www.hranostaj.cz
Na poštu
53%10 hodnocení
Potřeby: 4 lavory (popř. baťohy), 4 šátky, 4 tužky, 4 papíry, 1 píšťalka
Počet hráčů: od 17
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Na venNa hřištěNa sníh
Charakter hry: PohybováHoničkaChodička / strategická
Běhací (ale nemusí být) hra po kruhu s nošením balíků.
Autor nebo zdroj: setkání rádců Žirafa
Ve sněhu se vydupe kruh, popř. elipsa s poloměrem min. 3m, maximálně tak 10 (ale to neznamená, že nemůže být větší). Lze hrát i na trávě - kruh se vyznačí provázkem.

Hráči se rozdělí na 4 stejně silná družstva a každé družstvo se umístí na 1 čtvrtinu kruhu (elipsy) - tzn. že 1. družstvo stojí na pomyslné 12 u ciferníku, 2. stojí na 3 atd. Nyní mají za úkol oběhnout kolo (začíná a končí u stanoviště své skupiny) a tak získat pro družstvo určitý počet bodů - podle toho, co nesli:

Běžné psaní (1 bod) - běží jednotlivec, musí 1x oběhnout kolo
Doporučené psaní (3body) - běží dvojice, musí 1x oběhnout kolo
Telegram (5 bodů) - dvojice s šátkem, musí oběhnout 1x kolo a přitom někoho předběhnout
Balík (5 bodů) - dvojice si veme lavor, musí 2x oběhnout kolo
Expres (10 bodů) - Dvojice oběhne 3 kola a nesmí být nikým předběhnuta. Je písknut vedoucím (viz níže)

Body zapisuje zapisovač z družstva (nemusí to být stále jeden a týž), který stále zůstává na stanovišti.

Vedoucí (nazvěte si ho, jak chcete) stojí uprostřed kruhu. Když mu dá nějaký zapisovač znamení (nenápadně), že vyjede expres, vedoucí do 30s pískne. Od toho okamžiku musí expres do 45s vyjet. Písknutí je znamení pro okolní družstva, že vyjede expres a oni se ho snaží předjet (obvykle se tipuje, kdo je expres, přesně to ví často jen expres a zapisovač)
Alternativní pravidla
peta: Hráli jsme něco podobného na jedné akci, ale tam šlo o to, že vedoucí týmu házel kostkou a počet teček na kostce znamena počet koleček, která se měla oběhnout. a vždycky běhali dva lidi. Když to doběhli, házelo se znovu. Vyhrál tým s největším počtem oběhů za stanovený limit. A taky se tam nějak vyhazovalo předbíháním, ale touž si nepamatuju :-( ale bylo to fakt super, na unavení dětí určitě :-)
Komentáře
Hejkal: My sme hrali neco podobneho. Nevim jestli to tady je ja sem to tady este cele neprosel tak jestli jo tak se omlouvam.

Hrali sme hru clovece nezlob se, kde sme hazeli kostkama a obihali tolik kolecek kolik sme hodili (6 hazis znova). Samozrejmne seme vyrazovali soupere tim ze sme je placli 8-) . Moc pekna hra ale spis na leto kdy je teplo.