www.hranostaj.cz
Zlatá brána
73%8 hodnocení
Počet hráčů: od 10 do 30
Věk hráčů: Mladší děti
Délka hry: Do 12 minut
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Do místnostiNa ven
Charakter hry: PohybováPro zasmání
Pro prťata
Autor nebo zdroj: vzpomínka z mládí
Úvod: Zlatá brána je všeobecně známá dětská říkanka, ale málokdo ví, že je to prastarý obraz posledního soudu, kdy duše prochází zlatou branou do jiného světa a než bude vpuštěna, přetahují se o ni anděl s čertem, dobro se zlem.

Popis: Dva tvoří Zlatou bránu. Pošeptají si navzájem co budou např. za ovoce (jeden je jablko, druhý hruška). Chytnou se za ruce a společně říkají: "Zlatá brána otevřena, zlatým klíčem odemčena, kdo do ní vejde, tomu hlava sejde, ať je to ten nebo ten, praštíme ho koštětem." Ostatní se chytí za ruce a vytvoří hada. Procházejí Zlatou branou. Jakmile zazní poslední slovo "koš-tě-tem", Zlatá brána se zavře (hráči, kteří tvoří bránu dají ruce dolů a uvězní zrovna procházejícího hráče). Pak se ho zeptají, co si vybere, jestli jablko nebo hrušku. Když si vybere hrušku, soupne si před hráče, který byl hruška a tvoří s ním jednu stranu brány. Pak si zase vyberou, co každý hráč bude - např. banán a jahoda a zase společně odříkávají větu: "Zlatá brána otevřena, zlatým klíčem odemčena, kdo do ní vejde, tomu hlava sejde, ať je to ten nebo ten, praštíme ho koštětem." Had se postupně zkracuje. Hra končí, když zůstanou dva hráči, kteří pak zase tvoří novou Zlatou bránu.
Komentáře
WenanetaWenaneta: v první třídě jsme to hráli, a až do deváté třídy si to pamatuju
ela: K poslednímu soudu se spíš hodí to, co jsme hráli my jako děti, že se toho, kdo je chycen ptají : Do nebíčka nebo do peklíčka? a podle toho si za někoho stoupne.
Sísa: Děkuji mnohokrát..Pro ty moje prcky tady skoro nic není, tohle je snad bude bavit..Jinak pro malinký děti doporučuju dobře známou hru židličky, můžete jim u toho zpívat nebo pouštět z cédéčka..ty naše to hrozně baví :-)
bažantice: skvěly konecne neco pro prtata :D :D
Fif: :) konečně tu někdo myslí i na ty nejmenší :-)