www.hranostaj.cz
Na sultána, vezíra a zloděje
46%8 hodnocení
Potřeby: přezůvky
Počet hráčů: od 5
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Do místnostiK ohni či posezení
Charakter hry: Pro zasmáníNa postřeh / šikovnost
Nechtěj být zlodějem! To se potom vezír zeptá sultána, kolik máš dostat ran přes prsty :-)
Autor nebo zdroj: ZAPLETAL, Miloš. Velká encyklopedie her (4. svazek). Praha: Olympia, 1988.
Všichni hráči si vezmou postupně své přezůvky (cvičky), dají je k sobě podrážkou a vyhodí do výšky. Jestliže zůstanou po dopadu na zem ležet oba podrážkou dolů, přebírá ten, kdo je házel, roli sultána. Když padnou podrážkou vzhůru, stává se z něho vezír. Zůstane-li však jeden pantofel podrážkou vzhůru a druhý podrážkou dolů, házející bude ve hře představovat zloděje.

Vezír se pak zeptá sultána, kolik ran má vyplatit kterému zloději. A podle sultánova pokynu pleskne každého zloděje jednou nebo víckrát pantoflem (přezůvkou) přes nastavené dlaně.

Jestliže přezůvky přisoudí úlohu sultána a vezíra více hráčům, házejí znovu tak dlouho, dokud náhoda neponechá tyto role jen jedinému a ostatním nepřisoudí úlohu zlodějů.

Sotva skončí výplata, začíná hra nanovo. Tentokrát ovšem mohou skončit sultán i vezír z předcházející hry jako zloději a z bývalých zlodějů se stanou třeba sultáni a vezíři. V tom spočívá hlavní vtip hry, nejistá budoucnost vede sultány i vezíry k mírnosti, každý si uvědomuje, že za chvíli může dostat výprask zpátky i s úroky.

Tato hra k nám přišla z islámského světa.