www.hranostaj.cz
Středověké stavy
78%20 hodnocení
Potřeby: míč, mety
Počet hráčů: od 15 do 30
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Na venNa hřiště
Charakter hry: PohybováSportovníNa postřeh / šikovnost
Hráči se postupně snaží dostat ve společenském žebříčku co nejvýše
Autor nebo zdroj: http://hernicek.ic.cz
Metami označíme pozice jednotlivých stavů, např.:
1 král
3 - 4 šlechtici
5 - 8 měšťanů
10 - 15 sedláků.

Hráč, který má míč, zavolá jméno hráče, jemuž chce míč hodit,on a snaží se jej přihrávat tak, aby určený hráč míč nechytil. Musí jej však hodit přesně, tj. aby míč letěl v úrovni mezi koleny a hlavou chytajícího hráče a maximálně s půlmetrovou odchylkou do strany. Hráč smí házet pouze příslušníkům svého stavu, stavům nižším a příslušníkům bezprostředně vyššího stavu. Tj. sedlák může házet ostatním sedlákům a měšťanům, měšťan navíc i šlechticům a šlechtici a král mohou házet všem. Pokud házející hodí míč nepřesně, musí opustit svou metu a míč si přinést. Stejně tak i chytající hráč, pokud hozený míč nechytne. Takto uvolněná meta smí být obsazena kterýmkoliv jiným hráčem, jehož metu, jakmile ji opustí, může obsadit opět kdokoliv z dalších kariéristů.

Snahou hráčů je získat co nejvyšší postavení, pokud možno metu krále. Původní rozdělení na mety je možno nalosovat nebo po vysvětlení pravidel a ukázání met hru zahájit hromadným startem účastníků z určité vzdálenosti na hřiště. Vedoucí může někdy vykřiknout revoluce. To znamená, že všichni hráči musí doběhnout k určitému místu a pak obsadit místo podle toho jak rychle se vrátí co nejlepší.
Alternativní pravidla
JiříJiří: Kromě revoluce mám ještě kontrarevoluci - všichni musí běžet pozadu :-)
jirka: Vedoucí kromě "revoluce", kdy opouštějí všichni svá místa, může zakřičet "defenestrace" a danou metu obíhají jen šlechtici. Ostatní samozřejmě obsazují uvolněná místa.
Komentáře
Elfka 12: Dobrá hra! Možná ji budeme hrát ve škole v přírodě.
:10::schizo::srdce::bomba::motorovka::plamenomet::asmd::sniper::rpg::jedi::box::break::jupi::pis::vanoce::wow::neo::hudba::-(:10::motorovka::tralala::motorovka::slunicko::pozor::cool:
sarkisa: no vidíte,já zas jako vzpouru.:-)
kajas: já ji znám pod jménem král a chamrať nebo revoluce
Sally: tak já ji spíš znám pod názvem evoluce
Kájka: tuhle hru znám pod názvem "revoluce" a je fakt super :cosi:
dede: supër hra!