www.hranostaj.cz
Lovecké safari
75%16 hodnocení
Potřeby: kartičky zvířat, peněz, licencí, šátky (apod.) na rozlišení hráčů
Počet hráčů: od 20
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Delší
Náročnost přípravy: Náročná
Prostředí: Na venDo terénu
Charakter hry: PohybováHoničkaBojovkaChodička / strategická
Akční hra v lese, lovci hledají a loví zvířata, pytláci taky, ale současně olupují lovce, strážci se jim v tom snaží zabránit.
Autor nebo zdroj: Hry v přírodě, Miloš Zapletal
Motto: V jednom z Afrických národních parků se natolik přemnožila zvířata, že místní správa povolila jejich odchyt. Na místo se sjeli profesionálové ze zoologických zahrad, ale i pytláci, kteří nejen že loví bez povolení, ale ohrožují i samotné lovce.

Lovecké safari je poměrně náročné na organizaci (a na potřebný počet pořadatelů), i pravidla jsou poměrně složitá, vyžaduje takové hráče a organizátory, kteří už za sebou nějaké podobné terénní hry mají.
Nenechte se ale odradit :-)

Příprava:
Je třeba vytisknout a rozstříhat dostatečný počet lístečků s obrázky různých zvířat. Četnost lístečků se snižuje spolu s rostoucí cenou zvířete (čím je lístků míň, tím je zvíře dražší.) Ceny vystavíme ve správním středisku (viz níže) a během hry neměníme.

Doporučená zvířata:
* antilopa - 600 $
* zebra - 800 $
* pavián - 1 000 $
* žirafa - 1 200 $
* lev - 1 400 $
* slon - 1 600 $
* hroch - 1 800 $
* nosorožec - 2 000$

Dále potřebujeme vyrobit pro hru peníze, také by jich mělo být dost.
A také papíry, na které se budou psát licence pro lovce.

Prostředí:
Hraje se v jasně ohraničeném území v lese, ten by měl být pokud možno různorodý a ne všude ideálně průběžný, občasné hustníčky nebo bažinky jen zlepšují atmosféru.
Na začátku jsou kartičky se zvířaty rozházeny po lese.
Hra trvá 3 hodiny.

Zúčastněné strany:

* Lovci: dvě třetiny hráčů. Běhají po lese a sbírají kartičky (hodí se dát každému - i pytlákům - na začátku obálku). Musí však mít koupenou licenci za 2 000 $ (k dostání ve správním středisku). Licence platí 30 minut (je na ní napsáno, kdy byly koupena). Platnost licence jim může překontrolovávat strážce parku (viz níže).
Lovci prchají před pytláky - když jsou chyceni, tak jim pytlák sebere všechna zvířata, co mají právě u sebe.
Nasbíraná zvířata může lovec prodat v obchodě se zvířaty za výše uvedené ceny. Taky může využívat všech ostatních služeb správního střediska (viz níže).

* Pytláci: jedna třetina hráčů. Taky běhají po lese a sbírají lístky, ale současně pronásledují lovce a když je chytí (dotykem), tak jim ukradnou všechna zvířata.
Pytláci ale mají oproti lovcům jednu nevýhodu: zvířata od nich nevykupuje obchod se zvířaty a tak je musí prodat některému z lovců (ve správním středisku, tam se nekrade), samozřejmě za snížené ceny - jak se dohodnou.
Pytláci musí prchat před strážci (viz níže).
Pytlák si nemůže koupit licenci.

