www.hranostaj.cz
Křížkem rovně, s a bez, tik a tak
53%10 hodnocení
Počet hráčů: od 5
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 12 minut
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Do místnostiK ohni či posezení
Charakter hry: SlovníNa inteligenci / paměť
3 hry, u kterých hráč musí přijít na klíč
Autor nebo zdroj: Mamka a taťka
U všech tří her (jsou si velmi podobné) se hráči posadí tak, aby na sebe dobře viděli, nejlépe do kruhu.

Křížkem rovně
Vedoucí hry všem oznámí, že každý hráč bude postupně říkat křížkem/rovně. Dále řekne, že je to určeno klíčem - úkolem hráčů je odhalit klíč.
Hráči tedy postupně tipují - křížkem nebo rovně. Vedoucí je opravuje podle klíče: tím je poloha nohou vůči sobě. Jsou buď zkřížené (křížkem) nebo jsou rovně. Během hry může několikrát polohu nohou změnit, nesmí to ale dělat příliš nápadně.
Hra končí, když už na to všichni přijdou.
Ke zmatení hráčů je možné použít tužku - různě ji obracíme a hráči si ze začátku myslí, že závisí na poloze tužky.

S a bez
hra na zcela stejném principu. Zde je klíčem s a bez úsměvu - předáváme tužku s úsměvem nebo bez něj.
Obměna - s jídlem v puse nebo bez jídla v puse (může být také v ruce, pokud při hře nežvýkáme) - doporučuji hrát bez tužky :-)
S úsměvem a bez úsměvu, ale podle človeka před námi - toho, kterému předáváme tužku.

Tik a tak
Stejně jako předchozí hry, ale s hodinkami na ruce (tik) či bez hodinek (tak). Nevýhoda - hodinky mohou být schovány pod rukávem, navíc v dnešní době už hodinky nenosí tolik lidí jako dříve, tudíž se může stát, že nikdo nebude mít hodinky a hra bude nepoužitelná. Také pokud hodinky během hry nesundáte, máte pořád tik- je to nápadnější než u předchozích her.
Alternativní pravidla
zilafazilafa: Na koho se dívá lžíce??
posílá se lžíce, ten kdo ji momentálně dostane hádá na koho se dívá lžíce. Samozřejmě je tam někdo, kdo zná princip: Lžíce se dívá vždy na toho co první promluví po větě "Na koho se kouká lžíce?"
AgnesAgnes: další takovou hrou je i PŘES TYHLE KLÍČE SE DÍVÁM AŽ NA MĚSÍC, je to v podstatně to samé. Pravidlo pro to abyste se "dívali" je že musíte říct dík nebo díky nebo něco takového když dostanete klíče do ruky. ten kdo díky neřekne tak se "nedívá".:jupi:
Komentáře
Pája: jeste znam "kone" rukama se bubnuje do stolu a pak se zepta napr. "kolik slo koni?" pocet je vzdy podle slov pouzitych v otazce, takze 3, "a ted?" = 2..., decka nejdriv hledaji system v bubnovani :)
nebo "co si by sis s sebou vzal/a na opusteny ostrov?", klicem jsou inicialy jmena, takze ja, Paja M. si muzu vzit treba popcorn a medveda :)
vlaďka: to je úžasná hta :) znám to s nebo bez a pak to a koho se ívá lžíce :D hráli sme to na táboře a děcka jsou vždycky pomateni a všelijakými způsoby hledají řešení :) Doporučuju při nudných večerech
terka: heli,nejsi sama ja to taky vubec nepochopila:-?:-?:-?:-?
Martin: Ja znam teda verzi "Križom nekrižom" - podava se nejakej predmet, krizom/nekrizom rika jak davajici, tak prebirajici. Jde o polohu rukou i nohou - oboje nezkrizene = krizom, ruce nebo nohy zkrizene = nekrizom, oboje zkrizene = krizom... Takze potom hraci rikaji: "Beru krizom, davam nekrizom"
Helča: Já to vůbec nechápu !!! :o(