www.hranostaj.cz
Vlajková hra
83%27 hodnocení
Potřeby: vlajky, krepák
Počet hráčů: od 20
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Na venDo terénu
Charakter hry: PohybováBojovka
Obvykle čtyři týmy soupeří o držení svých vlajek.
Autor nebo zdroj: Zubří, od Jany
Akční běhací hra družstev v lese. Držstva bývají obvykle čtyři, ideálně po sedmi a víc členech, každému je přidělena jedna barva.

Na začátku se družiny z jednoho místa v lese rozejdou do světových stran s pokynem, že mají po stech až sto padesáti krocích vybudovat svou základnu, kterou je kruh o průměru asi tři metry, označený (ne obehnaný nepřekonatelným valem) větvemi, šiškami či čárou v zemi, uprostřed kterého je zabodnutá vlajka v barvě družstva a sedí tam vedoucí, který je s družstvem. Každému dá na rameno pásek krepáku (opět v barvě týmu) a v dohodnutý čas odstartuje hru, stejně jako ostaní vedoucí u ostatních družstev.

Cílem družiny je získat z nepřátelských základen jejich vlajky a nepřijít o tu svou, přitom ovšem musí být stále živí - musí mít svou pásku na rukávu. Kdykoli mu ji protihráč strhne, musí se vrátit zpět na svou základnu, kde se dvě minuty léčí a pak dostane zas novou. Ten, kdo ukořistil pásku, ji taky může příležitostně odevzdat na své základně - jsou za to body.

Do vlastního kruhu nesmí hráči vstupovat, pokud právě nenesou vlajku, pásek, nebo se nejdou léčit. Za žádných okolností se uvnitř nebojuje!

Hraje se dohodnutý čas (obvykle hodinu).

Bodování (vedoucí na základně průběžně zapisuje):
Vlajka přinesená na základnu: 10 bodů
Vlajka na základně na konci hry: 40 bodů
Vlastní vlajka na základně na konci hry: 50 bodů
Cizí stržený pásek: 2 body

Odpovědi na dotazy:
Když je stržena páska hráči, který právě nese vlajku, tak ji musí odevzdat svému přemožiteli. tj. tomu, kdo mu sebral pásku. 'Zraněný' se musí vrátit na svou základnu a léčit se stejně jako kterýkoli jiný hráč, kterému je páska stržena.
Ten, kdo mu vlajku ukradl ji nese zas na svou základnu (ať je to vlajka jeho týmu nebo ne).
Tím tedy odpovídám i na otázku, zda lze chytat hráče nesoucího vlajku.
Vlajka je vždy buď na nějaké ze základen, nebo v něčím držení, nikdy se jen tak nepovaluje někde v lese :-)
Co se týče házení vlajkou, zatím jsem se s tím při hře nesetkala, nikoho to ani nenapadlo. Ovšem i proto, aby nedošlo k úrazu by možná stálo za to házení hned ze začátku zakázat.

Máte-li další dotazy, klidně se ptejte, na vše ráda odpovím.

Vlajková hra - jiná verze
Tahle verze je méně násilná, méně akční, ale je vhodnější, pokud hru hrajete v hodně věkově nevyrovnané skupině (dospělí + velké děti + malé děti, například). Na druhou stranu při ní mohou občas vznikat konfliktní situace.

Hrají zde pouze dva týmy (možno rozšířit, pokud máte vhodné území), každý má svoje teritorium, na kterém má základnu, kruh, v němž jsou vlajky.
Obě území jsou zřetelně oddělena, např. cestou, která je neutrální. Je-li člověk na svém území, je obráncem - pokud se dotkne útočníka, tak jej "zmrazí" - útočník si musí sednout na bobek a čekat - rozmražen může být jenom dotykem svého živého spoluhráče (takže se místo krepáků zabíjí pouze dotykem).

Pokud se útočník dostane do cizího kruhu, je v domečku. Vezme jednu vlajku a běží zpět, ale ani cestou zpátky nesmí být chycen. Je-li chycen, je taky zmražen a vlajku mu obránci seberou a odnesou si jí zpět do kruhu.

