www.hranostaj.cz
Kompot
74%14 hodnocení
Počet hráčů: od 6 do 24
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Na ven
Charakter hry: PohybováBojovkaS násilnými prvky
Bitevní hra, kdy se dva či více jedinců snaží zmocnit se nějakého předmětu
Hráči se rozdělí na dva týmy. Nehrající rozhodčí určí různá ovoce, tak, aby na každáho hráče v týmu bylo jedno (pokud hraje lichý počet, pak v méněpočetnějším týmy má jeden hráč dvě ovoce). Ovoce si pak v tichosti mezi sebou hráči rozdělí, tak, aby protivníci neznali, kdo je kdo. Místo ovoce je možné použít i čísla.

Každé kolo začíná tak, že hráči v řadě stojí na základní čáře, každý tým na své. Mezi nimi, ve stejné vzdálenosti od obou čar, leží cílový předmět -nejlépe tenisák, popř. něco jiného, nezničitelného, snadno uchopitelného, o co se nikdo nemůže zranit.
Následně vedoucí vyvolá jedno či více ovocí (čísel). Možné je i vyvolat jedno, pak chvíli počkat a v průběhu hry vyvolat další. Naopak, vyvolávat vždy jen jediné ovoce je dosti nudné.

Vyvolaní hráči mají za úkol zmocnit se míčku a dopravit ho na svoji základní čáru. Míčkem se nesmí házet ani jím jinak pohybovat, než tak, že ho hráč vezme a odběhne s ním. Rovněž je zakázáno používat životu nebezpečné (rdoušení, aplikaci východních bojových umění), zdraví nebezpečné (lámání končetin, vypíchávání očí), zbabělé (škrábání, kousání) techniky. Zkrátka jde o čistý způsob, jak míček získat. V polovině případů jedna strana k míčku doběhne první a odnese ho dřív, než mu v tom soupeř stihne zabránit. Není to zas tak brutální, nebojte se.

Pokud je situace taková, že ani jeden tým nemá šanci míčku se zmocnit (většinou protože je pevně zaklíněn pod hromadou těl), vedoucí zavolá STOP. Hra je přerušena, vedoucí bere míček, aktivní hráči se okolo něj shluknout, vedoucí hodí míček do vzduchu (popř. do dálky, ale ne směrem k cílové čáře jednoho z týmů) a hra začíná znovu.

Specialitkou je tzv. kompot - vedoucí místo vyvolávání ovocí zakřičí kompot. Asi se dovtípíte, co to znamená. Běží všichni. Většinou je nutné opakovaně používat STOP.

Po určitém počtu kol (většinou tolika, ž ekaždý běžel jednou nebo dvakrát) se vydá pokyn, aby došlo ke změnám přiřazení ovocí uvnitř týmů. Je to dobré, protože fyzicky slabí jedinci tak získají možnost zbavit se silnějšího oponenta se stejným ovocem (a dostat tak jiného, ještě silnějšího:)

Určitá brutalita v této hře je, to uznávám. Ale přesto se jedná o jednu z nejoblíbenějších her skautského věku. Pokud preferujete lehčí a méně násilnou hru, existuje ještě méně bojovná varianta (viz Podobné hry).

