www.hranostaj.cz
Krvavé koleno
73%20 hodnocení
Počet hráčů: od 4 do 20
Věk hráčů: Mladší děti
Délka hry: Do 12 minut
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Na venDo tmy
Charakter hry: PohybováHonička
Hra spíš pro světlušky s překvapením, kdy krvavé koleno vyleze a začne je honit.
Hráči si zvolí dva (obvykle) nejstarší ze svého středu - jeden představuje krvavé koleno, druhý mámu, ostatní jsou děti. Krvavé koleno si zaleze do kůlny (za dříví, či kamkoliv, kde nebude vidět).

Jedno dítě se jde do kůlny podívat a přijde s křikem: "Mámo, v kůlně je krvavý koleno". Matka se tam jde podívat, ale nevidí ho (resp. říká, že ho nevidí) a tak tam jde další dítě. Po vystřídání všech dětí, když tam máma jde, tak se s ním domluví, kdy (krv. koleno) přijde. Pak máma vyjde z kůlny a řekne dětem, že se s nim domluvila a ví, kdy přijde.

Všichni utvoří kroužek a recitují: "První hodina odbila, lampa ještě svítila" atd., dokud nedojdou k hodině, na kterou má přijít krvavé koleno - to máma místo "lampa ještě svítila" řekne "lampa už nesvítila" - vtom se s řevem vyřítí krvavé koleno (musí se recitovat tak nahlas, aby to dotyčný ukrytý slyšel) a začne chytat děti, které před ním utíkají.

Ta hra je vhodná zejména pro nejmenší - já si pamatuju, jak jsem ji coby šestileté děcko doslova žrala :-)
Alternativní pravidla
SkřítkaSkřítka: Také se to dá hrát hooodně jednoduše - pokud máme málo času... Nepotřebujeme maminku. Krvavé koleno si sedne ke zdi a odříkává to staré známé: "Jedna hodiny odbila, lampa ještě svítila." Tady nikdo, samozřejmě kromě krvavého kolena neví, kdy lampa zhasne a Krvavé Koleno vyrazí na lov...
Olina: Velmi oblíbená a takřka denně hraná hra u nás na dvorku u činžáku, kde bylo plno dětí. V naší verzi se máma ptala: Kdo jsi? K.K.: Krvavý koleno. Máma: Co jíš? K.k.: Lidský maso. Máma: Co piješ? K.K. Lidskou krev. Máma: V kolik hodin si pro nás příjdeš? Důležité bylo, aby Krvavý koleno vyluzovalo co největší řev.... Tak tohle je varianta, která se hrála za mého dětství, tedy tak před 55 lety... Škoda, že jsme neznali tu variantu s dětskýma kostma a kůží! To by bylo teprve ono!
payka: Krvavý koleno je hra mého dětství:-)) do kůlny vždycky běhala všechna děcka, pak k mámě a křičela:"Mámo, mámo, v kůlně straší" a dotyčná máma si vymejšlela tř."Ale kdeže, to byly jen tátovy montérky" a různý. to vymejšlení mě hooodně bavilo. a pak taky, když už se šla máma podívat na koleno, tak mezi sebou vedli takovej dialog, přičemž koleno mluvilo hrozně strašidelnym hlasem=
M:Kdo jsi? K:krvavý koleno.
M:Kde spíš? K:na dětských kostích.
M:čím se přikrýváš? K:dětskou kůží.
M:co máš pod hlavou? K:dětské vlásky.
M:co máš v levé kapse? K:vidličku.
M:co máš v pravé kapse? K:nůž.
M:čím se živíš? K:dětmi!
M:a kdy si pro ně přijdeš? K:pošeptá čas...

hrozná sranda:-D
ještě teď si představuju tu kůlnu, kde visely montérky, rozbité hrnce, staré kabáty a j. :-))))))
Komentáře
Mikki Svatková: Bože, pamatuji si jak jsem ji jako malá hrála s kamarádkami
Janča: Děkuji za připomenutí, jako malé jsme to hrali snad každý den a teď jsme si na to nemohli nikdo rozpomenout jak to vlastně bylo.. Ještě jednou díky!!!!
blergh: To Milan: Presne tak. Neni nic usmevnejsiho, nez kdyz si negramotny clovek zacne vyskakovat.
světluškasvětluška: jj strašně nás to bavilo asi ve druhý třídě a hráli jsme to pořád dokola ve družině. Zrovna nedávno jsem si na to vzpomněla ale zapomněla jsem pravidla-ssuper že to tu je. :hura:
Milan: dokola >> je nádherné, že člověk co se ozývá hrubkami napíše 30ti (a jestli si myslíš, že to není chyba, tak bys měl zalézt za dříví a zůstat tam)
Luska: Jojo taky hra mého dětství. Postrádá lehce smysl, ale patřila mezi mé nejoblíbenější :-D. Hrozně mi to připomnělo tu krásu dětství :)
dokola: je sice hezké, že tu jsou hry, které jsem hrával před 30ti lety, ale je hrozné, že jsou tu hrubky takového kalibru jako je: desátá hodina odbyla...brrr....to mne fakt odradilo číst dále
Baruli: my tomu říkali krvavej dědek. Nikdy jsem asi nepochopila smysl té hry, ale hráli jsme ji docela často .)
Barunka: jojo,po skole(nebi spis skolce)hned za kamaradama ven a krvavy koleno... akorat sem do ted nepochopila proc zrovna krvavy koleno :o)