www.hranostaj.cz
Pěstování kytky ze semínka
50%2 hodnocení
Potřeby: semínka, GPS, papírky s minerály, nástroje na úkoly (švihadla, míčky..), atlasy se škůdci, papíry, obrázky hmyzu
Počet hráčů: od 4 do 20
Věk hráčů: Mladší dětiStarší děti
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Do místnostiNa venDo terénu
Charakter hry: PohybováChodička / strategickáHra pro učení či vzdělávání
Sehnat semínko, k tomu dostatek živin a odehnat škůdce
Tato hra má tři části, které jdou hrát i odděleně, dohromady ale tvoří pěkný celek.
1) Potřebujeme sehnat semínka. (Motivačku už si vymyslete). Děti dostanou GPS s označeným místem výskytu semínek, buď mohou vidět bod na mapě, nebo jen směrovou šipku. Semínka dáme tak daleko, jak dlouho chceme, aby děti šly. Ale pozor, GPSky nejsou přesné, proto jsou lepší vzdálenosti tak do 1,5 km. Měl by s nimi jít někdo dospělý, který ví, kde semínka jsou. Děti dojdou na místo, které je nějak označené (fáborek, papír s nápisem,...). Tam najdou několik misek se semínky, ze kterých musí vybrat ta nejmenší. Já použila hrách, fazole a čočku, ale můžete použít cokoliv vás napadne. Děti musí vybrat ta svá semínka a mohou se s nimi vydat zpět. Pokud chcete, můžete jim cestou nastavit nějaké překážky/úkoly...
2) Semínka potřebují vyvážený obsah vody a minerálů v půdě. V lese rozmístíme papírky s minerály - voda, uhlík, dusík, kyslík, fosfor, síra. Těch musí děti nasbírat přesný počet, ani míň, ani víc. Je proto dobré nechat si někoho na základně, který to bude hlídat. Můžeme to dětem navrhnout, nebo je nechat, aby na to přišly samy. Na papírcích je zároveň napsán úkol, který k jeho získání musí splnit. (ten, který najde papírek, si ho vezme, splní úkol a donese ho na základnu.) Seznam možných úkolů je v příloze. Papírky schováváme tak moc a tak daleko, jak chceme, aby hra dlouho trvala.
Když jich nasbírají daný počet, druhá část končí. Když jich mají víc, tak úkol, který je na přebytečných papírcích, musí splnit všichni, pak mohou papírek zničit.
3) Tato část je ještě rozdělená pro skautky a světlušky, ale opět si ji můžete jakkoliv upravit. Světlušky si sednou kolem stolu a jedna jde trochu bokem. Ta dostane obrázek nějakého hmyzu (buď namalovaný nebo reálný) a slovně ho popisuje ostatním, ty ho kreslí. Trénují si tak vyjadřování a baví se vtipnými výsledky.
Skautky mezitím dostanou knihy o škůdcích, nebo sednou k internetu a vyhledávají informace o jednotlivých škůdcích rostlin. (Toto je také úkol do stezek.) Po nějaké době (půl hodina) necháme světlušky, aby své výtvory prezentovaly skautkám a naopak. Nakonec se pobavíme o tom, proč i tito škůdci jsou pro přírodu důležití. (Nebo to může shrnout někdo, kdo to plní jako úkol do stezky). Tím celá hra končí - máme semínko, víme jaké látky potřebuje a jací škůdci mu hrozí, paráda! ;o)
Komentáře
PampeliškaPampeliška: Šárko, pořád to jde přidat. Přihlásíš se na Hranostaje a u svojí hry máš nahoře takový modrý proužek UPRAVIT, na to klikneš, objeví se ti mimo jiné zelený sedmiúhelník (nebo co je to) vlevo nahoře, u něj máš "Soubory a podobné hry", na to klikneš, dáš připojit soubor, vybereš ho, nahraješ a je to :)
Šárka: omlouvám se, nepřidala jsem přílohu s nápady na úkoly a teď už to asi nejde...
Tak je přidávám sem:
úkoly: doběhnout k chatě a zpátky, udělat deset/pět/patnáct dřepů, udělat deset/pět/patnáct angličáků, pětkrát/šestkrát/sedmkrát oběhnout strom, trakařem dojít od chaty na velkou louku, udělat kotoul, oběhnout jednou/dvakrát/třikrát chatu, skočit tři/čtyři/pět/šest žabáků, doskákat po pravé/levé noze od chaty na louku, kdekoli udělat pět/deset/patnáct lehsedů, zaskákat pět/deset/patnáct panáků, vyzvat někoho na přetahování lanem a soutěžit, skákat snožmo od chaty k protějšímu lesu, zaskákat přes švihadlo pět/osm/deset/dvanáct skoků snožmo/po pravé/po levé/pozadu v kuse, udělat dva/tři/čtyři kliky, pozpátku doběhnout k chatě, krabem jít od chaty k lesu naproti, hodit aspoň tři/čtyři/pět/šest míčků do kruhu od čáry, pětkrát/osmkrát/desetkrát/patnáckrát zvednout dvě petanque koule ze země nad hlavu, spojit ruce za zády, udělat most, suduj!, vykopni nohu tak, abys pod ní tleskla, jít jako kačenka od chaty k lesu, běžet pozpátku od chaty na louku, vyhledat Důňo a s její pomocí se pokusit o stojku, odpálit tenisák pálkou – klackem a pak ho přinést zpět