www.hranostaj.cz
Symboly, souřadnice a písmena
81%17 hodnocení
Potřeby: stažené a vytisknuté papíry, nápad na text
Počet hráčů: od 7 do 100
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Do místnostiNa venDo terénu
Charakter hry: PohybováSlovníChodička / strategickáNa inteligenci / paměť
Doplňování do tajenky podle souřadnic, které udávají kartičky rozmístěné v okolí. Dá se při ní dobře zaběhat a zároveň využít paměť. Hra může mít více úrovní obtížnosti...
Autor nebo zdroj: vlastní
Shrnutí:
Tato hra je zaměřena na paměť, rychlost, bystrost, ale i týmovou spolupráci.
Její pravidla nejsou striktně určena, ale dají docela dobře obměňovat.

Princip:
Základem je tabulka (dole ke stažení a vytisknutí), kam se píšou písmena zprávy. Tyto písmena se získají z kartiček (také obsaženy v souboru ke stažení), které se někde viditelně rozmístí. Na každé kartičce jsou dva symboly, podle kterých se určí umístění v tabulce (jeden symbol určuje sloupec a druhý symbol řádek), a velké písmeno, které se do určeného políčka napíše.
Ukázka viz vpravo (-screenshot-)

Průběh:
Hráči mohou soutěžit sami za sebe (každý má svojí tabulku) nebo můžou být ve skupině, kdy více hráču zapisuje do jedné tabulky.
Záleží pro koho je hra připravována. Pro vlčata - skupinky nejméně po 3 (= asi 3/4hodiny - čím větší skupiny tím se hra zkrátí...). Skauti už můžou hrát i sami za sebe (skupiny po 2 = asi 1/2hodiny). A roveři už určitě netvytvářejí skupiny...
Kartíčky s jednotlivými písmeny se rozmístí v okolí (čím větší prostor, tím více se naběhají a hra je delší). Kartičky musí být dobře vidět a hráči se na ně pouze dívají, nikdy je nikam nenosí ani neotáčí.

Hra se dá hrát buďto na rychlost, kdy hráč (nebo skupina) nosí tabulku s sebou a rovnou do ní zapisuje (hodí se pro vlčata - někdy mají problém si zapamatovat 2 symboly a ktomu ještě písmeno), nebo na paměť (obtížnější), kdy tabulka zůstává na nějakém místě a hráč (nebo skupina) si musí kartičky pamatovat a běhají mezi tabulkou a jednotlivými kartičkami.

Cíl:
Cílem hry je vypsat celou tabulku (nebo jen část a zbytek si domyslet, protože se občas stane, že nějaká kartička někam zapadne...). Pro větší zábavu může text tajenky skrývat nějakou zprávu, kde se první řešitel dozví nějaký další úkol nebo třeba, kde najít poklad :-) .

Alternativní využití:
Hra se dá zapojit i do táborové hry, kdy kartičky jsou na velké ploše, nebo je nějakým způsobem musí hledat. Parádně se na hru dá napojit pokračování nějaké bojovky...fantazii, jak hru vylepšit nechám na vás :-) .

Návod na přípravu:
Nejprve si stáhněte jeden ze souborů:
- nejlépe OpenOffice (soubor .ODS)
- soubor .PDF (budete muset vyplnit ručně až po vytisknutí)
- Microsoft Office (POZOR nevim, jestli bude 100% funkční, protože může být rozhozené formátování...)

Pokud jste stáhli soubor .ods (nebo .xls) můžete po otevření vyplnit zprávu do jednotlivých kartiček (jsou rozmístěny stejně jako samostaná tabulka). Potom vytisknout stránky 6-8, 10-12 a 14-16 (jsou mezi nimi prázdné stránky...) a vytisknout několikrát stránku 1 (podle toho kolik potřebujete tabulek...)

Pokud jste stáhli PDF, tak vše vytiskněte (podle potřeby) a vypište kartičky ručně...

Doufám, že to není moc složité :-) , snažil jsem se to vysvětlit co nejlépe...

22.2.10-PS.: Hru jsme vyzkoušeli v našem oddíle s vlčaty a pár skauty v klubově, takže jsem doplnil přibližné časové údaje a pravidla trochu doplnil...
Alternativní pravidla
Silkwe: Pokud se hraje ve větších skupinách, je možnost přidat do herního území ještě herní postavy, které děti chytají - a chtějí po nich splnit nějaký záludný úkol...Třeba předvést nějaké zvíře, zopakovat pohyby apod. (podobně jako v Magii myslím)
Komentáře
ten RICHIER: Konečně někdo udělal takovouhle univerzální tabulku. Díky mockrát, dá se to vsazovat do různých témat, rámců...
Iv: Tuhle tabulku jsem hledala tak dlouho.. díky moc :)
Zeek: Skvělá hra, která lze nekonečně předělávat do podoby, co zrovna potřebujete. Díky i za dokumenty.
Barbora: Určite použijem na stretku pre vlčata :) Veľmi pekne ďakujem, je to veľmi dobre vysvetlené a ďakujem za dokumenty :)
Furciferka: Velmi pěkně připravené a popsané. Díky za soubory ke stažení!
Móňa: Skvěle připravené, děkuji! :-)
Tatiana: Hrali sme ju v škole a bolo to super. Moc ďakujem na inšpiráciu. Sme študenti VŠ tak som im to ešte zťažila, písmená ktoré hľadali boli poprehadzované a museli ešte potom zložiť do vety, ktorá im povedala čo majú spraviť. Pridal sa aj profesor a veľmi si ju chválili. Bolo tu skvelé Veľmi Ďakujem
Kachna: Skvělá hra, těším se až si ji na letňáku zahrajeme. Děkuji za inspiraci :-)
fascar: Díky za předchystání, je v tom vidět hoodně práce!
anička: supr, že je to připravený :) díky
Kelly152132: Toto sme tiež hrali na tábore, ale jedna skupina schválne premiestňovala kartičky aby to mali prvý :( skazili hru. Na takéto veci si treba dať pozor.
Lenka: :slunicko::-):srdce: dobráhra
Sam: Mooooc dobrý :o) Určitě použiju v celotáborovce ;)