www.hranostaj.cz
Papírová bitva
77%22 hodnocení
Potřeby: Dost novin pro všechny
Počet hráčů: od 20
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Na venDo terénu
Charakter hry: PohybováBojovkaChodička / strategická
Jednoduchá a zábavná mlátičko - běhačka
Autor nebo zdroj: Field Mouse
Úvod
Hraje se ve dvou a více týmech.
Na velikostně vhodně zvolené hrací ploše vyznačíme (např. kruh z provazu) hrady - pro každý tým jeden. Tyto hrady slouží jako základna týmů. Pro lepší atmosféru je můžeme vhodně vybavit např. vlajkou, truhlou na poklad atd.

V samotné hrací ploše pak vyznačíme několik dalších oblastí - měst - jejich počet posoudíme dle velikosti hracího pole a počtu hráčů a týmů. Do každého města umístíme jednoho vedoucího s poukázkami na poklad. Vedoucí vždy za určitý časový okamžik zvedne ruku s poukázkou - pokud k němu přijde sběrač, bude mu poklad za pět dřepů vydán.

Profese v týmu
Každý tým má dvě profese - válečníky a sběrače.
Válečníci běhají po herní ploše a snaží se zabíjet členy soupeřova týmu - viz boj. Válečník musí neustále a oběma rukama držet svoji zbraň!
Sběrači běhají po herní ploše a sbírají poklady z měst. Tyto pak nosí k sobě na hrad. Pozor - sběrač nemůže používat zbraně!

Příprava hráčů na hru
Každý hráč má dvě základní povinná vybavení - papírovou čepici, reprezentující život, a papírovou zbraň (jen bojovník). Před zahájením hry si musí každý tyto předměty vyrobit - čepice z obyčejného papíru či novin.
Zbraň na blízko se dá vyrobit buď také z papíru - například diagonálně smotaná příloha novin (tak, aby byla co nejdelší), na koncích slepená izolepou, nebo karton získaný rozložením a rozstřižením a následým smotáním a slepením kartonové krabice. Je možno vymyslet i jakékoli jiné zbraně, které jsou po ruce (ručníky..? :) - důležité je, aby nikoho nemohly zranit (žádné klacky). Není ani nutné, aby měli všichni v týmu zbraně stejné, menší hráči mohou například mít smotaný a zalepený karton, větší pak noviny. Důležité však je, aby měly oba týmy stejné zbraňové složení a hra byla tudíž vyrovnaná.

Boj
Boj je jednoduchý - hráč umírá ve chvíli, kdy mu spadne z hlavy čepice. V takovém případě ji zvedne a neprodleně se odebere do svého hradu, kde udělá tři dřepy a může jít bojovat dál. Čepice je dovoleno shazovat pouze zbraněmi - žádné mlácení rukama (válečník musí svoji zbraň neustále držet oběma rukama), kopání asi strkání není povoleno. Zásahy jinam než do čepice neplatí - hráč se tedy může bránit tak, že ráně nastaví svoji ruku. Ale pozor! Hráč se v boji v žádném případě nesmí dotýkat svojí čepice, a to ani kdyby mu padala proto, protože se moc aktivně pohyboval a nikoli z důvodu zásahu!
Pokud v boji zemře sběrač, musí na místě své smrti nechat všechny poklady, které u sebe měl.

Závěrem
- Vítězí tým, který do svého hradu nanosí více pokladů
- Lepší je hrát na rovnějším a přehlednějším terénu, aby se děti při boji nenapíchly na větev stromu nebo nespadly do řeky atd.
- Sběrači by měli mít možnost vzít si v hradě zbraň a jít bojovat, stejně tak válečník by měl mít možnost zbraň tam odložit a jít sbírat.
- V hradě by mohly být nějaké náhradní noviny, aby si ti, kterým se rozpadly zbraně, mohli postavit nové
- Tempo hry lze regulovat intervaly, v jakých se ve městech vyrobí poklady
- Pokud se hraje s papírovými zbraněmi, tak má hra solidní spotřebu papíru :)
Komentáře
molikoli@seznam.cz: určitě zahrajem.....
klarush: Když ta čepice spadne sběrači a sběrač má u sebe lístečky, může si čepici znovu nasadit??? A co lístečky?? ty jsou čí?? Moc to nechápu
maja: myslím že je to super hra