www.hranostaj.cz
Přístavy
78%15 hodnocení
Potřeby: ceníky do přístavů, kartičky pro hráče, psací potřeby do přístavů a pro piráty, šátky na odlišení pirátů
Počet hráčů: od 15
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Do terénu
Charakter hry: PohybováHoničkaBojovkaChodička / strategická
Hra v lese, při které hráči obchodují, aby si vydělali co nejvíce peněz a současně musí dávat pozor na nebezpečné piráty.
Autor nebo zdroj: Zubří, od Jany
Akční hra v lese. Na začátku se vybere několik zdatných jedinců pro roli pirátů (zhruba 1 na každých 8 normálních hráčů), ty je vhodné označit např. šátkem na hlavě. Ostatní se stávají obchodníky, každý z nich dostane kartičku, kam budou zapisovány jeho obchodní transakce.

V lese se nacházejí čtyři přístavy, ve kterých se prodávají čtyři druhy zboží, v každém přístavu za jiné ceny (od jedné do čtyřech zlatých).

Příklad:
Benátky: zlato - 4zl., kožešiny - 3zl., diamanty - 2zl., koření - 1zl.
Janov: koření - 4zl., zlato - 3zl., kožešiny - 2zl., diamanty - 1zl.
Amsterodam: diamanty - 4zl., koření - 3zl., zlato - 2zl., kožešiny - 1zl.
Hamburk: kožešiny - 4zl., diamanty - 3zl., koření - 2zl., zlato - 1zl.

Hraje se na poměrně velkém území, přístavy bývají v lese docela zašité, aby je obchodníci nejprve museli najít, a území je zakázáno opouštět. Na okraji se nachází banka. V bance si obchodníci můžou jednak ukládat peníze, aby o ně nebyli okradeni (ukládání je bezplatné), nebo si zde můžou půjčovat, to už je zpoplatněno 100% úrokem - vrátit dvakrát tolik.

Každý obchodník si musí do začátku půjčit, je jen na jeho uvážení, kolik. Peníze mu bankéř zapíše do kartičky a sám si jeho půjčku také zaznamená. V přístavech obchodník hlásí, co chce koupit a příslušný obchod pracovník přístavu také zapisuje do jeho kartičky. Jeden obchodník unese omezené množství zboží - pouze pět kusů, ale peněz může mít tolik, kolik chce. Zboží ani peníze si mezi sebou hráči nemůžou žádným způsobem vyměňovat, předávat...

V lese ale číhají piráti. Ve chvíli, kdy pirát dohoní obchodníka (dotkne se ho), je obchodník přemožen a pirát tuto skutečnost zapíše do jeho karty. Je třeba zřetelně napsat, oč byl obchodník okraden a kým - pirát se na jeho kartičku podepíše. Ukradne mu pochopitelně všechno, co má v danou chvíli u sebe (proto je výhodné ukládat si peníze do banky).

Piráti nesmí obchodníky přepadat v přístavech a v bance.

Po uplynutí časového limitu vybere vedoucí od hráčů jejich kartičky a sečte všechny peníze, které obchodník vydělal plus (nebo mínus, když něco dluží) jeho konto v bance. U pirátů sečte, kolik toho nakradli (za peníze, kus zboží, všechno po jednom bodu), z toho se sestaví pořadí obchodníků a pirátů.

Tužku mají u sebe během hry jen majitelé přístavů, bankéř a piráti!
Alternativní pravidla
Honza: za peníze si lze přikoupit možnost nosit více nákladu
Komentáře
Sara: Jak bance vrátí dluh?
PampeliškaPampeliška: Když si přijde do banky peníze uložit, tak se mu nejdřív vymazává ten dluh. Případně (pokud by si do banky vůbec uložit nešel - což ale není moc chytré) se mu to na konci odečte od vydělaných peněz.
Sara: Dík
velký bobr: Hru hrajeme v různých obměnách s velkým úspěchem. Dá se obchodovat ve středověkých městech s komoditami jako je sůl, nože, víno atd. Nebo např. na divokém Západě s komoditami jao je střelný prach, fazole, koně :-)
kpt. Hook: Hru dobře znám, jen nabídnu jednu alternativu. Mezi prodejní komodity zahrnujeme děla (ta jsou dost drahá). Piráti nejsou nijak určeni. Hráč se stává pirátem tím, že nakoupí děla - ta může používat jak k útoku tak k obraně. Souboj mezi hráči vyhrává ten, kdo má na palubě více kanónů. Prostor pro náklad je samozřejmě omezen. Většinou hrajeme tak, že jednu loď představuje svázaná dvojice či trojice hráčů. Loď může vézt tolik nákladu, kolik hráčů ji tvoří. Piráti mohou ukrást tolik zboží kolik uvezou + všechny peníze. Jestliže tedy tříčlenná pirátská loď se třemi kanóny potopí plnou obchodní loď, může z ní ukrást pouze peníze, neboť další náklad už nemůže uvézt. Chytré družinky děti tedy většinou hrají taktiku, kde postaví jednu plně obchodní loď a jednu válečnou loď, která tu obchodní doprovází a chrání ji. Obchodní loď převáží pouze komodity a válečná peníze, o které nemůže přijít, neboť se svými třemi kanóny na palubě nemůže prohrát v žádném souboji.
jirka tulaci: uplne nej hra na celim 14 denim tabore
zuzanka145: Inspirovala jsem se tady a hrála s dětmi na táboře. Protože byli malí,místo cedule jsem jim vystříhala papírové peníze a zboží. Moc se jim to líbilo, nic jiného pak hrát nechtěli :-)
PampeliškaPampeliška: J.: Přístavy jsou celkem čtyři. V každém je zboží za jiné ceny, takže někde, kde je např. levné zlato, ho koupím, přeběhnu tam, kde je drahé a tam ho prodám. Tím vydělám nějaké peníze a o tom to je.
(Peníze i zlato jsou samozřejmě jen imaginární, jako položky na hráčově kartičce)
J.: Nejak jsem nepochopil, kde prodavam to, co jsem nakoupil. Prece nemuzu JENOM nakupovat.
gigi: jo je to dobra hra mi kdyz jsme to hrali tak sem byla cela spinava od blata.
opicakuz: Souhlasím! Tato hra mne již nadchla jako dítě. Nejlepší je ji hrát v noci a schovávat se před piráty.
vodníkvodník: Fakticky dobrá hra, považuji ji za jednu z nejlepších vůbec. Dlouho jsem se připravoval, že ji sem také zapíšu, ale už mě někdo předběhl :-)
U nás ji známe pod názvem BLOKÁDA, hrál jsme mnoho variant a opravdu všem moc doporučuji. Když na táboře zavládne nuda, tahle hra všechny dostatečně rozproudí. U nás chytají vedoucí a všech 50 dětí prchá ozlomkrk a snaží se surovinu donést za každou cenu. Podle reakcí dětí hra stojí opravdu vysoko.