www.hranostaj.cz
Chlebíčky
73%5 hodnocení
Potřeby: chlebíky
Počet hráčů: od 5 do 11
Věk hráčů: Mladší dětiStarší děti
Délka hry: Do 12 minut
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Do místnostiDo tmy
Charakter hry: PohybováPro zasmání
Sněz chroupavý chlebík dřív, než tě hledač najde.
Hraje se ve tmě - nejlépe v klubovně a pod. (Prostor musí být jasně vymezený a aspoň trochu zajímavý - nějaké "schovky".) Určí se jeden "hledač". Ten si jde stoupnout za dveře. Ostatní dostanou každý po jednom plátku "chroupavých chlebíků" (například: http://www.pekarny-michle.cz/alb.php?s=produkty&r=100250). Poté se všichni schovají (a zhasne se).
Vedoucí (ať už se hry účastní nebo ne) oznámí start hry. Od té chvíle běží časový limit a hledač se snaží najít co nejvíce schovaných hráčů (dotkne se jich a řekne "mám tě"). Úkolem schovaných je v první řadě nebýt nalezeni a poté - sníst chlebík. Jenže ono to křupe.
Když vyprší časový limit, rozsvítí se a porovná se, kdo kolik snědl. Většinou hodnotíme: vítěz je ten, kdo nebyl nalezen a snědl první celý chlebík, dál se může porovnat, komu zbyl jak velký kousek.

- Časový limit: dávali jsme 1,5 minuty, ale je dobré to upravit podle dostupných podmínek... záleží, kolik je v klubovně schovek a pod.
Důležité: Hráči mohou začít s jezením až po tom, co byla hra odstartována - to je (zvlášť menším) občas nutné zopakovat.
- Pro hru je důležité naprosté ticho (aby bylo slyšet křupání a hledač se podle něj mohl orientovat). Kdo byl hledačem odhalen, vypadává - je "venku ze hry", ale musí sedět na místě, nechroupat a být potichu - jinak by to kazil ostatním.
- Aby nedošlo k dohadům, kdo kdy dojedl svůj chlebík, můžou hráči hlásit "Mám/snězeno/... (a jméno)", když dojedli.