www.hranostaj.cz
Belbeu
75%16 hodnocení
Potřeby: šátek
Počet hráčů: od 10
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Na venNa hřiště
Charakter hry: PohybováPro zasmáníS násilnými prvky
Pokud předběhneš svého soupeře, můžeš ho bít a za každý zásah získáš pro své družstvo bod.
Autor nebo zdroj: ZAPLETAL, Miloš. Encyklopedie her. Praha: Olympia, 1975.
Historie hry:
Pod tímto podivným jménem se k nám dostala zajímavá pohybová hra až ze Střední Asie. Podle starých zápisů ji s oblibou hrávali Kazachové.

Pravidla:
Vyznačte obdélník dlouhý 40 metrů a široký 10 metrů. Na jednom konci tohoto hřiště stojí dvě skupiny (zpravidla 10-15členné). Každá skupina je samostatně očíslována a má svého kapitána. Kapitán A určí některé číslo a kapitán B k němu vybere z vlastních řad vhodného soupeře. Podruhé určí číslo kapitán B a soupeře mu vybere kapitán A.
Oba vybraní soupeři se postaví na hraniční čáru a na signál rozhodčího vyběhnou. V polovině hřiště ve zvlášť vyznačeném čtverečku leží šátek zavázaný na obouch koncích na uzel. Běžec, který k němu dorazí dřív, jej rychle zvedne a začne s ním vyplácet svého pomalejšího soupeře. Smí ho šátkem bít, dokud nedoběhne do kruhu na konci obdélníkového hřiště. Za každou ránu, kterou dá šátkem soupeři, získá pro svou skupinu jeden bod. Údery do prázdna se nepočítají. V kruhu musí hodit šátek na zem. Potom se okamžitě obrátí a utíká zpět. Druhý běžec šátek zvedne a teď s ním zase on může vyplácet svého soupeře a za každý úder získá rovněž jeden bod pro svou stranu. Bít soupeře smí, jen dokud nedoběhne do středu hřiště. Tam zase šátek položí do čtverečku, kde původně ležel. A odtud už oba hráči dojdou volným krokem zpátky ke startu. Mezitím kapitáni vyberou další dva běžce. Rozhodčí zapíše získané body a dá signál k novému startu.
Skupina, která má po 15 minutách hry (nebo až se vystřídají všichni) víc bodů, vyhraje.
Komentáře
Martin: Vypadá to obtížně počitatelné, ale zajímavé.
švambor: dobrá hra znal jsem to ve dvou verzích doprav šátek jakýmkoli způsobem za svou čáru (surová) a kdo se první dotkne šátku a donese ho za svou čáru aniž by se ho někdo dotkl když se ho protivník dotkne ten s šátkem prohrál. tuhle verzi jsem neznal.