* Strážci: organizátoři, na každých cca 10 hráčů 1 strážce. Pohybují se po území a chytají (dotykem) všechny, kdo jim přijdou do cesty.
Když je to lovec, tak musí ukázat svou licenci. Je-li licence v pořádku, tak se oba v klidu a míru rozejdou. Když je ale prošlá, nebo si ji lovec prostě nekoupil, tak je povinen buď zaplatit 3 000$ nebo jít sedět na 10 minut do vězení (to je taky ve správním středisku). Taky mu sebere všechna zvířata, která má právě u sebe.
Když strážce chytí pytláka (který samozřejmě licenci nemá – ani si ji koupit nemůže), tak ho jednak oberou o všechna zvířata, tak ho odvedou do vězení (na 10 minut) a taky mu udělí pokutu 3 000$.
pozn. strážci provinilce osobně odvádí do vězení
Strážci mají ještě jednu úlohu: čas od času navštíví obchod se zvířaty a vezmou zvířata, která tam prodali lovci a znovu je rozhází po území.

* Správní středisko: organizátoři, nachází se na okraji území, nebojuje se zde (tj. pytláci ani strážci zde nikoho nechytají). Nachází se zde různé instituce:
Vězení: (1 organizátor) sem odvádí strážci pytláky a provinilé lovce. Trest je vždy 10 minut, čas kontroluje právě organizátor, hodí se zapisovat si příchody do bločku.
Obchod se zvířaty: (1-2 organizátoři) zde lovci prodávají svá zvířata za uvedené ceny, taky si zde kupují licence (na ty je třeba psát čas, kdy byly koupeny)
Banka: (2-3 organizátoři) lovci i pytláci si zde ukládají své vydělané peníze (organizátoři si vše zapisují). Banka poskytuje i půjčky (např. lovec si na začátku musí půjčit, aby si mohl koupit první licenci, nebo když někdo nemá na zaplacení pokuty apod.). Pro zjednodušení nehrajeme na žádné úroky.
Právě podle množství vydělaných peněz se na konci hra vyhodnocuje.

Ostatní postřehy a doporučení:
* Peněz a zvířat si připravíme opravdu dostatek
* Ve správním středisku by mělo být k dispozici pití (bezplatně)
* Pytláky od lovců odlišíme např. šátkem na hlavě, další rozlišovací znak by měli mít i strážci
* Při vysvětlování pravidel se snažte, aby je skutečně všichni dobře pochopili :-)
Alternativní pravidla
Jakub: Jde to i bez peněz, hráli jsme to s malými dětmi a počítali jsme jim to jako body, je to jednodušší i na počítání. Máme pět zvířat Kachna - 5bodu, Zajíc - 10bodu, liška - 15bodu, jelen - 20bodu, Divoké prase - 25bodu a medvěd - 50bodu... A taky s těmi malými dětmi to hrajeme bez pytláků... A licenci prodáváme za 100 bodu. Doufám ze jsem nějak pomohl...
Samkoh: u nás se peníze řešili tak, že papírek s loveckou licenci mal každý, ale pytláci na ní měli velké P, co jim ji prakticky rušilo/ strážce si při kontrole velké P všimol/ a na její druhé straně se zapisoval stav finančního konta, takže žádné tlačené peníze nebolo treba. Ostatní pravidla byly tak, ako zvyčejně.
Komentáře
PampeliškaPampeliška: "paní Zuzana"? Prosím ne... Tak stará teda ještě nejsem %-)
:-)
Sluníčko: Souhlasím s paní Zuzanou, navíc hra se mi líbí a dá se velmi snadno přemotivovat, já naopak moc děkuji za pomoc :) (je tu spousta jiných her, u kterých bych pochopila záporné komentáře.)
Pampeliška: Vážený pane, případně pánové,
oceňuji Vaši angažovanost v ochraně afrických zvířat, nicméně myslím, že svou snahu investujete na špatném místě.
Nejprve bych Vám doporučila k přečtení úvodní odstavec celé hry, ten, který je uveden kurzívou. V jednom z Afrických národních parků se natolik přemnožila zvířata, že místní správa povolila jejich odchyt. Na místo se sjeli profesionálové ze zoologických zahrad, …
Z toho je patrné, že se nejedná o ZABÍJENÍ zvířat, nýbrž o jejich ODCHYT.

