www.hranostaj.cz
Univerzita
66%15 hodnocení
Potřeby: diplomy, tabulky studia, potřeby na různé aktivity a workshopy
Počet hráčů: od 10
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Sebevražedná
Prostředí: Nezávislé na prostředí
Charakter hry: Hra pro učení či vzděláváníTáborový den / hra na pozadí
Dlouhodobá hra na tábor sjednocující všechny workshopy a ne-herní aktivity do jednoho rámce - získejte si během tábora akademický titul!
Toto není ani tak hra, jako spíše motivační prvek a společný rámec pro různé rukodělky, aktivity, workshopy či jiné užitečné i zábavné kratochvíle.

Princip univerzity spočívá v tom, že každá aktivita představuje jeden předmět, který univerzita vyučuje. Za úspěšné absolvování předmětu se studentům - táborníkům připisují kredity a za určitý počet dosažených kreditů na jedné fakultě táborník získává titul. Tituly se liší dle počtu potřebných kreditů a mají několik úrovní, přičemž platí, že držitel vyššího titulu může po nižších vyžadovat oslovování s celým titulem. Dostatečně pilné vlče tak může dosáhnout stavu, kdy jej starší skauti oslovují 'pane docente' nebo podobně.

Univerzita je rozdělena do několika fakult - například na humanitní fakultu, technickou fakultu a přírodovědnou fakultu. Kredity získané na jednotlivých fakultách se mezi sebou nedají míchat a každá fakulta uděluje jiné tituly. Přibližně by ale měly být vyrovnané a tituly adekvátní. Hodnota titulů nemusí odpovídat realitě, spíše 'čím delší a složitější, tím lepší'.

Předmět (aktivita, workshop) je buď ukončen pouze zápočtem, což znamená, že se táborník aktivně účastní, nebo zkouškou, což jej přinutí nějakou hravou formou prokázat, že to k něčemu bylo. Například u kursu Pyrotechniky (neboli rozdělávání ohně v polních podmínkách) může být zkouškou přepálení provázku ve výšce X za určitý čas. Předměty se zkouškou je dobré ohodnotit výše, ne vždy je ale možné nebo přirozené zkoušku dělat.

Co je hodně důležité je udělat okolo toho všeho pořádný humbuk - vymyslet název univerzity, logo, připravit co nejvznešenější diplomy, které se předávají velkolepě, s oxfordskou čtvercovou čepičkou a nějakou slavnostní hudbou, jednotlivé předměty nazývat děsně vědecky (ale vysvětlit, co to vlastně znamená).

Náš původní plán byl takový, že se táborníci nejprve zapíší na jednotlivé předměty a na základě závazných prihlášek se budou vypisovat jednotlivé kurzy a workshopy. To se ale neosvědčilo, děti se zapsaly na tolik kurzů, že nebylo možné udělat rozvrh tak, aby běželo více kurzů najednou, skupinky se musely dělit a ve výsledku z toho byl bordel. Proto jsme přešli na bezpřihláškový model, který doporučuji, zkrátka se vyhlásí, že teď budou probíhat tyto a tyto kurzy (nejlépe z každé fakulty jeden) a každý bude moct jít na ten, na který chce nebo který se mu hodí do jeho plánu na zisk co nejvyššího titulu na jedné z fakult. Tak je možné poměrně rychle a efektivně zrealizovat vše.

V příloze je tabulka naší univerzity včetně jednotlivých titulů, můžete se inspirovat.
Komentáře
Cukřík: Skvělá táborová hra, klidně i pro vlčata/světlušky. Jen je to potřeba přepracovat a dobře promyslet, seznámit s tím všechny vedoucí a klidně udělat zkušební na nějaké menší akci. My toho měli až moc a ne všechno se stihlo, taky odměny za titul by to chtělo vymyslet. My to měli jako podzemní univerzitu za Protektorátu, takže příběh super.
nicki: de to... ale je to praštěný:vanoce::vanoce::vanoce::vanoce::vanoce::vanoce::vanoce::vanoce::vanoce:
janča: toto se nám velice hodí na tábor, potřebovala bych poradit ještě s nějakým dobrodružstvím okolo aby se to netočilo jen kolem studia... nenapadá vás něco?
Elena: Zvládnou to děti ve věku 5-10 let?
Adél: To je super nápad!
JaninkaJaninka: To je moc hezká hra...;o)
Andílek: To je geniální!! A chápali to i ti malí - světlušky/vlčata?