www.hranostaj.cz
Age of Empires L!VE
77%10 hodnocení
Potřeby: meče a štíty (alespoň 8 x)
Počet hráčů: od 20 do 40
Věk hráčů: Dospívající a dospělí
Délka hry: Delší
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Na venDo terénu
Charakter hry: PohybováBojovkaChodička / strategická
Venkovní strategická hra s meči a štíty
Autor nebo zdroj: vlastní
ZÁKLADNÍ INFO
Hráči jsou rozděleni do dvou týmů. Každý tým má svůj hrad (kruh o průměru cca 5 m) Pánem hradu je král. Hráči se dále dělí na sběrače a rytíře. Cílem hry je dostavba hradu na úroveň č.8. Každých 5 minut musí hrad odevzdat 5 jednotek jídla jako daň správci země. Minutu do vypršení pětiminutového časového limitu oznamuje správce země písknutím na píšťalku. Včasné nezaplacení daně se trestá zbořením jedné úrovně hradu. Není-li přinesena daň na úrovni č. 1, hrad je zbořen a hra končí.

Správce země má své sídlo u farem (tzn. v tom samém kruhu, kam chodíte pro jídlo). Správce je neutrální. Přijímá daně. Vylepšuje úroveň hradu a sběračů (viz dole).


SBĚRAČI A SUROVINY
Úkolem sběračů je shromažďovat suroviny – jídlo, kámen, dřevo. Suroviny jsou umístěny v ohraničených kruzích přibližně uprostřed mezi oběma týmy (viz schéma v souboru). Sběrač může najednou vzít tolik surovin, kolik je jeho aktuální úroveň. (To znamená, že sběrač na úrovni 1 může vzít jen jednu surovinu, sběrač na úrovni 2 vždy jen dva kusy od stejné suroviny… nejvyšší level je 4 - „sběrač profík“ - viz tabulka v souboru). Úroveň sběračů je symbolizována barvou fáborku okolo ruky (barvy viz soubor) - fáborky pro sběrače kupujete u správce země. Fáborky pro sběrače může kromě samotných sběračů koupit rovněž rytíř i král.

RYTÍŘI
Každý tým může mít v jednom čase vždy jen max. 4 rytíře (každý tým dostává 4 meče a 4 štíty). Každý rytíř je povinen nosit meč i štít. Úkolem rytířů je zabíjet sběrače a nepřátelské rytíře, a to ranou meče (platný zásah se počítá: od kolen na horu, od loktů na horu, hlava se nepočítá). Mrtvý sběrač vydá rytíři surovinu/y a jde se uzdravit do hradu (stačí pouhý vstup do vlastního hradu). Rytíř může útočit i na nepřátelské rytíře. Mrtvý rytíř se též uzdravuje ve vlastním hradu. Rytíř nesmí vstoupit do dolů, lesa, farem ani nepřátelského hradu.

KRÁL
Krále nelze v průběhu hry měnit. Je jeden, vytváří strategii celého města, úkoluje sběrače i rytíře. Král je nesmrtelný (viz závěrečná poznámka).

ZÁVĚREČNÉ POZNÁMKY A TIPY
- Úroveň hradu je zvýšena přinesením kartičky s danou úrovní od správce země do hradu.
- Úrovně (hradu i sběračů) logicky nelze přeskakovat, nýbrž postupně vylepšovat.
- Daně, fáborky i karty s úrovní hradu může nosit kdokoli. Zvažte ale následující: Sběrač může být na cestě ke správci země oloupen cizím rytířem; podobně také rytíř, který se ale alespoň může bránit. Král je nedotknutelný, nesmrtelný, avšak jeho absencí hrozí chaos ve vedení hradu. Je tedy na týmové strategii, jak a kdo bude daně a úrovně nosit.
- Nevyplácí se podcenit funkci krále a důležitost pořádné strategie (kdo, co, a kdy přesně má nosit…)
- Hru lze samozřejmě libovolně upravovat. Vítězství třeba již na úrovni hradu 6., apod.
- Lze zvolit celou řadu strategií.

Příklady oblíbených strategií:
a) nejsilnější hráči hrají eko boom => co nejrychlejší upgrade sběračů na nejvyšší levely
b) nejsilnější hráči hrají rytíře => vyhladovění nepřítele obsazením farmy v early game a dosáhnout toho, aby nemohl včas platit daně

Alternativní pravidla
Vojta: Ahoj, díky za skvělou hru.

Alternativní pravidla, co se osvědčila:
Vybavení pro rytíře lze kupovat jednotlivě a to za cenu 1/1/1 meč, štít, nebo papírovou (hadrovou kouli) (rytíř má pak jednu nebo více koulí, meč, meč + štít, koule + štít)

zavedení postavy obchodníka (1 postava v týmu) je nesmrtelný, může obchodovat s králi a dalšími obchodníky - obchodovat lze suroviny a zbraně (ne úrovně sběrače, nebo hradu).
Komentáře
Tonca: Super hra..hráli jsme a budeme hrát dál :)
žabka: Je to fajn hra =) Minulej rok se to u náš hrálo a fakt pecka =)
Monča: Hráli jsme - a stojí to za to! .. :)