www.hranostaj.cz
Na četníky a zloděje
81%15 hodnocení
Počet hráčů: od 15 do 830
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Na venDo terénuDo tmy
Charakter hry: PohybováHoničkaBojovka
Známá hra, která se vždycky hodí
Autor nebo zdroj: Go turnaje
Úvodem
Jedná se o univerzální hoňku hratelnou skoro kdykoli a kdekoli, kde je alespoň trochu členitého prostoru

Týmy
Hráče rozdělíme do týmů na četníky a zloděje. Počet četníků stanovíme dle uvážení dle místa, kde hrajeme, a velikosti vězení (viz dále). Zkušení zvládnou hru ve čtyřech, ale na posledním táboře jsme hráli i se sedmi četníky.

Průběh hry
Určíme četníky a zloděje. Dále určíme vězení - prostor, ve kterém budou shromažďováni chycení zloději.
Po určení týmů a vězení dají četníci zlodějům tři sekundy na rozutíkání. Po uplynutí této doby se četníci rozeběhnou za zloději a snaží se je chytat. Chycení zloděje se realizuje jeho plácnutím. Plácnutý chycený zloděj se poté odebere do vězení.
Zloději ve vězení však nejsou definitivně ztraceni - pokud je totiž ve vězení plácne nechycený zloděj, jsou takto plácnutí zlodějové osvobozeni a mohou z vězení uprchnout a hrát dál.
Tímto způsobem hra pokračuje buď předem stanovený časový limit, nebo do doby, kdy jsou chyceni všichni zloději.

Postřehy
- Vězení musí být na nesnadno bránitelném místě tak, aby se zloději dokázali osvobozovat. Ideální je umístit je někam do prostoru tak, aby k němu mohli zloději přijít ze všech stran. Osvědčila se nám například branka na hřišti.
- Hrací pole je ideální zvolit zhruba jako padesátimetrový kruh okolo vězení. Čím členitější, tím lepší.
- Dobrá hra je taková, kde se zloději osvobozují, takže si každý zahraje (nikdo nesedí deset minut v base). Pokud jsou pochytáni všichni zloději, ubereme jednoho četníka, nebo zvolíme za četníky trochu slabší hráče. Dobré je každou hru četníky obměňovat.
- Jednoduchá univerzální běhačka, kterou jsou ale děcka ochotny hrát skoro pořád.
- Velmi nenáročné na organizaci a přípravu!

Verze hry do budov - čtěte jen na vlastní nebezpečí
- tuhle verzi jsme hrávali jako děcka na go turnajích a soustředěních, které se obvykle pořádaly v prázdných školách, v hotelích atd.
- tuto verzi je třeba hrát pouze v případě, že máme větší budovu, ve které se dá běhat dokolečka. Pokud je možných koleček více, je to ideální. Skvělé jsou také budovy, které mají členité místnosti - hlavně DDM a školy
- hrajeme zásadně, až se setmí a nikde nerozsvěcujeme!
- hrajeme s méně policisty, obvykle stačí dva až tři
- čas na rozutíkání mají zloději podstatně delší, kolem minuty
- hrajeme bez vězení - když četník někoho chytí, může ho kamkoli odvést a ten člověk tam zůstane, dokud jej neosvobodí jiný nechycený zloděj
- hrajeme úplně všude, kde je otevřeno - třídy, klubovny, lezeme okny, schováváme se nahoru na skříně, za dekorace, pod stoly, za kytky. Samozřejmě ale dbáme na to, abychom nezpůsobili žádné škody! (nehrajeme jako blbí)
- i když hrajeme všude, nelezeme na záchody, ani do místností, kde jsou dospělí (zatrhli by nám to) a ani na pokoje
- hrajeme bez dospělého vedoucího, a tudíž na časový limit, zhruba 15-20 minut na kolo.
Alternativní pravidla
lii: My jsme to hráli tak, že se sice neosvobozovalo, ale poldové museli zloděje do vězení odtáhnout. Byl to dost brutus, ale sranda 8-):wow::box:
jirka: ještě k problému, kdy nechtějí zloději osvobozovat - pokud se rozdělí hráči na více teamů, potom se budou v zájmu výhry vlastního teamu snažit osvobozovat.
jirka: určitě se do toho dá přidat spousta další prvků, jak třeba že ve vězení vězni luští nějakou šifru, případně uprchlíci mají za úkol pašovat nějaké předměty přes pole s hlídači... Hlídači/četníci zase mohou mít paralelní úkol podepsat se na všech místech, která určíme a tím se vzdálit od vězení, aby mohli uprchlíci osvobozovat...atd.atd...
Komentáře
mike: Tuto hru jsme hrávali i u nás na sídlišti :D Taky jsme hráli tak, že vězně bylo nutné do vězení odtáhnout :D je to super hra na zabití volného času :D Doporučuju jako rychlovku
nina: je to debra hra tu si zahraseme na soustredku !! :D
2076: :10: co dodat.Je to :hura: napad,zahrajeme si ji na táboře.Díky za tip:cool:
jirka: fajn hra ;)