www.hranostaj.cz
Šachová partie
79%15 hodnocení
Potřeby: gumové míčky, šátky
Počet hráčů: od 6 do 16
Věk hráčů: Starší děti
Délka hry: Do 12 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Do místnostiNa venNa hřiště
Charakter hry: PohybováChodička / strategická
Prokaž taktické schopnosti, jako opravdový král...
Autor nebo zdroj: http://www.skautmalenovice.cz
Šachy jsou hrou pro nejméně 6 hráčů, ale ideální počet je 8-16. Hrajeme na ploše, kterou ohraničíme. Hrajeme venku. Pokud máme větší místnost, můžeme hrát i tam.

Velikost hracího pole uzpůsobíme počtu hráčů. Hra probíhá tak, že král udílí v každém kole instrukce jedné ze svých figur, ta se snaží zneškodnit nepřátele, nebo krále soupeře (cíl hry). Každé kolo táhne jeden z králů (střídají se).

Máme dva týmy se stejným počtem hráčů, oba týmy mají jednoho krále. Každý hráč má svou roli, zde najdete vlastnosti rolí:


Král: sedí na místě, nehýbe se, ale "tahá" s ostatními hráči

Střelec: Může udělat jeden krok za kolo a vystřelit, ale celou hru má zavázané oči. Má u sebe 5 gumových míčků na jednu hru. Král jej naviguje, kterým směrem má krok udělat, jak dlouhý a kam má vystřelit. Pokud v jednotlivém kole střílet nechce, nemusí

Pěšák: Tato jednotka může udělat až dva kroky za kolo. Pokud se v průběhu svého kola dostane na místo, z nějž se dokáže rukou dotknout soupeřovy jednotky, tato jednotka končí.

Jezdec: Tato jednotka je tvořena dvěma lidmi. Ten lehčí sedí statnějšímu za krkem. Jezdec má stejný způsob útoku jako pěšák, přičemž útočí osoba nahoře. Rozdíl je v pohybu. Jezdec se pohybuje až třemi skoky snožmo za kolo.

Věž: Věž je obranná jednotka, která nemá žádný útok, ale ani nemůže být zničena. Král si ji posouvá tak, aby nebyl ohrožen střelci nepřítele. Pohyb je omezen na jediný krok za kolo.

Přeji příjemnou hru :-)
Alternativní pravidla
Káňa: Kůň se pohybuje jako v šachách 2 kroky dopředu a 1 do strany nebo naopak plus je super přidat dámu s 3-5 kroky podle hřiště - hráči se pak lépe chrání navzájem a je to zajímavější :D
Dox: Kůň tvoří dva lidé, kteří stojí za sebou a druhý drží prvního za ramena. Mohou udělat dva kroky, zabíjí dotykem - kdykoli během tahu si mohou vyměnit role předku a zadku koně, takže vyhazovat mohou oba
Jonatan: Kůň by nemusel skákat, měl by 2 kroky a pěšák 1
Komentáře
Junior: Si myslím že ten jezdec je poněkud sebevražedný ale jinak pěkná hra
Jarda: Super nápad! Jen se mi zdá, že skákat snožmo, když máš na zádech třeba 30 kg zátěž, není úplně nejjednodušší. Co takhle kroky? (samozřejmě víc než pěšák)
Ferdinand: O to jde ty dem.ente