www.hranostaj.cz
Na Angličany a Skoty (Švédy)
76%15 hodnocení
Potřeby: 2 druhy šátků (po 10 kusech)
Počet hráčů: od 14
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Na venDo terénu
Charakter hry: PohybováHoničkaBojovka
Kradení šátků, honička. Někdy trošku masakr (záleží na hráčích a terénu)
Autor nebo zdroj: tábor
Hra se opírá o dávné soupeření Angličanů a Skotů.

Obě strany stejně velká území, mezi nimiž je asi 2m široké neutrální pásmo. Každé území má svoji věznici (obě jsou stejně daleko od neutrálního pásma).

Před začátkem si každá skupina na svém území rozmístí šátky (aby byly vidět), poté už si je vzájemně kradou, ale má to háček. Na cizím území se vás snaží chytit. Když se jim to povede, chycený hráč putuje do vězení. Pokud při chycení měl šátek musí ho vrátit. Z vězení se může dostat pomocí spoluhráče(neuvězněného). Ten pro něj musí doběhnout do vězení a ruku v ruce se musí dostat zpět na neutrální území.

Pokud se rozpojí, záchrana se nepočítá. Pokud je jeden z nich chycen a oni se drží, jdou do vězení oba. Hra končí sebráním všech protihráčových šátků nebo ukončením časového limitu. Vyhrává družstvo s větším počtem šátků.
Alternativní pravidla
Veru: My jsme hráli na dva indiánský kmeny, na polích byly rozmístěny barvy na obličej a cílem vždy bylo ukrást soupeřovu barvu a tou se potom pomalovat
pat: anglicani a skoti-tvrdsi verze
tadle verze je asi spis pro vase rovery my nejsme rozdeleny podle veku.
predmetu je jako lidi v druzstvu.
neni neutralni pasmo pole spolu primo sousedej.
na svem poli nestaci nepritele chytit ale musi se dotknout zeme necim jinym nez chodidlem to bejva od dost vetsi masakr.
cloveka ve vezeni se stacio dotknout a sou osvobozeni vsichni, pri ceste zpet se nemusi drzet ale nesmi brat predmety.
vedle vezeni je na obou stranach taky banka kam se nosej predmety, banka se da vykrast tak ze se dva lidi drzej za ruce dobehnou tam vemou veci a bezej s nima zpatky dokud nedobehnou na svy pole nesmej se rozpojit.
je to jedna z nasich nejoblibenejsich her
OndraOndra: Hru hrajeme s oblibou, náš název "Angličani proti Skotům" lze libovolně upravovat dle situace či motivační hry :-).
Obě strany mají stejně velká území (louku), rozdělenou viditelnou hranicí (např. položeným provazem). Každé území má svoji věznici, opět viditelně vyznačenou. Obě vězení jsou stejně daleko od hranice.

Před začátkem je rozhodčím na každém území rozmístěn stejný počet nějakých předmětů (kartičky, krikeťáky, nám se např. osvědčily víčka od tavených sýrů).
Po zahájení hry se skupiny snaží odnést z protivníkovy půlky území co nejvíce oněch předmětů, zároveň se družstva snaží chytat protihráče, kteří vběhli na jejich území.
Při jednom "výpadu" na nepřátelské území smí hráč odnést max. jeden předmět. V případě chycení od "domácích" je hráč v doprovodu odveden do vězení. Pokud měl již sebraný předmět, musí ho položit na místě, kde byl chycen. Z vězení můžou být hráči osvobozeni dotekem svého spoluhráče, ten při této cestě za osvobozením svých spoluhráčů navíc nesmí odnášet žádné předměty z protivníkova hřiště, stejně jako je nemůžou odnášet ti, jež osvobodil - smějí se na nepřátelské území pro předmět vypravit až po návratu na své území. Jsou li při útěku z vězení chyceni, samozřejmě do se do něj opět vrací.

Hra končí, nejsou-li na jednom území žádné předměty, jsou-li chyceni všichni hráči jednoho mužstva, nebo po uplynutí časového limitu.
KačerKačer: Druhou možností systému chytání a osvobozování je to, že chycený hráč nejde do vězení :-p, ale zůstává na místě a osvobozen je dotykem svého spoluhráče.
Komentáře
zuzkailleova: Už jsme to hráli, je to docela dobrý...
Mana: jj výborná hra..taky ji hrajem....ale říkáme tomu vlajkovaná...a nemáme vězení chycený člověk zůstane prostě na tom místě, kde byl chycen..a vlajka je ohraničená něčím(třeba klacky)a v tom malinkém uzemí zhruba metr krát metr nepřítel nemuze byt chycen...vlajka je samozřejmě na co nejvzdálenějším místě hřiště