www.hranostaj.cz
Kachny
50%12 hodnocení
Potřeby: Články z bulvárního tisku
Počet hráčů: od 6 do 30
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Nezávislé na prostředíK ohni či posezení
Charakter hry: Pro zasmáníSlovníNa inteligenci / paměťDivadelní / dramatická
Falšování bulvárnách článků
Autor nebo zdroj: Jakub Procházka - Stříbrná řeka a Petr Kubát - Fugas
Hráči se rozdělí do operativních skupinek, dvojic, trojic, n-tic, tak, aby každá skupinka dostala dva články z bulvárních časopisů (výstřižky, vytištěné z netu...). Zprávy musí být typu: "Bartoška zraněn létajícím houpacím koněm." - čím střelenější, tím lepší.

Nyní mají skupinky určitý čas na to, aby si články pročetly a pokusily se napsat vlastní, fiktivní.

Ve druhé fázi hry každá skupinka přečte své tři články v náhodném pořadí. Ostatní se pak snaží uhodnout, který z nich je jimi vymyšlený a který je "pravý".

Doporučení: volte krátké články, nebo alespoň všechny přobližně stejně dlouhé.

Za uhodnutí smyšlené kachny dostávají 1 bod. Když se kachnu odhalit nepodaří dostává tento tým 2 body. Vítězí samozřejmě tým s větším bodovým skóre. Hra může mít i několik kol.

S účastníky se lze následně pobavit nad pochybnou věrohodností bulvárních zpráv apod.
Alternativní pravidla
Fugas: Článků se na začátku po lese rozmístí přibližně 25. Každá skupina si zvolí jednoho "bodyguarda", který vyfasuje vodní pistolku a střílí po lidech sbírajících zprávy. Když je někdo trefen bodyguardem tak musí nasbírat 15 šišek a během toho zpívat písničku. Úkolem donašečů je donést co nejvíce zpráv aby měla pak co největší výběr z toho jaké dvě zprávy si jako kontrast ke kachně zvolí. Kachnu nedáme účastníkům napsat jen tak, ale dáme jim nadpis a 3 věty, které musí použít, ale mohou měnit formulaci. Hra je tak více akční a reálnější. Nakonec budeme hlasovat se zavřenýma očima, aby se příslušníci družin nemohli ovlivňovat.