www.hranostaj.cz
Roztahovaná
63%9 hodnocení
Potřeby: pytlíček rýže
Počet hráčů: od 4 do 100
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Nezávislé na prostředíDo místnostiNa venNa hřištěNa sníh
Charakter hry: Pro zasmáníNa postřeh / šikovnost
Zamotané dolní končetiny
Autor nebo zdroj: hráli jsme na střední
Hráči stojí v kruhu. Začíná vylosovaný hráč, háže pytlíček na zem a hráč stojící po jeho levé ruce musí dát k pytlíčku pravou nohu. Takto to pokračuje celé kolo, vždy se pytlíček zvedne a hodí někam jinam. Až dojde řada na začínajícího hráče ten hodí pytlíček na zem a hráč po jeho levé ruce musí dát k pytlíčku levou nohu. Cílem hry je aby se končetiny do sebe co nejvíce zamotaly a hráči začali popadávat. Vyhrává ten, kdo vydrží stát jako poslední.
Alternativní pravidla
Šárka: My to hráváme se stašíma děckama (nad 13 let) velmi podobně a říkáme tomu roztahovák. Hráči stojí v kruhu a začínající hodí nožík kousek od sousedovy nohy tak,aby se zabodl. Pokud se nezabodne,hází další hráč (pokračujem po kruhu).pokud se zabodne, hráč musí dát nohu na místo,kam se zabodl,vezme nůž a hází vedle dalšího hráče. Každý se snaží hodit nůž tak,aby ten druhý musel roztáhnout nohy natolik,že to nevydrží a vzdá se.(nohy se nepřemísťují,pouze se dávají dál od sebe). Pokud hodím nůž mezi roztažené nohy následujícího hráče a on se zabodne,mohu se vrátit do základní polohy - mít nohy těsně u sebe.Vyhrává ten poslední,kdo se nevzdá.Ke konci hry je dobré zakázat stahování se(narovnávání).
Ondra: Tato hra patří do "zlatého fondu" našeho oddílu třeba při čekání na vlak. Říkáme jí KUDLA, protože zavírací nůž obvykle používáme místo uvedeného pytlíku. Použít lze ovšem téměř jakýkoliv menší předmět. Patří mezi kontaktní hry velmi oblíbené u teenagerů. Začátek hry máme stejný - hráči stojí v těsném kruhu čelem dovnitř a ten který začíná hodí dovnitř, nebo vně kruhu na zem kudlu (ne moc daleko - jen tak, aby se tam dalo natáhnout nohou) a řekne jméno jiného hráče (koho chce). Vyvolaný hráč musí kudlu sebrat a postavit se jednou nohou (kterou chce) na místo kde kudla ležela. Pak hází on a opět vyvolává dalšího libovolného hráče. Hráči se tedy nestřídají pravidelně, ale ten kdo volá si zlomyslně vybírá tak, aby se kruh co nejvíce zamotával. Hráči po celou dobu hry nesmí za žádných okolností zvednout nohu ze země, pokud právě nejsou vyvoláni. Ke splnění úkolu (položení nohy na místo kudly) je zpravidla třeba protáhnout končetinu pod, nad, nebo skrz zauzlenec ostatních hráčů, což se neobejde bez všeobecného veselí. Držet se rukama ostatních hráčů je povoleno. Kdo neudrží rovnováhu a spadne na zem, ten vypadává ze hry a jde stranou. Vítězí ten (nebo celá menší skupinka hráčů), kdo se udrží nejdéle. Obvykle však hra žádného vítěze nemá, protože končívá všeobecným svalením zamotaných hráčů na zem ;-)