Zeměkoule
72%6 hodnocení
Potřeby: Míč (nejlépe gumový na házení, šel by i kopačák), (křídy nebo klacíky nebo prsty), možná kýbl s hadrem a vodou
Počet hráčů: od 2 do 6
Věk hráčů: Mladší dětiStarší děti
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Na venNa hřiště
Charakter hry: PohybováNa postřeh / šikovnost
Každý hráč má své místo na zeměkouli a snaží se rozšířit svou moc
Autor nebo zdroj: Moji bratranci mě to naučili
Hra pro menší počet hráčů, dobré, když vám na schůzku nepřijde moc dětí
Nakreslí se kruh-zeměkoule (velikost je podle toho, jak dlouho chcete hrát), a to buď prstem do písku nebo křídou na beton a jiné povrchy (s křídou je to potom trochu složitější, ale hrát se to dá) nebo se udělá z klacíků. Rozdělí se na stejně velké části podle počtu hráčů (5 hráčů, 5 dílů), každý díl představuje území jednoho hráče. Každý hráč si stoupne na své území, akorát jeden z nich si stoupne mimo a dostane míč (nejlépe na házení).
Hráč s míčem obchází celý kruh a jednomu z hráčů náhle položí míč na jeho území. Úkol hráče, u kterého je míč, je co nejrychleji vzít míč a říct stop. Ostatní po položení míče utíkají co nejdál od hráče s míčem, až ten hráč řekne stop, všichni se zastaví. Pokud někdo přešlápne mimo své území, je to, jako by jej vybil hráč obcházející s míčem (viz níže).
Potom si hráč s míčem vybere někoho, po kom chce bít. Ten si vybere, zda chce být:
1) pružina
2) domeček ve stoje
3) domeček ve dřepu
Péro je že skáče do stran a snaží se míči vyhnout (nesmí dopředu ani dozadu). V případě že míč chytí nebo ho trefí, je vybit.
Domeček ve stoje je: hráč si stoupne vzpříma a snaží se chytnout míč (může se na něj házet od kolen na hlavu).
Domek v dřepu je to samé jako domek ve stoje, akorát je hráč v dřepu a může se na něj trefovat kamkoli.
V případě vybití hráče může vzít vybijející vybitému kus území tak, že si stoupne na své a prstem vyryje do písku čáru a propojí jí se svým územím. Toto území je jeho a původní čára se smaže. V případě klacíků se přestaví klacky. Když hrajete s křídou je to horší: hráč nakreslí čáru křídou a původní čára se musí smýt vodou (s vodou je ale problém, že ty mokré povrchy se špatně překreslují).
V případě, že se hráč s míčem netrefí či je míč chycen, tak ten, na koho byl míč házen, bere území hráči s míčem. Ten, komu se území bralo, obchází znovu celý kruh (zeměkouli) a tak se hra dál opakuje.
Doporučuji vyrovnat výšku hráčů tím, že dáte těm menším klacíky do ruky a těmi rejí do písku. A ještě podle šikovnosti a rychlosti je dobré pro zastavení prchajících hráčů udělat těžší věci: ten, u koho je míč na území, musí udělat 1 dřep, zašlápnout míč a říct stop. Hráči mají více času na útěk.
Jinak občas je to docela sranda když někdo má 2 území třeba 1 metr od sebe a akorát se mu tam vejdou nohy...
Od Martineda : Také se to může hrát, že se míč místo položení na protihráčovo území na to území hodí a ten hráč pro ten míč musí běžet a jakmile to chytí, řekne stop.
Mi sme to hrali ,že ak sa chodilo okolo kruhu rozprávalo sa :
Letelo ,letelo lietadielko a doletelo do mesta ..... (už podľa toho aké ma kto mesto napísane na svojom území). Potom sa loptička (míč) hodil na mesto ,kt. si hráč zvolil. Odrazila sa a dotiční, koho sa dotkla mesta ,po ňu musel ísť a STOP ....