Alternativní pravidla
Frantár: My to hráváme s lanem, takže se z toho většinou stane pěkná přetahovaná.
Sanny B. White: >Veve(rak): Ano, něco podobného jsem hrávávali na tělocviku ve škole. Šlo a taktiku, když dotyčný běžel, popad míč a běžel zpátky, ten dotyčný ho zpravidla vždycky míč sebral dotykem (pokud to teda zrovna nebyl jeden náš spolužák, kerý dělá atletiku - sprinty). Většinou to končilo tak, že oba protivníci kroužili kolem míče a vyčkávali, zatímco jejich družstvo na ně řvalo, ať na to kašlou a seberou to jako první :)
janula: U nás se tomu říká kanystr, dáváme si čísla a hrajeme s míčem... LÉKARNIČKA PO RUCE JE NUTNOST!!!
kiki: My to hrajeme s pet lahví, jmenuje se to Zvířátka, ale někdy se tomu říka i Reciklace...na hru je potřeba tak asi tři lahve, protože se většinou opravdu rychle zreciklují
Marcel od Zvonu: Boj o Míč (s čísly ,se střelami ,poslepu , s Hendikepem ,se Startem ,,polohovým,,atd -viz níže...) -se Střelami(papíráky ,míčky i Míče)...u,,kořisti je i k dispozici i ,,střela,,(pro,,toho ,,pomalejšího é chytrějšího ,slabšího...prostě na vyrovnání šancí na ,,rovný boj,,),no ten První u ,,Lizu,,může do ,,střeliva,,kopnout,když to ještě stihne ,he...při zásahu je již cesta k Bodu snadná ,že...ještě se Trefit...Přenášel se Větší Míč...Přinešený Míč i se soupeřem se počítal také(he někdy za body 2!...)-S Hendikepem...Poslepu s ,,Goniem-naváděním,, i bez. ,přivázaná Ruka ,po jedné Noze,Plížená,Kačáková,Krabí...atd.-Starty...
po cirkulaci(kosmonauti),..ze sedu, kleku ,z Kozelce,z Kliku...po 1O cvikách(dřep ,klik,sklopka...) ,jak jsem řekl velmi ,,žádaná,,HRA.
OpiOpi: Já to znám pod názvem brambora, Hraje se to s čísly,je možné aby vedoucí zakřičel pouze třeba Vánoce a musí běžet 2 4 1 (podle data 24.12.)%-) občas velmi komické.
Veve(rak): Hra ma jmeno Saolin a je taktictejsi variantou Kompotu. Opet 2 druzstva, hraci kadeho cisla ocislovani od 1 do n (pocet hracu na 1 strane). Vedouci vyvola cislo - pouze 1. Protivnici vyrazi. Ve stredu hriste je umisten micek (tenisak) Okolo micku je udelany kruh na velikost ruky nejmensiho hrace (z lana, kaminku nebo vyryt do písku...). Ukolem hrace je micek sebrat a donest za hriste, je jedno na jakou stranu (tvoji ci souperovu). Nesmis se ale pritim dotknout protihrace nebot prohravas., nesmis take slapnout do kruhu. Ve chvili kdy drzis micek, ci se ho dotykas, tak jsi zranitelny a souper te muze dotykem odstranit. Vyzkousejte to a pochopite, proc se hra jmenuje saolin. Dusledne dodrzujte pravidla, zadny dotyk, kdyz nema protihrac kontakt s mickem, zadne preslapy do kruhu. Z kazde dvojice vyhrava 1 hrac a ten pstupuje do dalsiho kola, kde si vitezni hraci kazdeho druzstva opet priradi cisla. Druzstvo, ktere ma mene hracu si nektera cisla priradi vicekrat. Hra konci, kdyz v jednom z druzstev uz neni neni zadny hrac.
Ve hre je vtipne, ze i maly hrac muze obehrat velkeho, nebo jediny hrac muze vyhrat proti celemu druzstvu.
Nase deti si tuhle hru opravdu oblibili. Neni to vubec masakr. je to na rychlost, trpelivost, bystrost a schopnost taktizovat. Je to proste SUPER!
Komentáře
Nevřa: Vděčná hra na schůzky, hrajeme s čísly a nejlepší je,když dáváme dlouhý matematický příklad. :)
Lahváč: Hra je to super a vždy sem ji měl rád, nicméně to chce vhodný prostor a přístup sanitky, či jiného odvozu. Když si nám kluk na schůzce zlomil nohu, bylo to místy až komické.
Marcel od Zvonu: Ano tato Hra patřila u Jestřába mezi Ty Gladiátorské a těšila se oblibě v dalších mých oddílech...časem získala více variant...Marcel od Zvonu...Hrajme Foglarovky aspoň jako uctění Jeho ,,STOVKY,,...,že...a nezapomínejme na něho a Tradice!