www.hranostaj.cz
Pamatovák
75%8 hodnocení
Potřeby: papíry, potřeby na uchycení papírů např. na kmen stromu (připínáčky)
Počet hráčů: od 20 do 50
Věk hráčů: Mladší dětiStarší děti
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Na venDo terénu
Charakter hry: PohybováNa postřeh / šikovnost
Několik skupin dětí spolu zápasí o to, kdo jako první správně sestaví tajenku z papírů, které jsou připevněny na stromech v lese.
Tato hra se nejlépe hraje u nějakého srubu poblíž lesa. Nejprve rozdělte děti na 2-4 skupiny po cca 7 až 12 dětech. Každá skupina dostane jeden papír, kam bude moci psát vznikající tajenku. Doporučuji papír "rozmřížkovat" a na každou kolonku napsat pořadí písmena v tajence. Než hra začne, rozmístěte v lese na kmeny stromů, na pařezy, pod balvany apod. papíry s viditelným číslem a písmenem. Například 5 B. To označuje, že páté písmeno v tajence je B. Zajistěte papíry tak, aby je nikdo nemohl strhnout nebo ukrýt, občas se stává, že je děti schovávají a ostatní skupiny pak nedokončí tajenku.
Na začátku hry dejte každému dítěti nejlépe tři papírky s čísly. Dejme tomu, že dítě dostane papírky 2, 15 a 9. Tudíž musí v lese hledat papíry s těmito čísly a zapamatovat si, jaké písmeno k jaké číslici patří.
Až bude mít každé dítě tři papírky, na Váš pokyn se hromadně vybíhá do lesa. Tam děti hledají papíry se svými čísly a snaží se zapamatovat písmena. Když je najdou a zapamatují si je (nemusí se vracet hromadně, jako skupina, každý ve skupině se vrací sám), musí se rychle vrátit k místu, odkud vybíhaly (nejlépe srub nebo nějaká chatka). Tam napíšou písmena do mřížky. Hra končí v okamžiku, kdy přibíhá poslední člen skupiny a skupina tak získá poslední písmena do tajenky. Cílem hry je co nejrychleji dospět k této tajence.

Obměna: pokud byste si chtěli zahrát tuto hru s menšími dětmi, můžete místo čísel a písmenek použít třeba barvy a obrázky.