Vláčky
75%6 hodnocení
Potřeby: Herní peníze, suroviny, označení vagónků
Počet hráčů: od 15 do 35
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Na venDo terénu
Charakter hry: PohybováChodička / strategická
Transport Tycoon naživo aneb doprava zboží sem a tam, ochrana před lupiči a vydělávání spousty peněz
Autor nebo zdroj: WikiHerka - herka.deka.cz
Příprava: V hracím území je situováno cca 5 nádraží a 1 depo. Nádraží jsou opatřena dostatečně velkými cedulemi, jsou vybavena dostatečným počtem lístečků s nápisy "Uhlí", "Dřevo", "Lentilky" a "Lidé". Každé nádraží je vybaveno svým ceníkem. Ceníky je potřeba sestavit globálně, aby byly v rovnováze. Dále budeme potřebovat dostatečný počet cedulí "Osobní vagón", "Nákladní vagón", "Ozbrojený vagón" a "Lokomotiva" (tyto cedule si případně mohou hráči vyrobit sami) a spoustu "peněz".
Vlastní hra:
Na nádražích se obchoduje s 3 základními surovinami - uhlím, dřívím a lentilkami a dále mezi nádražími cestují lidé (to vše je reprezentováno lístečky, nebomůžete hrát se skutečnými surovinami - jen pozor na ztráty lentilek). Každý hráč představuje jednu z následujících částí vlaku - lokomotivu, nákladní vagón, osobní vagón či ozbrojený vagón. Vagóny mají různé funkce, avšak sami o sobě se nemohou mezi nádražími pohybovat - na to potřebují lokomotivu. Jedna lokomotiva utáhne max. 4 vagónky a vláček se musí pohybovat tak, že se všichni jeho členové drží za ruce. Lokomotiva nesmí vyložit vagónek mimo nádraží. Nákladní vagónek smí převážet suroviny (vždy jen jednu) a vydělává na tom, že na jednom nádraží levně koupí a na jiném draze prodá. Osobní vagón převáží lidi - u lístečku je vždy napsáno, kam lidé jedou a kolik z toho bude peněz. Je tedy na rozdíl od nákladního vagónu přesně určeno, kam musí dojet. Ozbrojený vagón zajišťuje ochranu před lupiči. Vlak, který nemá ozbrojený vagón, může být přepaden lupiči a ti oberou jeho členy buď o nějaké peníze nebo jim seberou náklad.
Kromě nádraží je na území též depo, ve kterém všichni začínají. Pokud už někoho nebaví být tím čím je, může se v depu nechat za symbolický poplatek přestavět na něco jiného. Do depa a z depa mohou vagónky jezdit bez lokomotivy.
Jak probíhá hra: Nákladní a osobní vagónky vydělávají přímo obchodováním na nádražích. Lokomotivy vozí za smluvní ceny vagónky mezi nádražími a ozbrojené vagónky si nechávají platit za to, že jezdí s nimi. Základem hry je právě ono smlouvání - kdo koho sveze, kam se pojede a hlavně za kolik.
Variace:
* Pokud chceme hru udělat zajímavější, můžeme zavést pravidlo o zrádných ozbrojených vagóncích. Pokud lupič přepadne vláček, který má ozbrojený vagón, tak se s ním může domluvit, aby vláček zradil a nechal lupiče provést krádež. Lupič se pak s ním o lup podělí.
* Pro zpestření můžeme zavést různé prémie. Nádraží můžou v omezeném množství prodávat různé prémiové věci: velký vagón na jedno použití (uveze víc nákladu), bojový vagón (mohou potom okrást lupiče), štít (chrání normální vagónek jednou před lupiči) atd.
* Vzhledem k tomu, že během hry se většinou po chvíli vytvoří stálé vláčky a tudíž se moc nesmlouvá, lze zavést následující pravidlo: Vláček může jet ve stejném složení maximálně 3 krát po sobě.
* Po konci hry hráčům zůstanou peníze, které vydělali, takže je možné uspořádat dražbu - můžeme dražit různé cukrovinky a podobné.