www.hranostaj.cz
Handicapované seřazení
72%12 hodnocení
Počet hráčů: od 8
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Do místnosti
Charakter hry: Na inteligenci / paměťSeznamovací
Kterak provést jednoduché třídicí operace tak, aby nebyly jednoduché - seřadit se poslepu, bez mluvení apod.
Tato hra je vhodná pro seznámení či pro zkoušku improvizace. V podstatě se jedná o úkol: seřaďte se podle určitého kritéria, ale nesmíte mluvit, nebo nevidíte, nebo obojí. Handicap platí už v okamžiku zadání kritéria.

1) seřadit se dle výšky bez mluvení a poslepu
2) seřadit se podle délky vlasů, poslepu a potichu
3) seřadit se podle věku nebo podle narozenin bez mluvení
4) seřadit se podle příjmení, bez mluvení
a další podobné...

Zpestření - na každého hráče židli, židle postavit do řady a od začátku hry hráči nesmí na zem, pohybují se pouze po lajně židlí; u této varianty je opravdu lepší vidět.

Zajímavé bývá dát za úkol seřadit se podle jména či příjmení bez mluvení a poslepu s tím, že po zadání úkolu dáte hráčům chvíli na domluvení strategie a způsobu komunikace. Jinak to moc nejde:)

Pokud je hráčů moc, slepé varianty je lepší dělat v rámci nějakých družin. Ty, u kterých se vidí, naopak mohou být ještě zajímavější v extrémních počtech.
Alternativní pravidla
Joe: Potmě se skupiny řadí, výše popsaným způsobem a když jim přidáte rozkaz: např "Podle velikosti v řad nastoupit", nebo zas "Od nejstaršího po nejmladšího, v zástup nastoupit". Je zajímavé jak se tohle plete. V té tmě pak družstvo, které má splněno vydá smluvený zvuk, pískání, bučení nebo jiné heslo. Při rozsvícení se překontroluje provedení rozkazu. Mnohdy pro maličkost vítězí pomalejší skupina, která si nespletla zástup s řadou.
janča: hráli jsme tuto hru na kurzu tvořivého myšlení :) byli jsme rozděleni na dvě skupiny. "slečna vedoucí" nás rozházela po louce se zavázanýma očima, každého si postupně odvedla a zašeptala mu číslo. pak jsme se museli ve skupince najít a podle těch čísel se bez mluvení seřadit. naše strategie: jedna řadící osoba, které jsme na záda psali čísla prstem (druhá skupina si psala čísla na dlaň). bylo to docela vtipný zpočátku, protože ani jedna skupinka nepočítala s tím že budeme kdesi rozházený po louce jak se paní vedoucí líbilo, a jako svolávací signál použily oba týmy tleskání :) kupodivu, dodnes obdivuju a nechápu fakt, že náš naše řadící terka našla a správně seřadila!
Brouček: Tuto hru jsem s klukama hrál a bylo zajímavé pozorovat jak si poradí poslepu a potichu s velikostí bot...
Lepid: Já jsem to jednou hrál podle odstínu očí (bylo nás trochu víc a tak drobné nuance museli určit spoluhráči) a jednou zase podle přiřazených čísel: Na začátku jsme jen věděli, že dostaneme čísla (ale nikdo neřekl jaká budou, obvykle se počítá s celými, max. desetinnými s krátkým des. rozvojem), podle kterých se máme seřadit, budeme mít zavázané oči a nebudeme smět mluvit, měli jsme si zvolit strategii seřazení. Problém byl v tom, že vedoucí hry každému řekl jiné číslo (a obvylke i z jiné skupiny čísel). Třeba 59/47, pí, odmocnina_z_10, 4 a jiné. Nakonec nám rozdal papíry o písmu pro hluchoslepé a povídali jsme si o svých pocitech a názeorch
Fifi: Bezva hra, venku se dá hrát na kládě. Hůř se po ní obchází ostatní spoluhráči.
Komentáře
sussan: je to dobrá hra... hrajeme ji v družině... dětem se moc líbí... :)