www.hranostaj.cz
Na krále
74%14 hodnocení
Potřeby: nějaké území
Počet hráčů: od 10
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 12 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Nezávislé na prostředíDo místnostiNa venDo terénuNa hřiště
Charakter hry: PohybováPro zasmáníS násilnými prvky
Zábavná hra někdy o život...
Autor nebo zdroj: hrajeme na odd.schůzkách
Na vyznačených územích (musí být 4) jsou různé vrstvy lidí ve středověku.
1. králové
2. šlechta
3. měšťani
4. nevolníci
Na začátku jsou všichni v 1. území, na daný povel se začnou strkat a snaží se dostrkat ostatní do 2. území (pak do 3., ...). Jakmile je někdo třeba jen rukou v dalším území, musí tam jít, ať chce nebo ne. Vyhrává samozřejmě král. Je to veliká legrace.
Alternativní pravidla
Broskvička: Tato hra je celkem oblíbená na táborech, kdy potřebujeme deti zabavit (třeba po večeři, když dělají moc velký "hluk"). Na louce se ve tvaru obdélníka rozmístí dřevěné placky nebo kameny tak, aby měl každý hráč jeden, u kterého stojí. Jednotlivci si pak háží s míčem a ten kdo jej nechytí nebo špatně hodí pro něj jde. Tím se uvolní místo a hráči se posunují na vyšší pozici. Král má právo během hry udělat REVOLUCI a tím se vše změní :-)
Radek: My to hrávali buď takto nebo s míčem jako vybíjenou (podobně jak psala Liška). Kdo minul, šel pro balon a jiný mu mohl zabrat místo. A samosebou, občas přišla revoluce :-)
Lenka: Někdy se tahle hra dá taky hrát tak, že 1. území je hospoda, 2. dvůr, 3. hnůj a 4. hřbitov. Děcka baví se vystrkovat, zvlášť když někdo vystrkuje někoho ze dvora do hnoje... to je potom celej zbytek schůzky... jééé ten a ten se válel ve hnoji, hahaha :D takže tak... jinak je to docela oblíbená hra.
Liška: My to hrajeme tak, že si hážeme míčem a kdo míč nechytí(nebo ten, kdo jej špatně hodí), pro něj musí jít.Tím se uvolní jeho místo a ostatní se ho snaží obsadit. Jednou za čas vedoucí zavolá REVOLUCE, hráči musí oběhnout klubovnu a snaží se obsadit si co nejvyšší post (král, šlechta,...):-)
Komentáře
Ondra: U nás je tato prastará hra známá pod jménem "Středověk".
jirka ☼: i tak mi to přijde nespravedlivé, aby vedoucí pomáhal, chtělo by to něco, aby měli mladší v něčem výhodu nebo starší handicap, například zavázanou nohu,ruku... ;)
světluškasvětluška: jirko, my to řešíme tím, že občas hrají i vedoucí a ti samostřejmě ochraňují ty mladší a slabší. Mě dokonce jednou jeden vedoucí z území králů doslova vynesl na rukou.
jirka: co to znamená chvilkově hloupý? :-O Přijde mi to supr, jen je třeba dopředu vymezit co se smí a co ne, protože je jasný, že slabší nemají příliš mnoho šancí a začnou se vztekat a možná i brečet... ..ale kdo ví, třeba se domluví několik slabších a vystrčí silnějšího.. :)
FieldMouse: Vskutku! Buď jsem byl chvilkově hloupý, nebo byla hra upravena :) Takhle to vypadá docela dobře a agresivně :)
Ray: asi ste to nepochopili ale 1. území je král
zuza: to je fakt!:-)
FieldMouse: Moc to nechápu - mám někoho strkat z území nevolníků výš a tím mu pomoci k vítězství? Proč do toho nového území nejdu prostě sám? :)