www.hranostaj.cz
Opravdová mafie
76%26 hodnocení
Počet hráčů: od 15 do 50
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Delší
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Nezávislé na prostředí
Charakter hry: Táborový den / hra na pozadí
Zabíjení kamarádů může být velká zábava :-)
Autor nebo zdroj: Field Mouse + Tonda
Úvod
Tuto hru jsme vymysleli při minulém go soustředění (2008) v Zadově. Hráli jsme ji s úspěchem asi 4x v počtu kolem 20-30 hráčů ve věkové kategorii zhruba 12-35 let.

Začátek hry

Na začátku se určí jeden organizátor, z tradiční mafiánské terminologie game master. Ten náhodně rozlosuje hráčům povolání - 2-3x mafián (3 je ideální počet), 1x policista a zbytek poctivci. Každému hráči sdělí game master tajně jeho roli a mafiánům řekne jména kolegů a kolegyň. Poté startuje samotná hra, do níž se už game master zapojuje pouze tak, že hlídá její průběh.

Postavy
Poctivec: poctivec nemá žádné speciální schopnosti. Snaží se neumřít, nebo umřít tak, aby to dopomohlo k odhalení mafiánů. Poctivec vyhraje, když zemřou všichni mafiáni.

Mafián: mafiáni se snaží zabít všechny poctivce. Zvítězí, pokud zemřou všichni poctivci.

Policista: Policista je veřejný činitel a všichni o něm vědí, že je policistou. Policista se snaží zabít mafiány - vyhraje, pokud ve hře zbudou jen poctivci.

Zabíjení
Jak mafie, tak policista mohou zabíjet ostatní. Nám se osvědčilo zabití dotykem a odříkání verše "skákal pes přes oves". Zabitá postava nevydává žádné zvuky, pouze chvíli počká na místě vraždy, případně se sesune na zem. Po chvíli se odebere k nástěnce, kde je vyvěšen list všech hráčů, a vyškrtne svoje jméno. Poté připíše čas a místo vraždy a to, jestli byl mafián nebo poctivec a jestli ho zabil mafián, nebo policista. Poté mrtvola definitivně opouští hru.

Specifika zabíjení pro profese
Mafián: mezi dvěma vraždami musí udělat dva dřepy. Toto pravidlo je důležité proto, aby jeden mafián během pěti sekund neodrovnal hlouček pěti lidí. Dřepy nemusí následovat okamžitě po vraždě, musí být ale udělány někdy před vraždou příští.
Policista: může zabíjet jen po vraždě, nebo jednou za hodinu. Také může střílet okamžitě po zabití mafiána. Tyhle střely nejsou kumulativní - pokud policista střílí po pěti vraždách a zabije poctivce, může znovu střílet teprve za hodinu, nebo po další vraždě! (toto pravidlo znemožňuje policistovi najednou vystřílet polovinu lidí).

