www.hranostaj.cz
Ano / ne
72%18 hodnocení
Potřeby: Kartičky ANO/NE pro každého hráče
Počet hráčů: od 2
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 12 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Do místnosti
Charakter hry: SlovníNa inteligenci / paměťHra pro učení či vzdělávání
Hra s otázkami
Hráči sedí u stolu. V jedné ruce mají kartičku s nápisem ANO, ve druhé NE. Popřípadě je možné použít alternativní prostředky, třeba v jedné ruce držet tužku (ANO) a ve druhé ne.
Vedoucí má připravený seznam několika zjišťovacích otázek, tedy takových na které lze odpovídat ANO nebo NE. Přečte otázku, nechá několik dramatických sekund a pak se zeptá: "Ano nebo ne?" Následně každý hráč zvedne jednu ruku, čímž označí svoji odpověď. Pokud nezareaguje okamžitě (tak do dvou sekund), počítá se to jako špatná odpověď, stejně tak se netoleruje zvednutí jedné odpovědi, pak rychlé přehodnocení názoru a zvednutí druhé. Proto se nevyplácí dlouho otálet či moc do hloubky přemýšlet. Za každou odpověď je jeden bod.

Hru je možné pojmout dvěma způsoby. Buď ji hrát jako test nějakých konkrétních znalostí z toho, co se právě vedoucí snaží nebohé svěřence naučit, nebo používat záludné otázky, zajímavosti, chytáky, otázky pracující se slovy, hádanky a hlavolamy - zde pak hraje roli fakt, že na přemýšlení o odpovědi není moc času.
Alternativní pravidla
David: Mě ještě napadlo hru hrát tak, že nejdřív děti nechám zvednout odpověď ANO/NE a pak se jich teprve zeptám na nějakou legrační otázku - například: "Jedl by jsi tatarku s nutelou?" nebo "Chtěl by jsi mít 3 roky prázdnin?" Tato alternativa je spíše pro menší děti, ale myslím, že se u toho docela nasmějí :-). Můžete to také použít jako rozehřívačku před spuštěním testu :-)
PampeliškaPampeliška: Hráli jsme to pod názvem "Na Vševěda" a probíhalo to stejně, akorát že ten, kdo odpověděl špatně, vypadnul a pokračovalo se dál, dokud nezbyl jen jeden vítěz.
Bara: Je možnost hrát na dvě družstva. Na jedné židli je papír ANO a na druhé NE. Při položení otázky se odstartují (z každého družstva jeden hráč)) hráči a záleží na jakou židli si sednou.
Komentáře
Dominik: my to hrajem tak že napiseme na tabuli ANO a NE a ja davam otazky a ten co je na rade musi na to dane policko placnout
beruška: pošlete mi nějakou solidni hru pro dvanácti leté a pro šesti leté děti. mockrát děkuji. pá
Misamisa287: Jsou tady ňejaké logické hry?
Lenki: To zní skoro jako starý dobrý HIP HAP HOP, či jak se to jmenovalo:)