www.hranostaj.cz
Zeměkoule
74%11 hodnocení
Potřeby: Míč (nejlépe gumový na házení, šel by i kopačák), (křídy nebo klacíky nebo prsty), možná kýbl s hadrem a vodou
Počet hráčů: od 2 do 6
Věk hráčů: Mladší dětiStarší děti
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Na venNa hřiště
Charakter hry: PohybováNa postřeh / šikovnost
Každý hráč má své místo na zeměkouli a snaží se rozšířit svou moc
Autor nebo zdroj: Moji bratranci mě to naučili
Hra pro menší počet hráčů, dobré, když vám na schůzku nepřijde moc dětí

Nakreslí se kruh-zeměkoule (velikost je podle toho, jak dlouho chcete hrát), a to buď prstem do písku nebo křídou na beton a jiné povrchy (s křídou je to potom trochu složitější, ale hrát se to dá) nebo se udělá z klacíků. Rozdělí se na stejně velké části podle počtu hráčů (5 hráčů, 5 dílů), každý díl představuje území jednoho hráče. Každý hráč si stoupne na své území, akorát jeden z nich si stoupne mimo a dostane míč (nejlépe na házení).

Hráč s míčem obchází celý kruh a jednomu z hráčů náhle položí míč na jeho území. Úkol hráče, u kterého je míč, je co nejrychleji vzít míč a říct stop. Ostatní po položení míče utíkají co nejdál od hráče s míčem, až ten hráč řekne stop, všichni se zastaví. Pokud někdo přešlápne mimo své území, je to, jako by jej vybil hráč obcházející s míčem (viz níže).

Potom si hráč s míčem vybere někoho, po kom chce bít. Ten si vybere, zda chce být:
1) pružina
2) domeček ve stoje
3) domeček ve dřepu

Péro je že skáče do stran a snaží se míči vyhnout (nesmí dopředu ani dozadu). V případě že míč chytí nebo ho trefí, je vybit.
Domeček ve stoje je: hráč si stoupne vzpříma a snaží se chytnout míč (může se na něj házet od kolen na hlavu).
Domek v dřepu je to samé jako domek ve stoje, akorát je hráč v dřepu a může se na něj trefovat kamkoli.

V případě vybití hráče může vzít vybijející vybitému kus území tak, že si stoupne na své a prstem vyryje do písku čáru a propojí jí se svým územím. Toto území je jeho a původní čára se smaže. V případě klacíků se přestaví klacky. Když hrajete s křídou je to horší: hráč nakreslí čáru křídou a původní čára se musí smýt vodou (s vodou je ale problém, že ty mokré povrchy se špatně překreslují).

V případě, že se hráč s míčem netrefí či je míč chycen, tak ten, na koho byl míč házen, bere území hráči s míčem. Ten, komu se území bralo, obchází znovu celý kruh (zeměkouli) a tak se hra dál opakuje.

Doporučuji vyrovnat výšku hráčů tím, že dáte těm menším klacíky do ruky a těmi rejí do písku. A ještě podle šikovnosti a rychlosti je dobré pro zastavení prchajících hráčů udělat těžší věci: ten, u koho je míč na území, musí udělat 1 dřep, zašlápnout míč a říct stop. Hráči mají více času na útěk.
Jinak občas je to docela sranda když někdo má 2 území třeba 1 metr od sebe a akorát se mu tam vejdou nohy...

Od Martineda : Také se to může hrát, že se míč místo položení na protihráčovo území na to území hodí a ten hráč pro ten míč musí běžet a jakmile to chytí, řekne stop.
Alternativní pravidla
Martinedo: Och , dobre ,že si ju tu dal . Túto hru som hral ešte malý. Dáááávno.
Mi sme to hrali ,že ak sa chodilo okolo kruhu rozprávalo sa :
Letelo ,letelo lietadielko a doletelo do mesta ..... (už podľa toho aké ma kto mesto napísane na svojom území). Potom sa loptička (míč) hodil na mesto ,kt. si hráč zvolil. Odrazila sa a dotiční, koho sa dotkla mesta ,po ňu musel ísť a STOP ....
Komentáře
Tich: Mám otázku, ten co obchází s míčem, tak musí míč dát nebo hodit pouze někomu jinému na jeho území? A nebo může i k sobě na území? A ten co obchází pak musí utíkat také na své místo na zeměkouli a může se na něj hnedka střílet? Nebo ne? Díky za odpověď.
kaceck: Móóóóc díky!!! Už roky mám "Zeměkouli" někde v hlavince zasunutou jako jednu z nejzábavnějších her z hřiště, když jsem byla malá holka...ovšem pokaždé, když jsem se někoho ptala na pravidla, nedostali jsme se dál než k zabírání území a balancování na úzkých cestičkách vyznačených v písku či hlíně klackem. Všichni jsme se shodli, že u toho byla děsná sranda..no a jelikož už moře let jezdím na tábory jako vedoucí a celkem pravidelně hru zmiňuji před dětmi (pokaždé doufám, že se objeví znalec-vždyť padesát dětí každoročně už --náct let A NIKDO MI OPĚVOVANOU ZEMĚKOULI NEOSVĚTLIL:))) můžu konečně letos zamachrovat a oprášit své znalosti - ačkoliv mrštnost náctiletých mi už nehrozí, smát se budu stopro! Ještě jednou děkuju!!!!!!!!!!!!!!
Ray: Ah..myslím si že píši pozdě, avšak dovysvětlím to. Pokud si hráč vybere pružinu, tak se musí vždy uhnout, nesmí ho míč jakkoliv zasáhnout (tudíž ho nesmí chytit). Pokud si vybere domeček v dřepu či ve stoje, musí míč vždy chytit. Samozřejmě nesmí vetět 2 metry vedle. ;) Doufám že jsem to objasnil.
karim: výborně, také jsem si na zeměkouli nedávno vzpoměl a s kamarády jsme se pokoušeli dát dohromady pravidla, ale moc se nám to nedařilo. základ byl jasný, boj o území. Avšak vzpomenout si, kdo chodí kolem země a proč už byl problém. Jinak jsme to hráli tak, že si odstřelovaný hráč mohl vybrat pouze mezi: kámen a guma. Ještě prosím poraďte, když míč chytnu, bere se mi území nebo ne? u péra píšete, že když ho chytí, je vybit a dále píšete, že se chytit může, tak jak je to tedy?
werunka: Já jsem si na zeměkouli nedávno vzpomněla, že jsme ji hrávali jako děti, ale nemohla jsem si vůbec vzpomenout na pravidla, díky za připomenutí ....:)