www.hranostaj.cz
Slovní fotbal
58%14 hodnocení
Počet hráčů: od 2 do 10
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Nezávislé na prostředíNa cestu
Charakter hry: SlovníNa inteligenci / paměť
Všichni znáte... zde se shromaždují zajímavé variace a úpravy.
Princip slovního fotbalu je, že hráči postupně říkají slova, tak, aby každé následující nějakým způsobem navazovalo na to předchozí. Nejjednodušší varianta je poslední - první písmeno (hranostaj - jablko - obrazovka - antrax atakdále). Jsou různá pravidla na navazování a různé množiny povolených slov.

Dosti sofistikovanou variací je fotbal na tři písmena. Povolena jsou pouze podstatná jména v prvním pádě singuláru (žádná slovesa, vlatní jména doporučujeme povolit, pokud jsou všeobecně používaná, cizí slova raději ne - záleží na dohodě). Navazuje se na tři písmena, a povoluje se zaměňovat i/y a libovolně manipulovat s diakritikou, například:
otakar karosa osamělost ostrov rovina inaugurace aceton toner nerez rezonance. Kdo neví, za jeden trestný bod sníží počet navazujících písmen o jedna. Takže po slově 'rezonance' místo 'nce' stačí, aby slovo začínalo na 'ce', avšak hráč dostane trestný bod. Popř. dva body a stačí na 'e'. Smeče v podobě věd (-logie) je možné předem zakázat.


Byl bych rád, kdybyste do alternativních pravidel psali různé zajímavé variace slovního fotbalu, které jste někde viděli, hráli či o kterých jste slyšeli...
Alternativní pravidla
Bára: My ještě hráváme pantomimický slovní fotbal. Sice se u toho moc nemluví, ale prostě se musí stejně jak u slovního fotbalu navazovat na poslední (nebo dvě poslední) písmeno, ale slova se předvádí pantomimou :) většinou se u toho hodně nasmějeme :)))
Martin: My jsme po cestě hráli mnohem méně náročný, ale o to více zajímavý "slovní fotbal". Není určeno, na kolik písmen se musí navazovat (1, 2, nebo celá část slova) a používají se celé věty nebo slovní spojení např. kapesní nůž, už mám kapesník, i kdybych chtěl, tak si nemůžu vzpomenout.. Nedá se to hodnotit, ale na dlouhé cesty je to správný oddech.
SwišťSwišť: Nevím jak se tahle varianta jmenuje, ale pracovně ji nazvu definiční slovní fotbal. Místo slov se používají definice. Hráč který začíná třeba řekne: "přírodní nebo jiná pohroma při které zemřelo hodně lidí", čímž má na mysli "katastrofa". Hráč který pokračuje buď správně uhodne, že myslel "katastrofa" a řekne třeba: "osobní dopravní prostředek" (čímž myslí "auto"), ale taky uhodnout nemusí a může si myslet, že hráč před ním měl na mysli "kalmitu" nebo "tragédii" a jako další řekne "šlechtický znak". Body se moc počítat nedají, ale zábava je to i tak.
Komentáře
OrelOrel: Zdar bratři a sestry skauti . Je to bezva hra hrály jsme ji po cestě do tábořiště z velkého kamene co je u krajkový do tábořiště u liboce. Já se musím loučit tak zdaaaaar
Bára: My definičnímu slovnímu fotbalu říkáme "utajenej" :)
Petr: my ho hrajeme už dlouho na internetu a pravidla pořád pilujeme :)

http://www.rave.cz/forum/1198/
Tonča: Ten definiční slovní fotbal má rozšířený název: STUPIDO! možná jste jej taky slyšeli ..
Kačer: Jo, ty definice nejsou špatný, jenom je potřeba, aby všichni hráči dobře chápali a byli zhruba na stejné úrovni, protože pak jeden mluví moc vzdělaně a druhý nechápe :)