www.hranostaj.cz
Sběr potravy
77%13 hodnocení
Potřeby: kartičky s potravou a životy
Počet hráčů: od 8 do 30
Věk hráčů: Mladší dětiStarší děti
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Na venDo terénu
Charakter hry: PohybováHoničkaChodička / strategická
Mravenci z různých mravenišť se snaží získat co nejvíce potravy a dopravit jej do domečku, na území bohatém na potravu však číhají i nepřátelé...
Autor nebo zdroj: Tábor, Rýchory
Hra dvou či více družin po minimálně čtyřech členech, ideálně by jich mělo být v každé družně alespoň osm. Když jsme to hráli na táboře, měli jsme právě téma „mravenci“ a družinky byly jednotlivé mravenčí kolonie.

Na začátku dostane každá družina padesát lístečků se životy, ty si uloží v mraveništi, každý člen si pro začátek vezme jeden k sobě. Pokud máte skutečně čestné hráče, můžou mít hromádku v mraveništi a když o život přijdou, tak si sami vezmou nový, pokud si jejich poctivostí nejste až tak jisti, měl by v každém mraveništi sedět vedoucí a životy vydávat.

Na území na louce nebo ve snadno průběžném lese se nachází kartičky s různými druhy potravy: semínko (1 bod), mšice (2 body), larva (3 body), housenka (4 body). Bohužel s hodnotou potravy souvisí i způsob její přepravy: když chce skupina dopravit do svého mraveniště (ta se nacházejí na okrajích území) např. larvu, musí na to být tři lidi: chytnou se vzájemně za ruce, jeden z nich drží kartičku a co nejrychleji spěchají do bezpečí.

Na území totiž pobíhají nepřátelé (slunéčka a škvoři – můžou je představovat vedoucí), kteří jakmile nějakého mravence spatří, snaží se ho chytit a sežrat. Chycený hráč (v případě trojic apod. celá skupinka – vedoucímu stačí dotknout se jednoho) musí odevzdat potravu, kterou právě nese, i život a vrátit se do mraveniště pro nový. Pokud se skupina nesoucí potravu roztrhne, musí kartičku pustit a od té chvíle se již chovají jako jednotliví mravenci.

Po uplynutí časového limitu (když je menší území, stačí klidně deset minut) si každá družinka sečte body za zbylé životy + za přinesenou potravu.
Alternativní pravidla
Špendlík: Pokud chcete hru spojit s učením se něčeho nového, nahraďte lístečky např. obrázky zvířat a rostlin, historických osobností nebo uzlovačkami. Na konci hracího času musí každá družina poznat zvíře (rostlinu, osobu) na obrázku, který získala, nebo uvázat na uzlovačce nějaký uzel (nejlépe aby družina neměla více stejných). Pokud to zvládne, připisují se družině 2 body navíc.
Komentáře
vodníkvodník: Díky za hru, s obměnou ji použiji v létě.
Watoknapa: Hrála jsem tuto hru s dětma na minulé schůzce a měla takový úspěch,že na dotaz jestli chtěj ještě někdy hrát byla odpověd: Ano a můžeme ted? :-)