www.hranostaj.cz
Letiště
72%9 hodnocení
Potřeby: Dataprojektor, PC, vytištěné soubory "rezervace letenky", "info lety", "letenky", připínáčky, papíry, fixy/průpisky
Počet hráčů: od 30 do 150
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Náročná
Prostředí: Do místnostiNa ven
Charakter hry: PohybováChodička / strategickáNa inteligenci / paměť
Zjisti informace o letadlech, podej včas rezervace a získej letenky.
Motivace, úvod:
Hráči se snaží dostat z bodu "A" do bodu "B" (u nás Shanghai - Dillí). Letadlo je jedinou možností, jak se do dané oblasti dostat. Dostávají se tak na letiště, kde panuje ruch a zmatek. Odletové tabule neobsahují všechny informace - a tak je musí zjistit před tím, než si mohou koupit letenku a odletět. Dále musí vyplnit rezervaci letenky a předat ji u přepážky, doufaje, že v daném letadle bude ještě místo a obdrží letenku. Počet míst na každý let je totiž omezen.

Cíl hry:
Získat co nejvíce letenek.
var. A: některé letadla jsou s přestupem - nutno tedy získat obě letenky.
var. B: přestupy se nepočítají. Každá letenka = 1 bod.

Pravidla:

Hra je koncipována na necelé 2 hodiny (dle potřeby ji lze zkrátit), pro 80 dětí, rozdělených do 6 skupin. Lze hrát i v jiném počtu - je však nutno upravit soubor letiště.xls změněním počtu volných míst v letadle.

Celkem existují 3 lokace, ke kterým jsou rozděleny děti, které plní vždy jednotlivé role (v průběhu hry lze počty upravovat, případně měnit role):
- Místo (v lese), kde jsou rozmítěny informace o letech
- "Stanice na půl cesty"
- Letiště

Místo, kde jsou umístěny informace o letech
V prostoru (vzdáleném cca 50-100m) jsou rozmístěny informace o jednotlivých letech. V případě lesa, na každém stromu po jednom letu. (viz. soubor info lety.doc).

Děti určené k získávání informací ("sběrači") se pohybují pouze mezi tímto prostorem a "stanicí na půl cesty". Jejich úkolem je pamatovat si informace o letech a sdělovat je zapisovatelům na stanici. Vhodné pro 2/5 skupiny.


"Stanice na půl cesty"
Zde se shromažďují informace o letech, které jsou dětmi přenášeny z herního prostoru.

Děti zde pouze zapisují informace ("zapisovatelé"), které jim jsou sdělovány "sběrači". Nic víc se od nich nevyžaduje - pouze organizování a zapisování. Vhodné pro cca 1/5 skupiny

Letiště:
Zde je na plátno pomocí dataprojektoru promítána odletová tabule s lety. (viz. suobor letiste.xls). Krom toho je promítán přesný čas. Jakmile nastane čas odletu letadla posune se odletová tabule o buňku níže. Pokud děti nestihly dát do tohoto času rezervaci, již nemohou.

Aby podali rezervaci musí vyplnit správně rezervační lístek (viz. soubor rezervace letenky.doc). Poté se postaví do řady k přepážce, kde je jejich rezervační lístek zkontrolován. Pokud je vše správně a letadlo ještě stále neodletělo a je zobrazeno na odletové tabuli, dostanou letenku. V řadě k přepážce smí mít dítě u sebe pouze jednu rezervaci a nesmí ji v průběhu stání v řadě vyměnit za jinou.

Děti, které jsou na této pozici vybíhají k "stanici na půl cesty" a zde si opět pamatují informace, které jsou zde napsány. Sbírají ty informace, které jsou pro ně podstatné - snaží se tedy získat takové lety u kterých mohou získat letenku. Po přeběhnutí (do 50m) na letiště vypisují informace do rezervační lístků a podávají je k přepážkám. Jedná se tedy o 3 úkoly, které plní. Vhodné pro cca 2/5 skupiny.


Vysvětlení k souborům:
info lety.doc: Soubor obsahující informace k vyvěšení do prostoru ohledně letů.

letenky.jpg: Letenky děti obdrží za správně vyplněnou rezervaci, která je podána včas - tedy v době, kdy letadlo svítí na odletové tabuli - a má stále volné místo. Je vhodné je předem vyplnit, jelikož při hře samotné na to nebude čas. Počet letenek odpovídá celkovému počtu letů. (při hře jsme měli o jednu letenku na každý let méně a v případě potřeby jsme ji dopsali)

rezervace letenek.doc: vytisknuty a rozstříhány v dostatečném množství (=počet letů x počet družin).

letiste.xls: soubor obsahující seznam všech letů v přehledné tabulce a samotno odletovou tabuli. Na tabuli se pak krom informací ze souboru info lety.doc nalézá i počet volných míst, které v letadle jsou. Počet volných míst je snižován dle toho, jak postupně děti chodí a dostávají letenky na dané lety. Počet volných míst totiž někdy neodpovídá počtu skupin. Mnohé tak nedostanou letenky na všechny lety. Ti, kteří čekají v řadě pak vidí, že čekání na daný let je nepodstatné, jelikož už třeba žádné volné místo v letadle již není a mohou se postavit do řady s novou rezervací či novou rezervaci vypsat...


Komentáře
Pavel H: Zdravím, vytvořil jsem kvůli kamarádce takovou jednoduchou aplikaci pro Windows, lze v ní i upravovat dané zdrojové soubory a posléze z těch souborů vygenerovat i informace o letech (ty papírky na roztříhání) akorát je k tomu nejspíš potřeba excel… kdyby někdo měl zájem https://uloz.to/file/lw8TKN0ScfqK/letiste-nove-zip snad tam není moc bugů a je to srozumitelný…
Martin Cuřín: Výborný hra na vícedenní tábor....!!
martinn301: Potreboval by som pár vysvetlení, ak by sa dalo, tak by som bol vďačný ak by si mi Ondraszek napisal na e-mail martinn301@gmail.com. :) Veľmi pekne ďakujem :D :)