www.hranostaj.cz
Malomocní
83%26 hodnocení
Potřeby: klobouky, pláště, kosa (atrapa, např. z násady na koště a alobalu)
Počet hráčů: od 10 do 20
Věk hráčů: Dospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Na venDo terénuDo tmy
Charakter hry: Morální / sociálníZážitková / inscenační
Skupinka, v níž každý trpí nějakým postižením prchá za vzájemné spolupráce před smrtkou. Ale nemoci se zhoršují a smrtka je stále blíž a blíž... kolik lidí dorazí do cíle?
Autor nebo zdroj: Lukov 2010
Do tří klobouků (nebo něčeho podobného) připravíme papírky s následujícími nápisy:
* pravá ruka
* levá ruka
* pravá noha
* levá noha
* zrak

Lístečků je v každém klobouku tolik, kolik máme hráčů a od každého druhu přibližně stejně.
Na začátku si každý člen skupiny vylosuje z klobouku jeden lísteček, který určí druh postižení.
Pokud přijde o ruku, je mu přivázána k tělu, pokud o nohu, je ohnutá v koleni a svázána, pokud o zrak, zaváže si postižený oči.
Nyní se celá skupina vydá na cestu, na konci mají slíbený lék. Ovšem asi po padesáti metrech se za nimi vydává 'smrtka' (převlečený vedoucí s kosou), která nesmí nikoho dostihnout. Koho se dotkne, zemřel a vypadává. Smrtka pochopitelně neutíká ani nevyvíjí žádné zvláštní úsilí polapit co nejvíc lidí, zasáhne jen když někdo viditelně zaostává.
Skupina postupuje dál, po cca sto metrech narazí na dalšího vedoucího s dalším kloboukem. Nyní si každý vylosuje postižení, které mu přibyde k tomu stávajícímu. (Pokud si vylosuje to samé, nijak mu to nepomůže, lístek vrací a losuje znovu)
Tým pokračuje dál a o cca sedmdesát metrů dál se situace znovu opakuje.
Musíme si pečlivě připravit lístky, aby zůstali někteří vidoucí (zhruba jeden na 6-7 slepých).
Skupinku čeká poslední úsek, na jeho konci se mohou napít živé vody, díky které se jim vrátí všechny končetiny a smysly.

Hra je dost fyzicky a hlavně psychicky náročná!

* Je výborné, když máme možnost udělat cíl u skutečné studánky nebo pramene.
* Efektní je zahrát tuto hru v podvečer, když už je (alespoň na závěr) tma.
* Snažte se zařadit ji tak, aby to účastníci nečekali (když jsem to hrála já, vraceli jsme se zrovna z koupaliště a nikdo netušil, že se na nás něco takového chystá)
* Pěkný kostým smrtky a vedoucí po cestě v pláštích také nezanedbatelně vylepšují atmosféru
* Trasu vedeme nejlépe po lesní cestě, nikoli přímo terénem, skrz les ani naopak po hladké silničce!
* Zcela zásadní je dobrá dramatizace (zejména role smrtky).

Ještě doplním něco, co možná není na první pohled zřejmé: pravidla této hry se účastníkům předem NEVYSVĚTLUJÍ! Když jsou u prvního klobouku a vylosují si postižení, tak se jim teprve zavážou ruce, nohy, oči atd. a pošlou se dál, ale NETUŠÍ, že za rohem je další postižení, že se jim situace bude zhoršovat... A pak zas neví, kolikrát je další postižení potká - pamatuju si (když jsem hru hrála), že jsme si mezi sebou říkali, jak to proboha uděláme, až nám zbude třeba jen jedna ruka...
To jsou důležité, silné momenty a z některých komentářů jsem usoudila, že to ne každému došlo;)
Alternativní pravidla
Leguan: Hráli jsme tuto hru v kombinaci s něčím jako noční stopovanou. Šlo se ve skupinkách po 6 lidech po stanovištích a na každém se plnil nějaký úkol, ať už na přemýšlení nebo fyzický, většinou to byli úkoly tématicky laděné na "přežití" nebo imaginární získání něčeho důležitého s rizikem poranění nějaké končetiny. Kdo splnil, pokračoval bez újmy dál, kdo ne, dostal handicap. Lidi ve skupince se ke konci hry museli navzájem nést nebo táhnout po zemi, bezruký, slepý, němý v různých kombinacích a v daným stavu i plnili někdy docela náročné úkoly. Smrtka nebyla, cílem bylo splnit hlavní úkol pomocí získaných indicií na konečném stanovišti v celoherním časovým limitu.
Hra byla velice zábavná, fyzicky i psychycky náročná, vyžadovala dobrou komunikaci , týmovou spolupráci, logické a strategické myšlení při plnění úkolů. Někdy se musel někdo i obětovat a pro získání indície si nechat přidělit další handicap v rámci obtížného úkolu. Super zážitková celonoční hra.
dan: Hra je skvělá, hráli jsme ji na roverském táboře jako noční hru, s tím že umístění léku děti neznaly (byl přivázán k pilíři starého železničního mostu nad řekou) a aby ho našly, musely vyluštit indicie..´pokud je neuhodly, mohly pro nápovědu, ale celou dobu se malomocenství zhoršovalo...namísto lístečků chodil mezi skupinkami vedoucí jako osud a přiděloval handikepy. Hra se nám ale protáhla´z plánovaných cca 2 hodin na celonočku..:))
Komentáře
Dan a Honza Dan a Honza : Zezačátku se nám to jevilo jako skvělá hra, ale časem nám to začalo připadat lehce depresivní, až jsme se ztoho skoro zbláznili hrůzou. :--------(
Pampeliška: Jindřich: Tak si vyzkouší, jak se pohybovat bez nich...
(a ostatní mu v tom musí pomáhat, či ho nechat na pospas, z čehož je také zajímavý psychologický efekt)
jindrich.majer5@seznam.cz: Ale co když si hráč vylosuje po sobě obě nohy?
Maty: Je to super, akorát nás na to asi bude málo... :(
Hoody: Tak to máme za sebou. Načasování na soumrak a nečekanou situaci vřele doporučuji. Ale měli jsmeproblém s realizací sekundárních a terciálních zranění. Když příjde 20 lidí najednou ke stanovišti, tak se najednou všem musí něco zavazovat, sami to nezvládnou, protože jsou bez rukou a za nimi posrává smrtka. Hlavně doporučuji dopředu natrénovat a sjednotit svázání nohy.
hewenhewen: To je tak strašně depresivní!!! Já bych se zbláznila hrůzou:-)! :alien::bomba:8-)
Bubáček: Tuto hru jsme hráli na poslední schůzce. Udělali jsme jí s menšími úpravami, takže zabrala více času, ale byla opravdu dobrá.