www.hranostaj.cz
Marco Polo
76%18 hodnocení
Potřeby: Lana, provázky, lístečky jako životy
Počet hráčů: do 6
Věk hráčů: Mladší dětiStarší děti
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Na venDo terénuNa hřištěNa sníh
Charakter hry: PohybováHoničkaChodička / strategická
Jaké je to, plavit se po moři a objevovat nové země?
Uplně čerstvá hra, dnes sem ji vymyslel, zahrál a teď ji ještě napíšu.

Libreto: "Hola hej, všichni odvážní námořníci na palubu, za soudek rumu objevíte svět!"

Ze všeho nejdříve si vytvoříme mapu všech moří. U nás vypadala tak, že vprostřed papíru byla zakreslena klubovna, na mapě označena jako Evropa, na sever od ní je starý bazén, na mapě označen jako Mariánský příkop. Prostě a jednoduše by na mapě mělo být něco, co usnadní orientaci.

Je potřeba si zahrát na Stvořitele... ještě před hrou se na různých místech vytvoří pevnina, mně samotnému jako nejjednoduší volba přišlo vytvořit různé elipsotvary z lana v okolí klubovny tak, abych je mohl zakreslit do mapy. (Na šest hráčů jsem měl sedm ostrovů). Když mám ostrovy hotové, zanesu si jejich polohu a přibližný tvar do své mapy aby jejich poloha odpovídala přibližné poloze na mapě, tzn. ostrov ve tvaru srdce na sever od klubovny nebudu zakreslovat jako kruh západně od klubovny.

A teď už samotná hra. Rozdělíme hráče na skupiny. Každá skupina dostane svou slepou mapu (taková na které je zakreslena Klubovna a plot jako Golfský proud například..ale není zde ani zmínka o ostrovech). Koráb pro celou skupinku představuje lano, provázek, cokoli čím se celá jedna posádka omotá a všichni sou jakoby v lodi, po celou hru nesmí ani jeden z hráčů opustit smyčku. Na znamení všechny lodě vyrazí na širý oceán. Jakmile některá posádka objeví ostrov, zakreslí si jej do mapy a vrátí se zpět do Evropy za vedoucím hry, kterému ukážou nový ostrov na své mapě a dají tomuto ostrovu nějaké jméno. Vedoucí hry si toto poznačí do své mapy, kde už má všechny ostrovy zaznačené a pokud přijede jiná posádka s tím samým ostrovem, už na něj nemají nárok neboť ho jako první objevila jiná skupina. V Evropě se nemusí dovědět, že je u toho ostrova už někdo předběhl, to zaručí napětí a nejistotu až do konce hry.

Do hry můžeme přidat akční prvky tak, že posádce dáme životy a na vodu vypustíme vedoucí jako piráty a mořské bouře.

Vyhrává skupina, která dokázala jako první najít a zaznačit nejvíce ostrovů.
Alternativní pravidla
Tera: Hráli jsme podobnou hru na táboře: Motivačka byl Harry Potter a děcka měly vytvořit nový Pobertův plánek - po areálu tábora byly všude poschovávané kartičky se jmény, děcka měly za úkol jednak nakreslit plán tábora a ještě najít a zaznamenat do něj co nejvíce jmen - hodnotila se astetická stránka a přesnost mapy i počet zapsaných jmen (měli jsme jich po táboře přes sto, mezi nimi byla jména duchů, která měla větší bodovou hodnotu než jména studentů a profesorů).
Eva: Hráli jsme upravenou verzi ve městě, na mapě měly děcka omezené území - náměstí + přilehlé ulice, kde hledaly ostrovy. To byly výrazné A5 papíry s číslem a popisem - malý ostrov, nebo souostroví, superostrov..... Kdo ho objevil, měl nárok pojmenovat a získal 10b, kdo našel jako druhý 5bodů... Měly omezený čas cca 45minut. Krásný bylo, jak jedno družstvo imitovalo nález ostrovu u odpadkového koše, aby nalákali druhou skupinku a zdrželi je... DOBRÁ HRA
ChocoTUx: Hra by šla přeformulovat tak, že by hráči nehledali ostrovy, ale byli by objevitelé v buši a hledali by třeba nové živ. druhy (kartičky s obráky), nebo premeny, jeskyně atd..
Komentáře
karin: :kladivko::rpg:
sa šak: :10::cool::ziv::hophop::pivko::hura:
samika: Určitě ji vyzkouším,je to zajímavá hra:):-)%-):-D:slunicko::cool::cool::cz::ziv:;):hophop::haha::pirat::pivko::vanoce::papa::hudba::tabacek::jupi::break::cosi::hura::10:
.::.: :):-):-(:(%-):-D:-?:-P:-pB-)8-);-);):grr::schizo::srdce::cert::idea::mnam::wow::ziv::cz::cool::haha::iq::vanoce::papa::hudba::tabacek::pivko::alien::nene::pirat::pozor::megafon::jojo::amen::pc::slunicko::hophop::break::jupi::pis::cosi::hura::10::tralala::motorovka::bomba::kladivko::kulomet::box::rpg::sniper::neo::asmd::plamenomet::jedi:
Klárushka: Je to velice dobrá hra tu určitě zkusím :)
Lucky: To musím zkusit fakt cool hra
ChocoTUxChocoTUx: Jinak moc pěkná hra, musím ji zkusit :)