www.hranostaj.cz
Formule
56%12 hodnocení
Počet hráčů: od 2 do 4
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 12 minut
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Nezávislé na prostředí
Charakter hry: Stolní / desková / papírová
Závody na čtverečkovaném papíře s formulemi a jejich těžištěm
Hraje se na čtverečkovaném papíře. Oproti piškvorkům je rozdíl v tom, že za uzly se považují rohy čtverečeků, tedy místa, kde se protínají čáry.

Nejprve nakreslete dráhu se startem a cílem. Měla by mít nějaké zatáčky a šířku průměrně 5 až 8 políček (zúžené místo jako překážka - proč ne?).

Každý hráč má svoji formuli. Formule je vlastně křížek nakreslený na papíře. Pro přehlednost je dobré, aby měl každý hráč jinou barvu.

Formule má kromě své aktuální pozice (křížek) také své těžiště označené tečkou (z fyzikálního hlediska to není těžiště), které vyjadřuje rychlost a směr jízdy formule. Pokud je na stejném bodě, jako formule, pak stojí, pokud je jinde, formule se pohybuje. Pohybující se formule nesmí být na stejném místě, jako těžiště.

Pohyb - v každém tahu může hráč dojet svojí formulí na libovolný z osmi bodů, které sousedí s jeho těžištěm. Těžiště se nachází vždy v bodě, který je od formule vzdálen o to, co v posledním kole ujela. Názorně to ukazuje obrázek.

Havárie - když formule vyjede z dráhy, protože si to hráč špatně spočítal, jsou dvě varianty řešení. Buďto se zastaví a musí se znovu rozjet, popř. musí tolik třeba jedno kolo počkat. Nebo pokračuje dál mimo trasu, dokud ji hráč nezabrzdí, a musí se na dráhu vrátit stejným místem, kterým vyjela.

Kdo první projede cílovou čáru, vyhrál (překvapivě...).
Komentáře
fillip1: https://en.wikipedia.org/wiki/Racetrack_(game)
Dunker: My to hráváme ve škole takto: Ze startu se vyjíždí jakýmkoli směrem dopředu (rovně, šikmo doprava nebo doleva) potom má hráč rychlost 1 a tak jakoby zopakuje minulý tah a tam si může zaznačit těžiště a kolem něj udělat 3x3 a někam z těch 9 bodů může jet zase k čtverci po obvodu těžiště. Do hry jsme zapojili i teleporty, překážky, checkpointy... A dokonce jsme založili třídní klub hráčů papírových her a děláme turnaje, závody, grand prixy atd...
KačabaKačaba: Zní to dobře, ale nechápu to :/
Simarek: Moc jsem tuto hru nepochopil a přitom vypadá zajimavě a rád bych si ji zahrál
Tomáš: Místo těžiště lze dát rychlost. Můžeš přičítat či odečítat 1, Takže auto může jet třeba 10 ovšem těžko projede zatáčky. Vpřípadě havárie musí zůstat stát na místě tolik kol kolik mu zbývalo čtverečků do zastavení. Tak jsme to hráli my.
SwišťSwišť: Vyzkouším ve škole, vypadá to hodně pěkně...