www.hranostaj.cz
Definice II.
71%11 hodnocení
Potřeby: slovník cizích slov nebo odborná kniha
Počet hráčů: od 2 do 10
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 12 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Nezávislé na prostředíDo místnostiNa venK ohni či posezení
Charakter hry: Pro zasmáníSlovníHra pro učení či vzdělávání
Kdo dokáže vymyslet nejlepší definici neznámého slova a to tak, že ostatní uvěří, že je pravá?
Autor nebo zdroj: Helča
Vedoucí si předem ve slovníku najde dostatečné množství neznámých slov (lze je ale vyhledávat i na místě např. v nějaké odborné knize; my jsme to hráli s asi třicet let starou příručkou k fotografování).

Pak vždy řekne jedno slovo a hráči se snaží na papír napsat co nejdůvěryhodněji znějící definici onoho slova, i když třeba vůbec netuší, co znamená. Vedoucí si pak lístečky vybere a napřeskáčku přečte, mezi nimi i tu pravou, originální (pokud hraje víc lidí, tak nečte všechny, ale třeba jen tři nebo čtyři). Načež každý řekne, o které definici si myslí, že je ta pravá. Ještě lepší je, když to všichni najednou ukážou na prstech, aby se nemohli navzájem ovlivňovat.

Předem se upozorní na to, že definice by měly být krátké a výstižné, aby někdo nespisoval čtvrt hodiny...
Alternativní pravidla
Wendsdy: Počítali jsem ještě body, pokud někdo z hráčů uhodl správnou definici má bod, ten kdo slovo našel ve slovníku má bod za každého kdo neuhodl správnou definici a také dostávají body ještě ti, kteří napsali svou definici a někdo z ostatních si myslel, že je to ta správná :-)
Komentáře
Dan Amos: Shánění napůl rozklíčovatelných slov není zdaleka tak jednoduché jak vypadá, případně dávám k dispozici svůj výběr zásobený latinskými příslovími, odbornými definicemi a starověkými výrazy. Kříženo také se hrou "Definice": https://1drv.ms/w/s!AsMhGGacxM_CkwKgxTcmXSnq6pyW a taky tady (barevných divných slov si nevšimnete :): https://1drv.ms/w/s!AsMhGGacxM_CknYzf3DwCIiGxzkr