www.hranostaj.cz
Bizoni
80%24 hodnocení
Potřeby: Střelivo (např. papírové koule)
Počet hráčů: od 10
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Na venDo terénuNa hřištěNa sníh
Charakter hry: PohybováHoničkaBojovkaS násilnými prvky
Ulovte co nejvíce bizonů na prériích Divokého Západu!
Autor nebo zdroj: hru jsem vymyslela pro náš tábor
Rozdělíme hráče do několika družstev. Každé družstvo by mělo mít tak 5- 7 hráčů. Dále určíme malou skupinku lidí, kteří budou představovat bizony- u nás jsme hráli bizony my , vedoucí. Ideální počet bizonů je o něco větší, než je počet družstev.
Vysvětlíme lovcům, že jejich úkolem bude lovit bizony. Rozdáme jim střelivo- mohou to být třeba papírové koule, nebo cokoliv jiného. Tímto střelivem se budou snažit bizony skolit. Je ale jasné, že tak velké zvíře, jako je bizon, nezabije jediná střela. Musí jich být např 7 (stejné číslo, jaký je počet hráčů v jednom týmu). Je taky jasné, že bizon zraněný jednou střelou se nebude dál neškodně popásat, ale může se rozzuřit a napadnout lovce. V případě, že bizon lovce chytí, musí se jít lovec oživit (např. oběhnout nějaký strom v dálce). Každý bizon má tedy na počátku hry 7 životů a s každým zásahem jeden ztratí. Zbývající životy si každý bizon počítá sám a když je definitivně mrtev (má 0 životů), plácne sebou o zem tam, kde právě je.
Když leží na zemi mrtvý bizon, začíná teprve ta pravá mela- bizon totiž není ničí a majetkem nějakého týmů se stává až ve chvíli, kdy se ho dotkne nějaký člen tohoto týmu- ať už bizona předtím skolil kdokoli. Mohou se tedy vyskytnout záškodníci, kteří sami nestřílejí, ale poflakují se poblíž skoro skolených bizonů a čekají. Jakmile tedy nějaký tým získá bizona (dotkne se ho) musí ho odvléct až na výkupní místo. Tam se jim bizon započítá (někdo jim udělá čárku). Následně se bizon zvedne a znovu se s plným počtem životů vrací do hry.
Aby to nebylo tak snadné, vymysleli jsme fintu. Na sluncem rozpálených prériích nikdo z lovců nevydrží moc dlouho. Proto si musí čas od času chodit odpočinout do stínu. Čas na odpočinek ohlašuje píšťalka, která zapíská tak co 5 minut. Když lovci uslyší píšťalku, musí běžet do stínu (na výkupní místo) a všechny své momentálně vlečené bizony opustit a nechat ležet. Nějakou dobu pobudou ve stínu a pak se mohou vrátit do hry. Samozřejmě ale, že bizoni jsou opět ničí, takže další příležitost pro rychlé družstvo, které ukořistí mrtvého bizona.
Lze to taky udělat tak, že se po zaznění píšťalky začne počítat např. do deseti a kdo to do té doby nestihne do stínu, musí se jít oživit.
Ještě k chování bizonů
1. Bizon se mírumilovně popásá se svým stádem na pláni, avšak může se z nějakého důvodu rozzuřit (třeba, když je zraněn, nebo když mu zabijou kamaráda, nebo prostě jen tak- bizoni jsou nevyzpytatelní) a zabít lovce.
2. Skolený bizon je mrtev. Tudíž leží na zemi, nechá se vláčet k výkupnímu místu a nedělá vůbec nic. Když je pauza a všichni běží do stínu , bizon leží tam, kde ho družstvo opustilo. Jediná výjimka- mrtvý bizon může říct, kdo se ho dotkl první.

Hru je nutno omezit časovým limitem, nebo hrát s více bizony a hrát do vylovení všech bizonů.
Při této hře je nutno dodržet pravidlo č. 1- je nutné hrát na louce bez BODLÁKŮ, ŠUTRŮ A PODOBNÉHO SVINSTVA. To kvůli chudáčkům vlečeným bizonům. jinak ale naše děcka tahle hra velmi bavila.
Alternativní pravidla
terezka: Jedna z nejoblíbenějších her našich dětí :) Abychom trochu šetřili vedoucí, družstvo musí po skolení bizona nejprve doběhnout na určené místo pro velkou plachtu, na ni bizona naložit a teprve pak odtáhnout ;) Nejsme pak tak špinaví a odření :)
Pamilka: Bizona lze po zastřelení naporcovat na maso, kůži, trofej (představují papírky s příslušným obrázkem). Masa má jeden bizon tolik, že ho musí do cíle odnést čtyři děti najednou, kůži nesou do cíle dvě a trofej zvládne jedno. Bizon po odnesení všech svých částí opět ožívá. Ve hře se můžou objevit i jiná zvířata s jinými surovinami, ale nesmí se to moc překombinovat. V lese se potom ozývá: "Mám tu maso, potřebuju ještě tři lidi na odnesení!" Ovšem pokud se jiná družinka zformuje rychleji, může kořist odnést ona. Zkrátka záleží na tom, kdo dříve sežene dostatek lidí.
Komentáře
Měnič: MOC děkuju za nápad! Lehce pozměním motivaci a bude to dokonalý! Zachránilo mě to život..:D :break:
Vojtek: Ta to hramě velmi zaujala atak jsme se rozhodli ji přiřadit na táborový program, doufám, že se bude líbit.:pis:
Elin: Hru jsme hráli v zimě. Byla spousta sněhu a bizoni byli v dobré kondici. Děti byly ke konci úžasně zkrotlé únavou a bizoni mokří se zamotanou hlavou. Skvělá hra!
Miky: super hra zkusíme dávám:10: je to :bomba: :):-)%-):-D;-);):srdce::cz::idea::cool::haha::pc::hophop::break::jupi:
terezka: Výborná hra, děti moc bavila! Vedoucí už trochu míň, byli jsme hodně špinaví a celí rozlámaní, ale doporučuji! :)
Milly: Ako bizón zabije lovca?
Petra: Tuhle hru jsme hráli na táboře s dětmi ve věku 5 - 11 let. Dětem se hra hrozně líbila, vedoucím o trochu míň, protože jsme všichni měli od trávy zelená trička a taky se nám točila hlava, když nás některé týmy, které nás nemohly unést, koulely po zemi na způsob válení sudů:) Ale myslím, že je to skvělá hra, a vřele doporučuji:)
vodníkvodník: Moc dobrá hra! U dětí je ve velké oblibě.
Tom: My na táboře hrajeme podobnou hru - Kanci. Hra se bez zranění dá hrát i v lese. Kanci (Bizoni) se musí nosit.
Někdy se stává, že jsou vedoucí ochotni se nechat podplatit sladkostmi a pak to hráčům trochu zlehčují... ;-)
Qlarinka: jééé, aniž bych to tu četla, tak jsem hodně podobnou hru vymyslela předevčírem, jsem ráda, že se to u vás líbilo, snad bude u nás taky :)
Lendys: hmmm, to zní dobře, vyzkoušíme...
instruktor: vypadá to velmi zajímavě ... zkusíme to :D
Mary DerringerMary Derringer: Na vzdálenosti lovců od bizona nezáleží, protože když budou moc blízko, může je bizon zranit, takže můžou tak blízko, jak si troufnou.
Heřmann: Chci se zeptat- jak daleko musejí být lovci od mamutů,když střílí ?
DODODODO: Vypadá to dobře, hlavně systém činnosti bizonů je super, tak třeba to někdy na táboře použiju :-)