www.hranostaj.cz
Smolíček
53%10 hodnocení
Počet hráčů: od 6 do 30
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Do místnostiNa hřiště
Charakter hry: PohybováPro zasmáníHoničkaBojovkaNa postřeh / šikovnost
Přelsti jezinky a dostaň Smolíčky z jeskyně ;)
Nejprve by si měl vedoucí hry připravit lístečky (nějaké drobnosti) které budou představovat Smolíčky. Počet by měl být úměrný počtu hráčů. Také si připravte uzavřenou smyčku, kterou je vhodné bezpečným způsobem připevnit k podlaze (izolepa je ideální). Smyčka bude představovat jeskyni, ve které drží Jezinky Smolíčky. Velikost smyčky se odvíjí podle počtu bránících hráčů. Velikost a počet papírků ovlivní délku hry a obtížnost; já dělám smyčku o obvodu 1,5 x počet bránících hráčů.

Před začátkem hry rozdělíme děti do dvou skupin, nemusí mít stejný počet. Jedna skupina představuje Jezinky, které brání jeskyni ze Smolíčky a druhá jeleny, kteří se snaží Smolíčky osvobodit. Jezinky mají zavázané oči během své stráže. Jeleni se mohou pohybovat samovolně, při větších dětech si můžou svázat nohy k sobě. Jezinky se snaží chytit jeleny během toho co ti se snaží osvobodit Smolíčky. Jezinky se nesmějí dotékat Smolíčků (úmyslně a tím bránit odcizení).

U nás často pořádáme turnaj tří družstev, kde dvě jsou Jeleni, kteří se snaží ukořistit co největší počet Smolíčků, a jedno Jezinky. Po vysbírání Smolíčků se jim započítá poměr odcizených Smolíčků vůči druhému družstvu a pak si protočí role. Takže každé družstvo bude během hry dvakrát Jeleni a jednou Jezinky.

Děti i dospělí se u této hry dosti pobaví a většinou rozhodují maličkosti v taktice. Doufám že se zalíbí i jinde než u nás.
Komentáře
JTV: Jsou jezinky v kruhu, nebo vně?
kkjj: ??