www.hranostaj.cz
Famfrpál
78%12 hodnocení
Potřeby: míč, žlutá čepice, molitany, obruče atd.
Počet hráčů: od 14 do 20
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Na venDo terénu
Charakter hry: PohybováSportovníChodička / strategickáZážitková / inscenačníTáborový den / hra na pozadí
Hra je odvozena od známého famfrpálu z Harryho Pottera. Zábavné pro děti i vedoucí!
Ke hře jsou třeba tři vedoucí jako součást hry a jeden jako rozhodčí. Děti by měli hrát v týmu po sedmi.
Hráči jsou v týmu rozděleni takto:
3 útočníci
2 odrážeči
1 chytač
1 brankář

Vedoucí jsou rozděleni takto:
2 potlouky
1 zlatonka

Ke hře je třeba připravit si hrací plochu. Každý tým má na své straně své branky. Tři různě velké skruže, lavory nebo něco jiného, dle uvážení organizátora. Samozřejmě obě strany mají pokud možno stejnou velikost. Dále jeden míč na házení gólů, nejlépe měkký molitanový.
Hra samotná se řídí pravidly, až na létání na koštětech stejnými jako v příběhu. Do hry vstupují čtyři míče, z nichž tři jsou ve skutečnosti vedoucí. Hráči se snaží jediný opravdový míč hry (molitanový) házet do branek protihráčů. Pokud má hráč míč, může s ním udělat maximálně tři kroky, pak ho musí nahrát spoluhráči nebo střílet.
Dva vedoucí hrající potlouky mají na rukou navlečené molitanky či něco podobně měkkého a běhají mezi hráči a zcela záměrně jim škodí. Jediní, kdo jim v tom může bránit jsou odrážeči, kteří se snaží držet potlouky stranou od svých spoluhráčů.
Vedoucí hrající zlatonku má na hlavě pokud možno žlutou koupací čepici (kvůli rozpoznání a autenticitě) a ten běhá všude okolo a snaží se nenechat se chytit. Jediní, kdo ho může chytit jsou chytači.

Bodování závisí na úvaze organizátorů. Doporučuji za chycení zlatonky deset bodů a podle velikosti branek za vsazený gól jeden až tři body. Hru je možné hrát pouze do chycení zlatonky a nebo jak dlouho budou síly.
Alternativní pravidla
Rita: My hrajeme FAMFRPÁL takto:

Hráči jsou rozděleni stejně, 1 tým tvoří:
3 útočníci
2 odrážeči
1 chytač
1 brankář

Používáme 4 míče:
1 velký míč na házení = camrál
2 malé molitanové míčky = potlouky
1 malý míček (hopík) = zlatonka

a 2 pálky na líný tenis pro odrážeče

S camrálem hrajeme stejně jako v popisu hry výše (= útočníci si jej přihrávají a snaží se střelit gól, brankář brání obruče).
Odrážeči mají v ruce pálku, kterou mohou odpalovat molitanové míčky na protihráče. Zasažený hráč spadl z koštěte (= musí si sednout na bobek a napočítat nahlas do 10), pak může pokračovat v další hře. Potlouků se nedotýká nikdo kromě odrážečů. Po vystřelení si ho musí sami sebrat.

Zlatonka je před začátkem utkání ukryta (pro menší děti méně důkladně) v prostoru hřiště (případně v nejbližším okolí - určí vedoucí). Zápas končí, pokud ji některý z chytačů objeví. Pokud se hra moc protahuje, může vedoucí chytačům dát malou nápovědu.

Bodování: gól = 10 bodů
objevení zlatonky = 100 bodů

Osvědčilo se nám nechat větší děti vyzkoušet si roli hlavního rozhodčího, čárových rozhodčích (u branek), komentátora nebo zapisovatele skóre.
Komentáře
BáraBára: Je to super hra, už jenom proto že jsem do H.Pottera totálně blázen.Jen je na to potřeba trochu hodně lidí. Nedalo by se to trochu upravit?:cool::-):srdce:
Žofka: Těžká na organizaci ani moc není, jediný problém u nás bylo schánět neustále se ničící papírové bedny používané místo obručí. Navíc většina dětí HP zná a tak ani není nutné dlouze vysvětlovat pravidla
Shell: Super ale pro tu srandu bych si sehnala 14 košťat :D
dsrg golit21: nudáááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá:poop:
jaja: hele do těch potřeb bys neměl psát atd. lidi pak nevědí co dál
Anonym: ahoj
Miky: Tyna Jo, trochu jo:schizo:
Tyna: HRA JE DOBRÁ JEN TEŽKÁ NA ORGANIZACI :grr::pc::slunicko:
Tyna: HRA JE DOBRÁ JEN TEŽKÁ NA ORGANIZACI :grr::pc::slunicko: