www.hranostaj.cz
Kanci
70%15 hodnocení
Potřeby: Nalepovací lístečky
Počet hráčů: od 10
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Do terénu
Charakter hry: PohybováHoničkaS násilnými prvkyChodička / strategická
aneb jak děti loví vedoucí :o))
Nejdřív hráčům i vedoucím vymezíme poměrně velké území (nejlépe co nejpestřejší - les, louka a pole...) a asi v jeho centru uděláme stáj (např. pohostinná jídelna). Předem určíme i čas, po který se hra bude hrát (třeba 1 hodinu).

Jeden vedoucí bude sedět ve stáji a zároveň fungovat jako bankéř a správcovat konta ode všech zúčasněných družstev. Všichni ostatní se budou pohybovat ve vymezeném území jako kanci (popř. bachyně :o) ). Kanci musí být předem obodovaní! Boduje se podle hmotnosti - čím těžší, tím bodově štědřejší.

Úkolem každého družstva je ulovit co nejvíce kanců!!! Kanci se loví následujícím způsobem: Na začátku hry, musí jít celá skupinka do stáje k bankéřovi a na dluh jsi vypůčit několik nalepovacích lístečků (prodávají se v každém papírnictví smotané do kolečka), které mají název "spací sérum". Každé spací sérum = -1 bod do konta skupinky, ale bez spacího séra skupinka nemůže lovit žádného kance!!! Takže už vlastníme do skupinky třeba 3 spací séra, rozdělíme si je podle strategie a můžeme jít na lov do území. Kanci bývají obvykle schovaní, ale čas od času se stane, že některý kanec vyleze a přeběhne na lepší místo. V momentě kdy skupinka nějakého kance uvidí, tak se ho snaží co nejrychleji chytit a plácnout. Ovšem kanec může odporovat až do té doby, než se na něj nepřilepí spací sérum! V tom případě usíná (stává se nehybný) a skupinka ho musí co nejšetrněji donést do stáje. Připrudkých pohybech se kanec probouzí a může opět uniknout! Jakmile je ve stáji, bankéř přičítá skupince tolik bodů, kolik kanec má díky své hmotnosti -> tím se zmenšuje i předešlý dluh na kontě. Spací sérum, které bylo použito na jednoho kance už je neplatné!!! A skupinka si musí u bankéře pořídit další!!! V momentě, kdy je kanec dovlečen do ohrady, a skupinka dostala body může se jít vrátit zpátky do lovu. Ulovený kanec ve stáji chvíli spočne a pak uteče zpět do území a normálně funguje!

Hru vyhrává skupinka, která má na konci největší konto (tzn. součet všech bodů za ulovené kance a odečet koupených spacích sér)

Kance nemusí do tábora přinést vždy celá skupinka! Je- li ve skupince silná osoba a ulovený kanec je v jejích silách není důvod, aby celá skupinka chodila do stáje. Může se věnovat pátrání po dalších kancích!
Alternativní pravidla
mex: Hra se dá krásně napasovat také na lov trifidů a sběr oleje z nich :-D
Komentáře
Lucka: Skvělá hra odzkoušená i na našem táboře!! :)
Proton: Uz se tesim, jak si zahraju kance... zni to skvele... :D :D
Vrána: použila jsem v létě na táboře...super!!!!
dydy: Supr, hrali jsme pred rokem tak hodnotim s odstupem casu... doporucuju!:cool:
hedulka: super:jupi::hura: