www.hranostaj.cz
Zlatá horečka
61%12 hodnocení
Potřeby: zlaté kamínky, papíry + tužky, váhy, koule
Počet hráčů: od 20
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Náročná
Prostředí: Na venDo terénu
Charakter hry: PohybováBojovkaChodička / strategická
Získej co nejvíce zlatých valounků,prostřílej se z obležení banditů a zachraň se!
Autor nebo zdroj: WikiHerka - herka.deka.cz
Motivace: Na Aljašce byla objevena nová zlatonosná území. Jsou prý obzvláště bohatá a tak se k nim blíží spousta zlatokopů. Navíc mezi zlatokopy je též dost pistolníků. A to nemluvím o pověstném Jessy Jamesovi, který se prý také blíží. Nebude to jednoduché.

Příprava: Nejdříve musíme opatřit zlaté valouny. Nejjednodušší jsou žluté papírky, ale to není příliš efektní. Lepší jsou normální kamínky obarvené zlacenkou (cca 30 Kč na dostatek kamenů, po obarvení budete mít doslova zlaté české ručičky). Na vhodném místě vybudujeme banku (vybudování banky spočívá v tom, že na dané místo položíme váhy a patřičné papíry). V okolí (do 400 m) banky vytyčíme provázky zlatonosná území, která vhodně pojmenujeme a umístíme do nich valounky. Dále zhotovíme mapu těchto území. Doporučuji též předtisknout licence (použití viz níže). Hráče rozdělíme do malých skupin, případně mohou hrát i jednotlivci. Každou skupinu vybavíme papírovými koulemi.

Vlastní hra:Úkolem hráčů je vydělat co nejvíce peněz. Za tímto cílem mohou postupovat buď legálně či nelegálně. Legální přístup je následující: Družstvo si zakoupí licenci na určité území a čas, odebere se k danému území a zde může po onen čas hledat zlato. S nalezeným zlatem se vrací zpět do banky a zde ho prodávají (dle váhy). Peníze připisujeme hráčům na konto.

Nelegální přístup: Hráči vstupují do vymezených území bez licence, případně okrádají ostatní zlatokopy. Okrádá se tak, že někoho trefím koulí, on musí zůstat stát a odevzdat mu všechno své zlato. Pokud však policista uvidí někoho, jak provozuje nelegální činnost, odmění jej pokutou. Ideální je, když mají policisté vysílačky a hlásí pokuty rovnou šéfovi hry, který je zapisuje k výdělkům. Případně si policisté dělají poznámky a na konci hry se pokuty odečtou od zisků.

Jessy James běhá po území a okrádá zlatokopy. Jassyho samozřejmě okrást nelze (je to hrdina a udatný pistolník).

Posledních 5 minut hry se vyhlašuje anarchie, policie odchází do penze, Jessy umírá na infarkt (zas tak velký hrdina to nebyl) a cena zlata v bance mírně klesá.

Doporučení
- Nikdo nesmí mít u sebe více než tři valounky.
- Recyklovat valounky (to znamená, že to co vykoupíme opět po někom pošleme rozmístit do pole).
- Pokud nemáte k dispozici váhu, lze použít i alternativní metody měření velikosti kamínků - třeba pomocí objemu (potápíme kamínky do láhve) či metodu dírek. Ta spočívá v tom, že do prkna vyřežeme otvory různé velikosti a pak zkoušíme kamínek prostrkovat různými dírkami. Čím menší dírkou projde, tím méně peněz.
Komentáře
PadyPady: Hrajeme to tak, že valounky (kamínky obalené alobalem) jsou rozházeny v potoce. Hraje se obvykle ve dvojicích. Dvojice pracuje (řeže dříví nebo jakákoliv práce) a na úřadě za svou práci získává licenci. Licence může být např. metr nebo dva metry v potoce. Musí si vyrobit kolíky, na které fixem napíšou číslo svéhu číslo své licence, a těmito kolíky vyznačí v potoce území, které si vybrali. Nemají metr, takže musí velikost odhadnout. V potoce se pohybují šerifové (vedoucí). Když šerif vidí, že někdo je v potoce bez platné licence, pošle ho do vězení na 15 minut a vezme mu všechny valouny, které má u sebe (vězení je v táboře a musí tam být vedoucí, který měří čas). To samé se stane, načapá-li někoho, jak loví mimo svůj klaim. Šerif také chodí s metrem a kontroluje velikost klaimů. Pokud si někdo vyznačil klaim byť jen o centimetr větší, šerif mu ho zruší a pošle ho také do vězení. Hráči můžou kdykoliv se svými úlovky navštívit banku a vyměnit je za dolary. Dolary jim už nikdo nemůže vzít. Hra trvá asi dvě hodiny. Večer navazuje Casino, kde mohou získané peníze použít v různých hazardních hrách (ruleta, kostky, šipky atd.) nebo je utratit za různé pochutiny. U celé hry je důležitá atmosféra (scénka na začátku atd.).
Žanda: tak něco podobnýho s velkým množstvím přídavných her , jsem hráli jako celotáborovou hru a bylo to skvělí, určitě doporučuju, děcka se ohromě bavili.
Sanny B. White: Tak to vypadá prima - určitě to na táboře musíme vyzkoušet!