www.hranostaj.cz
The Lost Vikings
71%11 hodnocení
Potřeby: poklička, koule (sněhová), klacek
Počet hráčů: od 6
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 12 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Na venNa hřištěNa sníh
Charakter hry: PohybováHoničkaBojovkaChodička / strategická
Erik, Olaf a Baelog stojí před další velkou výzvou. Musí porazit kopie sama sebe... Krátká taktická fitka inspirovaná prastarou počítačovou hrou The Lost Vikings.
Autor nebo zdroj: moje hlava
1. Legenda

Byla nebyla a pokud byla tak už není a pokud nebyla, tak můžeme věřit, že byla, jedna vikingská vesnice. A v ní žili nežili (jak to je, jsme si už vysvětlili) tři Vikingové. Erik, Olaf a Baelog měli celkem poklidný život. Každodenní lov, občasné pitky, nějaké to plození dětí a o svátcích plenění. Prostě idylka...

Jednoho dne však byli uneseni vesmírnou lodí. Proč? To nikdo neví. Nezbylo nic jiného, než akceptovat tento fakt a snažit se dostat zpátky. Cesta domů však vede mnoha různými světy a Vikingové budou muset překonat mnoho různých překážek..

Teď stojí před svou největší výzvou. V jedné z dimenzí potkali sami sebe, kopie vytvořené zlými únosci. Boj na život a smrt je nevyhnutelný...

Kdo má rád pohyblivé obrázky, může si přijít na své zde.

2. Obecná pravidla

Hra se hraje na hřišti.

Hra je určena pro 6 osob, dva týmy po třech. Testoval jsem ji v 6ti, ale teoreticky je možný libovolný počet osob v násobku tří.

V každém z týmů po třech je zastoupen právě jeden z Vikingů. Jednotliví Vikingové mají zvláštní schopnosti.

Každý Viking má 3 životy. Pokud ztratí 3 životy, je vyřazen a odchází z pole.

Vždy, když je Viking zasažen, stane se na 5 sekund nezranitelný. Sekundy odpočítává Viking nahlas. V této době nemůže sám nikoho zasáhnout.

Hra je kontaktní, a proto je povolen fyzický kontakt v takové míře, aby nebyl nikdo zraněn.

Cílem hry je zlikvidovat druhý tým ve stanoveném limitu (cca. 5 minut), jinak vyhraje ten tým, který má vyšší součet životů celkem. Doporučuji hrát více kol. V prvním kole se zaběhnou pravidla a další jsou již taktická.

Pokud vyvstanou ve hře sporné situace, řešil bych je zdravým úsudkem. Pomoci může i rozhodčí.

3. Vikingové

Erik umí skvěle skákat, běhat a prorážet hlavou překážky. Jeho představitel by měl být sportovně oblečen (krátké rukávy) a po celou dobu by měl běhat ukázkově s rukama u hrudi.

Atletika: Erik udělá 5♀/10♂ kliků a nadechne se. Během tohoto nádechu je nezranitelný, po celou dobu vydává zvuk „ááá“. Nezranitelnost skončí, jakmile se poprvé nadechne.
Hlava: Pokud se Erik dotkne svoji hlavou trupu protivníka, je protivník zasažen za jeden život.
Vyhození Olafa: Pokud se Erik dotkne Olafa ( tj. vyhodí ho do vzduchu), může Olaf začít plachtit.

Olaf nosí štít za který se dá schovat, umí ho ale použít i jako padák. Olaf je vyzbrojen štítem, velkou poklicí od hrnce.

Štít: Dokud žijí Olafovi kamarádi, tak je Olaf nezranitelný mečem a lukem (hlava ho zraní a padák taky). Může blokovat svým štítem (tj. svým tělem) útoky na sebe a chránit své druhy. Jakmile jsou Erik a Baelog mrtví, ztrácí Olaf tuto schopnost.
Padák: Aby se mohl Olaf vznést, musí ho Erik vyhodit. Olaf pak provede 5♀/10♂ výskoků a plachtění je zahájeno. Při plachtění musí mít Olaf po celou dobu pokličku nad hlavou. Pokud se Olaf dotkne druhou rukou nějakého protivníka, protivník je zasažen za jeden život a musí si lehnout na záda (je sražen). Padák končí zasažením prvního protivníka, dobrovolným ukončením nebo pokud je Olaf zasažen šípem. Během padáku je Olaf nezranitelný, vyjma zásahu lukem (ani hlava ho nezraní, vždyť je přeci několik metrů nad zemí), ale nemůže chránit své kamarády.

Baelog umí sekat mečem, nebo střílet lukem. Baelog má meč a luk (klacek a jednu kouli)

Luk: Baelog může házet koule, které zásahem uberou jeden život. K hození koule musí nabít luk tj. udělat 5♀/10♂ kliků. U sebe může mít vždy jen jednu kouli. (Ideální v zimě: udělá kliky, vytvoří kouli, hodí kouli. V jiné roční období má u sebe míček, který si neustále sbírá.)
Meč: Baelog dotykem levé ruky zasáhne protivníka ze jeden životHru jsem připravil jakou krátkou oddechovou kratochvíli. Budu se těšit na postřehy a vaše zkušenosti z její realizace. Gilgameš
Komentáře
Smažka: Myslím si že so to spíš hdí pro starší děcka, ti menší to podle mne ani nepochopí ale jinak v tom nevidím problé, je to tak pro věkovou kategorii 10-13.
Karbaník: Zkoušeli jsme jí ve variantě se třemi trojicemi, a byl to masakr :-D Kluci se hned ptali, jestli si jí ještě zahrajeme, vřele doporučuju :-)
Adam: Je to celkem zajímavá hra... zkoušeli jsme ji ale nevím jestli jsme to nepochopili nebo je to trošičku nedotažená hra.
Ondra: Tohle je super nápad. Dneska jej (možná) využiji na oddílové schůzce a napíšu komentář jak to dopadlo.