www.hranostaj.cz
Cukr káva limonáda / Na trapery
61%15 hodnocení
Počet hráčů: od 5 do 30
Věk hráčů: Mladší dětiStarší děti
Délka hry: Do 12 minut
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Na venNa hřiště
Charakter hry: PohybováNa postřeh / šikovnost
Kdo se hne je synem smrti... klasická dětská hra
Hra známá snad fšem dětem například ze školní družiny, možná i pod názvem ve kterém figurují ovečky či co:)

Ke hře potřebujeme prostor alespoň tak 30 krát 10 metrů. Jeden vybraný jedinec se postaví na konec hřiště a ostatní jsou na druhém konci. Vždy, když se ten jeden otočí, tak zbytek se snaží dostat co nejblíže k němu tak, že když se otočí jedinec nazpět tak fšici stojí naprosto nehnutě. V případě, že někoho uvidí v pohybu, tak se vrátí na začáteční čáru. Tak se proces opakuje do doby, než se někdo toho jedince dotkne, aniž by byl předtím viděn. Je na každém zvlášť, jakou taktiku si kdo zvolí. Jestli bude riskovat a spěchat, či jestli pujde pomalinku ale jistě bez toho, aniž by byl viděn v pohybu...

(pozn.: Původní verze, ta nejinfantilnější, počítá s tím, že potom, co se pozorovatel otočí, musí odříkat alespoň 'cukrkávalimonádačajrumbum' a teprve pak provést další smrtící otočení.)

Jaroslav Foglar tuto hru několikrát uvádí ve svých dílech, nazývá ji však 'Na trapery'.
Alternativní pravidla
JurdaJurda: Napadlo mě třeba ztížit přibližování hráčům tak, že budou mít kolem sebe malý kruh - ohraničený uzovačkou. Pohybovat se k pikajícímu pak půjde jenom v tomto kruhu. Hráči tudíž musejí skrčeni pomalu posunovat uzlovačku dopředu... Jinak platí, kdo se pohne, jde zase na startovní čáru. Ještě jsem to nevyzkoušel, ale mohlo by to hru zpestřit.
LucyLucy: my jsme to hrávali ještě navíc s rozesmíváním, že ten, co říkal cukr káva limonáda....mohl po té co se otočil rozesmívat své spoluhráče dostávající se k němu...pokud se pohli, museli jít na začátek a cestu absolvovat znovu:)
Smogy: Pro gafinos - My tomu říkáme Vietnam...
gafinos: Lepší to je hrát na rozsáhlém uzemí v nepřehledném terénu. Hráč, který "hlídá" jednou pískne, zavře oči a počítá do tří, pískne 2× a oči opět otevře, sleduje terén a snaží se někoho vidět, ať se hejbe nebo ne, to je fuk. Když někoho uvidí řekne jméno a ten musí jít zpátky na startovní čáru, která je vzdálena třeba 100m. Po libovolné době "hlídač" opět zavře oči a 1× pískne. V našem oddílu je to VELMI oblíbená hra. P.S. nejlepší je to hrát v kempu v českém ráji přímo pod Troskama, je tam terén absolutně úžasnej!!! Jmenuje se to tam "Svitačka" doporučuju ;) :cool::10: a taky si tam můžete vzpomenout na náš oddíl, tam jsme ho založili :pivko: %-):haha:
Komentáře
Marek: :plamenomet::kladivko::cert::tralala::10:
Difi: vidličky , lyžičky , nože ....
klára: tuto hru hráváme ještě jako cukr káva barikáda....to se zase jeden postaví na kraj třeba tělocvičny ..po tělocvičně se rozestaví barikády ze žíněněk, laviček ,koz,švédských beden(prostě všeho co v tělocvičně najdete) a hráči se musí k tomu co říká cukr káva barikáda čaj rum bum dostat tak aby ho neviděl...to znamená plížit se za barikádáma...nevím jestli jste to pochopili pokus tam byl:-))