Asociace / Kontakt

Počet hráčů310
Do 12 minutDélka přípravy
Náročnost přípravyBez přípravy
Věk hráčůstarší děti
dospívající a dospělí

Nemůžeš hodnotit
Tvůj prohlížeč má zakázané ukládání cookies. Abys mohl hodnotit hru, musíš si je povolit.
Pokud jsi cookies nezakazoval, zkus tuto hru znovu vyhledat, popř. znovu kliknout na odkaz, který tě na tuto stránku dovedl.
Hra dostala 49 hodnocení83
%

Autor:
Zapsáno:
Zhléhnuto: 14298 krát (5 denně)
Parametry: Nezávislé na prostředí, Na cestu, Slovní, Na inteligenci / paměť, Hra pro učení či vzdělávání
Potřeby: žádné
Slovní hra se spoustou složitých a cizích termínů a výrazů, která prověří slovní zásobu a zamotá hlavu i zkušeným jedincům

Pravidla

Tuto hru hraje Jeden hráč (budu ho zde označovat jako Jeden s velkým J) proti všem ostatním. Optimálním počtem hráčů je asi 5, tedy čtyři proti jednomu, ačkoliv i ve více hráčích je možné tuto aktivitku provozovat, i když to ten nebohý Jeden nebude mít tak lehké.

Vše začne tím, že si Jeden hráč vymyslí nějaké slovo, pokud možno málo známé, dlouhé a složité. Ostatním napoví první písmeno tohoto slova. Úkolem hráčů je uhodnout toto myšlené slovo, úkolem Jednoho je odolávat co nejdéle.
Také bývá rozumné předem omezit okruh slov, která se používají, jen na podstatná jména (jednotné číslo).

Hra probíhá tak, že někdo ze skupinky hráčů si vymyslí nějaké slovo, které začíná na známé písmeno (nebo písmena) a nahlas ho ostatním popíše, vysvětlí, uvede synonymum apod., nesmí ale použít kořen vymyšleného slova. V okamžiku, kdy tak učiní (nemusí ani dokončit výklad), se všem ostatním roztočí kolečka v hlavě a snaží se přijít na to, co to vlastně mělo být.

Pokud na slovo přijde Jeden, nahlas řekne že "XXX to není" (za předpokladu, že to opravdu není jeho myšlené slovo; pokud je, prohrál). Tím je nebezpečí zažehnáno a další ze skupinky hráčů může přijít s dalším slovem se správným začátkem.

Pokud ale na slovo přijde někdo jiný ze skupinky hráčů, nejprve musí napočítat do deseti, čímž dává Jednomu trochu času navíc, a pak současně s tím, kdo slovo nadhodil, nahlas slovo vyřknout. I během počítání má Jeden možnost přijít na myšlené slovo. Pokud to ale nedokáže a pokud se oba dva hráči ze skupinky strefí na stejné slovo, Jeden toto kolo prohrál a musí dát ostatním další písmenko svého cílového tajného slova. Tím se zúží okruh nadhazovaných slov (musí mít správný začátek) i kandidátů na to hledané. Pokud se oba hráči nestrefí do stejného slova, mají smůlu, kolo je neplatné, i kdyby náhodou jeden z nich řekl to hledané.
 

Alternativní pravidla

: My hráváme tak, že shodnout se musí nadpoloviční většina z hádajících hráčů. I ve větším počtu pak není úplně snadné se na něčem dohodnout.
Čas, kdy se nahlas hádá, určuje Jeden hráč tím, že řekne "Nevím! Raz, dva, tři" a na "tři" ostatní hráči vysloví své slovo. Může si tak nechat trochu víc času na přemýšlení (ale musí samozřejmě hrát rozumně a nebádat nad jedním slovem přehnaně dlouho).

Komentáře

: Tato hra je opravdu výborná! Baví všechny - hloupé, chytré, malé, velké. Dá se hrát kdykoli a kdekoli. I několik hodin :D
: Naprosto úžasná hra na cesty!
: ja to pochopila az po precteni Neralova komentáře... :-)
: Tahle hra je vynikající. Hrozně těžko se vysvětluje, ale mnohem snadněji se pochopí ze samotného hraní. Zkusím dát příklad; třeba to někomu pomůže:

Hrají Petr, Ondra, Honza a Kuba. Petr si vymyslí slovo, takže pro tuhle hru ostatní hrají proti němu. Myslí si třeba slovo "Hranostaj", takže nahlas řekne "H". Ostatní přemýšlí, jaké by mohlo být slovo na H. Ondru napadne "Holub", tak se ho snaží popsat Honzovi a Kubovi a řekne třeba "Pták, co žije ve městě". Petr to ale pochopí, a řekne "Holub to není". Ostatní musí zkoušet dál. Pak třeba Honzu napadne "Hranice", tak jí zkusí popsat Ondrovi a Kubovi tak, aby to pokud možno Petr nepochopil. Řekne jim třeba "To, co jsme dělali poslední den na táboře." Když na to Petr nepřijde, tak třeba Honza s Kubou řeknou nahlas "Hranice" a protože se shodli, tak jim Petr musí prozradit druhé písmeno ze svého původního slova. Řekne "R" a ostatní odteď musí tipovat už slova, která začínají na "hr", čímž se možný výběr zužuje. Tak to postupuje dál, dokud hádající hráči nepřijdou na správné slovo.

Komplikovaně tu působí asi proto, že je tu jednak hráč, který hraje proti ostatním, myslí si své slovo, uhaduje slova protihráčů a odolává tak jejich útoky, a zároveň protihráči, kteří si vymýšlejí vlastní slova a útočí tak na prvního hráče a jejich cílem je nakonec uhodnout jeho první slovo.
Podstatné je, že nejde o žádné soutěžení, protože tahle hra má předem jasný výsledek - pokud původní myšlené slovo je aspoň trochu známé (což má být), tak na něj ostatní dřív nebo později přijdou. Takže smyslem hry je spíš bavit se netradičními popisy známých věcí, nebo taky si připomínat, s kým mám jaké společné zážitky nebo zájmy, které jiný hráč nezná.
Opravdu doporučuju, je to vynikající hra.
Všechny komentáře...
Tvoje jméno
E-mailová adresa
Typ příspěvku Komentář
Alternativní pravidlo
:) :-) :-( :( %-) :-D :-? :-P :-p B-) 8-) ;-) ;) :grr: :schizo: :srdce: :cert: :idea: :mnam: :wow: :ziv: :cz: :cool: :haha: :iq: :vanoce: :papa: :hudba: :tabacek: :pivko: :alien: :nene: :pirat: :pozor: :megafon: :jojo: :amen: :pc: :slunicko: :hophop: :break: :jupi: :pis: :cosi: :hura: :10: :tralala: :motorovka: :bomba: :kladivko: :kulomet: :box: :rpg: :sniper: :neo: :asmd: :plamenomet: :jedi:
Za grafické smajlíky se automaticky překládají příslušné sekvence, pro urychlení psaní je můžeš psát přímo.
Hodné HTML tagy jsou povoleny, ty škodlivé nebudou mít efekt.
Nový řádek se za <br /> překládá automaticky.
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Animato.cz
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!