www.hranostaj.cz
Na lavici obžalovaných
74%20 hodnocení
Potřeby: dobrá nálada
Počet hráčů: od 5 do 5
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Do místnostiK ohni či posezení
Charakter hry: Pro zasmáníMorální / sociálníDivadelní / dramatická
Jak to je u soudu...
Autor nebo zdroj: Jan Klemera
Nejprve jeden z hráčů napíše na pět lístečků: žalobce, obžalovaný, advokát, advokát žalobce (prokurátor) a soudce.

Když jsou lístečky rozlosované, každý se podívá, kým ve hře bude.

Žalobce a obžalovaný opustí místnost někam kde je nikdo neuslyší a tam si dohodnou nějaký příběh např. žalobce řekne, že měl na stole pět tisíc korun a že je chtěl jít uložit do banky, ale "obžalovaná" (sousedka) přišla, že si chce půjčit trochu soli, a když odešla tak těch pět tisíc korun bylo pryč. Ale to může být pravda ale taky nemusí záleží jen na tom jak se dohodnou :-)

Po dohodě příjdou opět do místnosti kde se koná soud. Soudce vyzve žalobce, aby řekl co se stalo (příběh na kterém se dohodli) a poté se začne konat soud a soudce rozhodne o vině či nevině obžalované podle toho, co uslyší, a kdo se mu bude zdát důvěryhodnější.

A po rozsudku oba řeknou jak to ve skutečnosti bylo, takže se může (pokud nebude zrovna nejlepší advokát) stát, že se odsoudí nevinný :-)

Alternativní pravidla
misha: já to znám jako král, kat, žalobce a zloděj. začíná žalobce který říká: "žaluji, žaluji, podle práva, že se mi v noci ztratila kráva. žaluji, žaluji ještě víc, že se mi v noci stratilo sto tisíc a podezření mám na tohoto pána....". a teď žalobce ukáže na toho, koho si myslí, že je zloděj. když to není zloděj, tak řekne "na krále (kata) se žaluje? a zloděj se raduje". v tu chvíli se odhalí kdo co je. takže žalobce obvinil nesprávného a tudíž jej čeká trest. takže přistoupí kat a říká: "páne králi já jsem kat, kolik mu mám nasekat?" a král vymyslí nějaký trest, který následně kat provede. může nastat, že žalobce obviní zloděje správně, tím pádem je potrestán logicky zloděj. čím víc lidí, tím víc může být zlodějů...
Jan Klemera: V případě že je větším množství hráčů, tak určitě. Soudce to ale chce taky, aby hru řídil (dával slovo, ukázňoval apod...).
Sima: Lepší než soudce je porota, věřte mi...
jenik: ja jsem zadani resil tak, ze zalobce a obzalovany dostali ve zkratce pribeh, a vzdy jeden dukaz proti obzalovanemu a jedno jeho alibi. nejde myslim ani tak o to, zjistit, co je pravda, ale spis, jak se dotycni chovaji ve svych rolich.
Jan Klemera: A taky je dobry, kdyz sousce vymysli trest pro odsouzeneho....:pis::haha:
Komentáře
čambarinka: Děkuji Mishe: tuhle hru znám z dětství, ale za žádnou cenu jsem si nemohla vzpomenout přesně na ty průpovídky...
teď už vím, moc děkuji! (hledala jsem, kdo to zná, ale nikdo neznal...)
Klára: hrajeme ve škole v češtině, jako mluvní cvičení.....
Andy: My jsme měli soud rodiče Budulínka + Budulínek vs. liška + liščata. Nakonec jsme zjistili, že to udělala zkorumpovaná policie a že se vlastně nic nestalo. :-)
Jan Klemera: ano, to je pravda, ale musí se potom trošku pozměnit/přzpůsobit pravidla (nevadí):pis:
katka: je dosti blbe kdyz je na schuzce ci na akci vice lidi .... je proto dobre mit i svedky :pivko:
Kirk: dobrá hra
lukvit: náš vedoucí je právník (advokát) a předtím dělal soudce, takže s ním je to dost zajímavý ;-)
Michaela Pártlová: je to dobra hra!!
Dědek: Je dost dobrý, když se soudce nevybírá náhodně, ale je to člověk který se vyzná maličko v právu a má dobré herecké vlastnosti hra se pak stává ještě zajímavější....