www.hranostaj.cz
Kupé
77%20 hodnocení
Počet hráčů: od 5 do 12
Věk hráčů: Dospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Do místnosti
Charakter hry: Morální / sociálníZážitková / inscenační
Jaké společníky si vyberete do kupé na dlouhou cestu? Morálně/sociální diskuzní hra
Autor nebo zdroj: Beruška
Cesta z Vladivostoku do Moskvy po Transsibiřské magistrále trvávala tři týdny. Tuto dobu cestující musel chtě nechtě strávit se svými spolupasažéry v kupé. Vy máte ale to štěstí, že si můžete vybrat, koho do svého kupé chcete a s kým tedy strávíte tuto dlouhou dobu.

Účastníci hry mají za úkol vybrat ze seznamu obecných lidských typů sedm jedinců, kteří jsou pro ně nejpřijatelnější jako společníci na dlouhou cestu vlakem. Jde o kolektivní diskuzi, všichni účastníci hry se tedy musí shodnout na sedmi stejných osobách. Hru vede moderátor, který se snaží rozpoutávat co nejhlubší debaty o přednostech či nevýhodách možných vybraných osob, popřípadě usměrňovat diskuzi, která se zvrhává. Na výkonu a schopnostech moderátora (nebo moderátorky) závisí mnoho, proto se této úlohy musí chopit vhodný jedinec.

Seznam jednotlivých cestujících, ze kterých je možné vybírat, je dobré napsat na velký papír a v průběhu hry opatřovat značkami, otazníčky, škrtat či podobně označovat.

Pro inspiraci, jaké typy z počátku do seznamu dát, se můžete podívat na fotku, jak to dopadlo, když jsme se o tuto hru pokoušeli my.

(omlouvám se Berušce, toto by asi měla psát ona, ale když ještě ani nemáš účet, tak co bys chtěla, holka...)
Alternativní pravidla
Michal:

Rozdělili jsme se na tři týmy. Potřebovali jsme netradičně 6spolucestujících. 1. První kolo: V týmu se měli vybrat čtyři osoby, které "odstranit". Před ostatními týmy svoji volbu argumentovat. Pokud se týmy shodli na některé osobě, byla vyškrtnuta.


 2. Druhé kolo: Poté se měli vybrat osoby, které do kupé chceme. Opakovalo se. Pokud měli týmy stejné osoby, dostali "místenku".


 3. Třetí kolo: Na základě předchozí argumentů, měl každý tým empaticky poznat, na které z dalších osoby by jsme se mohli shodnout (na místenku). Vzniklo cca 6 osob. Poté se opět vybíralo jen z těchto 6-ti osob. Ve výsledku nám zůstalo několik osob, které dostali místenku.


 4. Čtvrté kolo: Pokud vám nevychází lidi, opakujte vyřazení nebo místenku. S tím rozdílem, že se provede "argumentační bitva". Po ní se tajně jednotlivě všemi hráči hlasuje o nejlépe argumentovaného člověka. Případně se může opět tajnou volbou volit, "Koho asi zvolí ostatní", aby každý tým nepreferoval stále svého člověka.


 5. Páté kolo: Měli jsme tři jisté lidi z místenkou. Úkolem utvořit z šesti lidi dvojice těch kteří by mohli sedět ve vlaku vedle sebe + argumenty. V těch šesti lidech museli být ti , kteří z předhozích kol již měli místenku. Každý tým představil své dvojice. Ta osoba, která byla nejméně krát ve dvojici spojena s někým dalším byla vyřazena.Již jsme měli 6osob a hra by mohla končit....
Bonus: všichni cestující nemají kde v cílové stanici kde spát. Vyberte si jednu, kterou si vemete domu a argumentujte proč. 1. 1.    plačící, ječící jeptiška

 2. 2.    modlící a kývající se žid

 3. 3.    mentálně postižená dívka, se život ohrožujícími záchvaty

 4. 4.     HIV pozitivní mladík, který má rýmu a teče mu krev z nosu

 5. 5.    děda, který hraje na harmoniku a hlasitě zpívá

 6. 6.    velmi velmi tlustý a potící se Němec

 7. 7.    evidentně pracující Romská prostitutka (nepřestává i ve vlaku)

 8. 8.    Italská maminka s křičícím dítětem

 9. 9.    učitelka, kterou nemáš rád/a protože tě vyhodila od maturity

 10. 10.    narkoman vykazující různé příznaky

 11. 11.    opilec s krabicákem a vodkou v ruce

 12. 12.    člověk po kterém je vyhlášeno policejní pátrání za násilný čin

Kačenka: Můžete vymyslet i jiné osoby, podle toho, co podle vás ty, co budou hrát, nejvíc "pálí".

Já jsem zvolila:
mentálně postižená dívka
HIV pozitivní mladík
děda, který hraje na harmoniku a hlasitě zpívá
tlustý Němec
prostitutka
maminka s křičícím dítětem
Ukrajinec v monterkách
romský hoper z Brna (pro informaci - my jsme z Prahy)
učitelka, kterou nemáš rád/a
bezdomovec, který smrdí a něco si pro sebe mumlá
důchodkyně, která vypráví o svých nemocech
opilec s krabicákem v ruce
Komentáře
Anez: Dobrá hra...hrali jsme ji s velkým spolčem a je skvělá tím, že se dájí vymyslel různé postavy a typy a s dospělými to má jiný spád ta hra. A dětičky mi pomohli ztvárnit plakátek a vyrobili postavičky..
ráda bych to sem vložila, ale netušim jak Měli jsme trochu jinačí - bulímičku, emo, šampón..Je dobré si třeba dát časový limit a méňě postav do kupé povolit (než sedm)..je to potom větší spor a debaty:)
colgycolgy: perfektna hra hralisme to so skautmy pacilo sa im to:break::break::break::break::break::break::break::break::break:
kika: supeer hra pro kolektiv ,doporučuji hrát poznáte, jestli se dokážete dohodnout
diskuz nade vse
Cipísek: Jde taky o to, jak se vaší skupiě zrovna bude chtít diskutovat... dobré načasování je důležité...
Joesje: No,moc jsem té hře nevěřila,ale byla fakt uplne bezva...vladla taková dobrá napjatá nálada,diskutace nevázly a došli sme k uplne zajimavym závěrům :") vřele doporučuju (ale pro decka starší 15 let)
lupYc: Tak ja snad muzu komentovat, pac sem vydrzela vzhuru:) je to mopravdu vyborna hra... Vrele doporucuji - je ale opravdu vhodná pro starší věkovou kategorii!!! Na to pozor...
Méďa: jo jo, fakt vyborna hra...bohuzel se mi podarilo usnout spolu s Kacerem..ale jen VRELE DOPORUCUJI
KačerKačer: Je to výborná hra, bohužel jsem neměl možnost se jí aktivně účastnit, neboť během Beruščiny šou jsem byl lehce mimo a byl rád, že nehodil BOA :) Nakonec jsem tam někde usnul.