdo dřív přijde... ( ;
Samozřejmě přidej alternativní pravidla, nebo klidně úplně novou hru.
OkounOkoun: No počkej, Swišti... tuhletu hru (v malinko jiném provedení) jsem chtěl přidat já sám...