www.hranostaj.cz
Stíhačky
56%6 hodnocení
Počet hráčů: od 16
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Na venNa hřiště
Charakter hry: PohybováHoničkaBojovka
Abnormálně vysilující běhačka pro boj mezi oddíly.
Autor nebo zdroj: http://her.unas.cz/index2.php?akce=detailhry&hra=57
Tato běhací hra se hrála jen jednou a pak padlo klasické ,,už nikdy!" Kdo ji zažil, na to nikdy nezapomněl :)

Na louku se umístí 4 kolíky do čtverce. Každé družstvo si stoupne k jednomu z nich. V družstvu se posléze vytvoří dvojice a to systémem nejmenší s největším a tak postupně až k přibližně stejně vyrovnané dvojici. V případě lichého dle dohody se vytvoří například trojice, která se navzájem prostřídává (jeden vždy neběží).

Vždy jedna dvojice z družstva se nachystá ke kolíku od kterého pak na hromadný start vyrazí a postupně obíhá z vnějšku celý čtverec dokola. Po oběhu kola předávají plácnutím štafetu další dvojici nachystané u kolíku a celé družstvo se tak postupně střídá v obíhání po celou dobu časového limitu (5-10 minut dle výkonosti jedinců).
Za každý oběh kola získává družstvo 1 bod.

A proč stíhačky?

Za každé předběhnutí jiné ,,stíhačky" získává oddíl další bod.

Doporučuji hru rozdělit na čtyři stejně trvající časové úseky a po každé posunout družstvo o jednu pozici po/proti směru hodinových ručiček. Tím se případně vyeliminují terénní nerovnosti na louce.

Tato hra patří k devastujícím, kdy si šáhnete na opravdové dno sil. Nejdříve plní elánu dobíháte vyčerpanou předchozí stíhačku a při úspěchu se pak 3/4 kola snažíte uniknout nově ,,odpočinuté" stíhačce.
Alternativní pravidla
Qlarinka: připomíná mi to naše Člověče, nezlob se... čtverec máme asi menší a běhá se po jednom, uprostřed čtverce se hráči z různých týmů střídají a hází kostkou, kolik padne, tolikrát musí figurka, která je za ten tým nařadě, čtverec oběhnout... a to dobíhání platí stejně jako tady - doběhneš a vyřadíš toho před sebou... který tým má nejdřív všechny figurky v domečku (doběhli svá předepsaná kola) - vyhrál
Komentáře
Dáša: Díky! Tuhle hru jsme kdysi s oddílem hráli pod názvem "Drasťárna". Byli jsme na konci tak hotoví, že jsme ji pak nechtěli už nikdy hrát a tak si už několik let nemůžu vybavit pravidla, abych ji naučila svůj nynější oddíl.
Hned ji na schůzce vyzkoušíme! Dáša