Každý tým má zde 3 vlajky a hra končí buď po 30 minutách, nebo v okamžiku, kdy jsou v jednom kruhu všechny vlajky.
Alternativní pravidla
CzRanger18: šátek za pasem, vytrhnutí šátku = smrt, po smrti přesun s tím kdo tě zabil, do jeho území (během cesty nelze člověka s šátkem zabít a mrtvý nese vlajku nad hlavou), osvobození od hráče svého týmu, když přiběhne do území a dotkne se tě, poté s šátkem nad hlavou přesun ke svému území, kde se šátek vrací za pas. Nelze být zabit ani zabíjet s šátkem nad hlavou. Nebodováno. Nelze z cizí základny brát jinou než jejich vlajku (toho týmu co vlastní základnu ve které se nacházíte), nelze donášet svoji vlajku z cizího týmu. Na konci kdo má nejvíce cizích vlajek u sebe, vyhrál. Pokud je počet stejný, rozhoduje, kolik vlajek týmu zbylo, kdo má víc vyhrál. Pokud stejně, remíza ;)
Pampeliška: Každý jednu.
Daimee: Kolik těch vlajek má jeden tým,tak zhruba?:)
Komentáře
Korky: pecka děkuji
Plestule: My to hrajeme už pár hlet na skautské chatě.Je to téměř jediná hra kterou hrajeme a je naprosto dokonalá!Hrajeme ji tak,že jsou dva týmy.Jeden útočí a druhý brání.Každý má tři životy a pokud je tedy třikrát trefen musí jít do základny pro nový život.Pokud se trefí ten který už má vlajku musí ji vrátit.Hrajeme to v lese na kopci takže je to naprosto dokonalé.BOJ O VLAJKU JE PROSTĚ NEJ!!! :D
Jirka: Mi jsme to ještě na táboře hráli tak, že byly dvě skupinky ovšem jen s jedním kruhem. Jedni byli obránci a fruzí útočníci. Útočníci, nesměli vstupovat do kruhu, kde byla vlajka. Nejtěžší tedy nebylo se dostat dovnitř, ale naopak s vlajkou ven a ještě doběhnout na vlastní základnu. Dobré bylo, když bylo v kruhu 7-8 členů týmu, vymysleli si nějakou strategii, tajně dali vlajku jednomu z hráčů a pokusili se projít přes obranu.
Zdena: My hrajeme zase maličko jinak: jakmile se hráč dostane na území jiného týmu, kde se nachází vlajka - což je kruh o průměru asi 5m - tak už si vezme vlajku a v klidu ji donese do svého týmu, už není ohrožen. Tím pádem je nejtěžší a nejdůležitější část dostat se skrz obranu na území druhého týmu. Pak už je vyhráno.
joujou: dík a může se s vlajkou házet?
PampeliškaPampeliška: joujou: jo, neměl by nijak zasahovat ani do strategie skupinky (když jsem to hrála naposled, tak nám kromě pásků vydával ještě sušenky - to bych ještě zařadila mezi pomoc v rámci pravidel :hophop: )
joujou: a vedoucí je nestranný a pouze odevzdává nové pásky a hlídá čas? nebojuje?
Danny: Tuto hru hrajeme v oddíle již po celé generace. Kolem vlajky má být ještě 5 m ochranné pásmo, kde je útočník nepostižitelný a hraje se šiškami a každý má tři životy. Vyžaduje to sice více disciplíny, ale je to tak lepší. A správné jméno této hry je MATABEL!
Alka: no anebo si to zkuste zahrát 24h..:) to jezdíme teď už pravidelně hrát s cizími lidmi - a stojí to za to..
Pampeliška: Nás bývá obvykle kolem čtyřiceti, někdy i víc, takže je to na čtyři družstva praktičtější.
A navíc je fajn, že se můžou družstva mezi sebou spolčovat, vytvářet aliance atd., což odává hře zas další rozměr. :pivko::box:
:)
Ray: for pampeliška - mě to nedošlo protože vždy hrajeme jen se 2 tými
PampeliškaPampeliška: pro Raye: my to hrajeme tak, že vlajku bere ten, co zneškodnil jejího nosiče, je to praktičtější, protože jsou občas situace, kdy ani jeden z účastníků souboje není z toho družstva, komu byla vlajka ukradena a pak je problém, kdo ji tam odnese. (viz pravidla dole)
Ray: pro Karču: vlajka se vrací do základny kde byla ukradena
Pumpido: Tuhle hru hrajeme už dlouho a je naprosto výborná! Všem doporučuju. :-)
Karča: Chybí mi tu upřesnění některých situací, např. co se stane, získá-li hráč cizí vlajku a je chycen cestou na svou základnu? Vrátí se vlajka na původní základnu, nebo zůstává na místě? Je možné chytit hráče nesoucího vlajku?