Nicméně, skutečně si myslíte, že pokud hrají děti „Městečko Palermo“, učí se tím, že je správné zabíjet svoje spoluobčany? Domníváte se, že z „Dobývání hradu“ si odnesou sklon k ničení kulturních památek?
Dále bych chtěla podotknout, že hru jsem nevymyslela já ani nevznikla (vašimi slovy) „na základě zakázky nějakého vyšinutého lovce“, ale, jak si můžete taktéž přečíst výše, pochází z roky prověřené sbírky her Miloše Zapletala, která zcela jistě nemá v úmyslu vychovávat z dětí krvelačné lovce.
Na Vámi uvedené stránky jsem se podívala a uvědomuji si závažnost situace. Ale jak jsem napsala, nepovažuji tuhle hru za „nevýchovnou“ a rozvíjející problém, na který odkazujete.
Pokud jste sem své komentáře umístil za účelem upozornění na celý problém, je to chvályhodné, ale jistě by se to obešlo bez slovních útoků na mě.
S pozdravem ZV alias Pampeliška
Aleš Hrbáček: Dobrý den Zuzano!
Už jste se podívala na stránky www.saveafricananimals.org ? Myslíte si, že tato hra je opravdu vhodná a výchovná pro děti? Můžete sem napsat váš názor na tuto věc? Děkuji. Aleš Hrbáček
Lord of the Flies: Místo zvířat byste třeba mohli učit děti chytat a zabíjet lidi... na začátek je můžete rozdělit třeba do etnických skupin nebo podle handikepu. Může se samozřejmě stát, že jedno z těch slabších bude vaše dítě, ale přece je to jenom hra.
milan jeglik: Dobrý den Zuzano,
objevil jsem na netu vaši hru Lovecké safari a přiznám se, že z toho nemám vůbec dobrý pocit. Současný stav světové přírody je v troskách, zbohatlíci létají za velké peníze střílet zvířata do všech koutů světa, vraždí pro zábavu ohrožená zvířata s povoleními, která jsou velmi diskutabilní a vy si dovolíte dát do oběhu zcela nevýchovnou hru pro děti, která je postavena na zabíjení zvířat za peníze? Nevím, zda tato hra vznikla omylem, nebo na základě zakázky nějakého vyšinutého lovce. Tedy bych vám vřele doporučoval tuto hru stáhnout z oběhu, poněvadž pokud tak nebude učiněno, tak se naše občanské sdružení o to zasadí, jako o zcela nevýchovný a závadový materiál pro děti. Prosíme vás o sebereflexi a přečtěte si www.saveafricananimals.org, kde pochopíte, proč je vaše hra zcela nevýchovná, neli amorální. Díky za pochopení našeho rozhořčení a věříme, že tato hra vznikla zcela omylem.
Zdraví Milan Jeglík
Umwald: Tuhle hru jme hráli už mockrát a pokaždé měla velký úspěch. Akorát máme trošku pravidla.
Pytláci a strážci mýsto chytání rukou hází papírové koule. Pytláci dostanou na začátku hry určený počet koulí a v průběhu hry si je mohou koupit ve středisku. Dále své chycené zvířata mění v bance za peníze, ale nemohou si je tam uschovat, ale musí si je někde chytře ukrýt v lese, tak aby je nikdo jiný nenašel. Na konci hry si pak své peníze najdou a donesou ke sečtení. Najdeli nějaký jiný pytlák či lovec tyto schované peníze, může si je vzít a sám uschovat podle toho, za koho hraje.
Pampeliška: taky jsem slyšela o té variantě, kdy jsou zvířata místo lístků lidi, ale my jsme vždycky hráli tu verzi s papírky, je to jednak méně náročné na počet organizátorů a taky se nestane, že ti slabší nechytí za celou dobu ani jedno zvíře.. ;-) Ale je zase fakt, že je určitě hra o dost akčnější a všichni se musí víc snažit, když před nima zvířata utíkají :-)
Kristýna Trnková: Hru jsme hráli na táboře už mockrát a vždycky jsme si jí užili, teda hlavně děti:), ti co hráli zvířata na tom byli hůř:D