Postřehy
- Tuto hru na pozadí by měli hrát určitě jen dobrovolníci.
- Hru je dobré omezit časem - my hráli vždy jeden den, od dopoledne do půlnoci. Po půlnoci vyhrávají poctivci. Toto pravidlo nutí mafii, aby byla co nejaktivnější a hra měla větší spád.
- Zabíjet by se nemělo při organizovaných aktivitách, my jsme například nezabíjeli při výuce go a při jídlech. Zabíjet ale ty, kteří si odskočí z oběda či výuky na záchod, bylo povoleno.
- Nedoporučuji přidávat ke hře příliš mnoho dalších pravidel, vše pak bude příliš složité. V jednoduchosti je síla a s aktuálními profesemi se hra ukázala vyváženou.
- Hra je hlavně o super atmosféře. Hráči se instinktivně začnou sdružovat do hloučků tak, aby jejich případnou vraždu viděli kamarádi a začnou se vyhýbat nepřehledným místům. "Pojď se mnou na záchod, já se tam sám bojím" (+informování ostatních o tom, s kým tam jdu pro případ, že by se mi něco stalo) jsem už dlouho nikomu neřekl :-)
- Při snižujícím se počtu hráčů se hra ke konci (kdy navíc začíná tlačit čas) stává pro mafiány velmi složitou, ale o to zábavnější. Nakonec není až tak důležité, kdo vyhrál (mafiáni vždy těsně prohráli, měli jsme chytré policisty), ale kdo se ostatním vytasí s nejpovedenější historkou z podsvětí :-)
- nedoporučuji hrát s malými dětmi, u kterých hrozí, že vyzradí, kdo je zabil a které by mohly jako mrtvoly tajně zasahovat do hry
Alternativní pravidla
tonsillitis: My jsme to hráli, že detektivové byli utajení -> mohli být i zabiti...
Po každé vraždě jsme se všichni sešli a podobně jako je v Městečku Palermu jsme soudili podezřelé. Mafiáni mohli být zabiti shromážděním všech.
Prostě jsme přavzali některá pravidla z Palerma do vícedenní hry :o)
Red DragonRed Dragon: Mi sme to hrali aj s rolov: uchil ktory kazdu noc niekoho pripravil o pravo pouzivat ruky, hovorit a podobe veci :)
Jagu: Aby nevyhrávali vždy poctivci, může se jim to trošku ztížit :-P a to tak, že se dá zabít i policajt. Jeho zabití by akorát mělo být složitější (například se musí sejít všichni mafiáni a zabít ho dohromady). Pokud policajt zemře vyhrává mafie. Hra je pak zajímavější i pro policistu, protože zatímco bojuje se zločinem, musí si krýt záda. :neo: :rpg:
Komentáře
matej: :kulomet::kulomet::kulomet: :rpg::rpg::rpg::rpg:
:sniper::sniper: :motorovka:
jardanipic@seznam.cz: Něco jako karetní hra BANG! Určitě nevymyšleno na Zadově, maximálně inspirováno...
Lomy: :jedi::jedi:Wow opravdu:cosi:
Makysak: :-):) super hra :jojo::10:
Lenka: Pěkná hra,ale nějak se mi nezdá, že jste ji vymysleli..ta hra je stará jako Metuzalém!
okis okis: :):-(%-):-D:-?:-PB-)8-);-):grr::schizo::srdce::cert::idea::mnam::wow::ziv::cz::cool::haha::iq::vanoce::papa::hudba::tabacek::pivko::alien::nene::pirat::pozor::megafon::amen::jojo::pc::slunicko::hophop::break::jupi::pis::cosi::hura::10::tralala::motorovka::bomba::kladivko::kulomet::box::rpg::sniper::neo::asmd::plamenomet::jedi::jedi:
Hihík: :cool::plamenomet::asmd::neo::motorovka::kulomet::rpg::sniper::jedi::cool:
kkk: :jedi::plamenomet::neo::sniper::rpg::box::break::jupi::pis::cosi::hura::10::tralala::motorovka::bomba::kladivko::kulomet::hophop::slunicko::pc::amen::jojo::megafon::pozor::pirat::nene::alien::pivko::tabacek::hudba::papa::vanoce::iq::):-):-(:(%-):-D:-?:-P:-pB-)8-);-);):grr::schizo::srdce::srdce::srdce::srdce::srdce::cert::idea::mnam::wow::ziv::cz::cool::haha:
FM: maros: to, kdo je policajt, je veřejné a všichni to vědí (a policajt nejde zabít). Ten první dotaz moc nechápu, pokud jsi mafián a chceš zabít dva lidi, tak musíš zabít jednoho dotykem a skákalpsem, udělat dva dřepy a až pak zabít druhého. Pokud jste dva mafiáni, tak klidně můžete zabít dva lidi najednou, každý jednoho.
maros: ahojte prosim vas to akoze ked chcem zabit a su dvaja tak to mozem zabit??a potivci mozu vediet kto je policajt?
FieldMouse: Chytrák: v tom případě jsme jak Cimrman objevili objevené :) Máte nějaké speciální osvědčené pravidla k doplnění? :)
Chytrák: Jé tu hru hrajeme s našim střediskem tak 8 let :D
Kačenka: Nejlepší je popis :D Zabíjení kamarádů může být zábavné :D
Ray: Perfektní hra