www.hranostaj.cz
Šerm s lžícemi
81%19 hodnocení
Potřeby: lžíce, brambory
Počet hráčů: od 2
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Do místnostiNa venNa hřiště
Charakter hry: PohybováPro zasmáníNa postřeh / šikovnost
Pokus se schodit soupeři šermířskými výpady bramboru z lžíce.
Autor nebo zdroj: ZAPLETAL, Miloš. Encyklopedie her. Praha: Olympia, 1975.
Dva soupeři si vezmou po dvou lžících. Na lžíci, kterou drží v levé ruce, položí malou bramboru a lžícemi v pravé ruce začnou spolu šermovat. Prohraje ten, komu spadne brambora na zem. Oba tedy podnikají výpady proti soupeřově levé lžíci a současně si chrání bramboru na své levé lžíci. Přidržovat bramboru rukama je zakázáno.

Dá se to hrát i na držstva a to několika způsoby. Buďto proti sobě budou střídavě nastupovat jeden a jeden hráč, nebo ke hře nastoupí celý oddíl současně, přičemž každý bojuje proti všem ostatním členům ze soupeřova družstva.
Alternativní pravidla
dominator: u nás v šermířské škole máme vylepšenou verzi, kdy hrajeme s pinpongovými míčky a navíc musíme stát co nejvíce ve střehu, kdo ze střehu vypadne, jako by mu míček spadl....za následek to má, že se využívají i jiné metody - méně brutální ;) /třeba foukání/ má to úspěch ;)
Komentáře
medi: světlušky se na tom dokážou bezvadně vyřádit, i když ze začátku brambory padají ještě skoro před začátkem souboje :-D
tonsillitis: tuhle hru hrajeme s dětma pravidelně v oddíle a děláme i velkolepý šermířský turnaj :) je to velice oblíbená hra i když často odcházíme s úplně omlácenýma rukama :)