www.hranostaj.cz
Dotkněte se stropu!
82%22 hodnocení
Počet hráčů: od 4 do 50
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 12 minut
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Do místnostiNa venDo terénu
Charakter hry: PohybováPro zasmáníNa postřeh / šikovnostSeznamovací
Blesková a jednoduchá aktivita, která vám ale vypoví dost o charakteru lidí a jejich schopnosti spolupracovat.
Princip hry je víceméně vystižen jejím názvem :-) Má však překvapivě hluboký charakter.

Skupince oznámíte: "Budete mít teď jednu minutu na splnění úkolu, a tím úkolem je, abyste se všichni dotkli stropu. Začínám hned teď!"

Cílem tedy je, aby se všichni členové týmu dotkli stropu v daném limitu. Počet týmů a limit přizpůsobte počtu a věku hráčů a samozřejmě výšce stropu :-) Hráli jsme například s rovery ve skupině 10 lidí, měli jsme 1 minutu a strop byl asi 3m vysoko.

Aktivita se hodí jako rychlý skupinový icebreaker. Velmi užitečná je ale i tehdy, když chcete zjistit, kdo má jakou roli ve skupině (kdo je týmový lídr, kdo raději jede na vlastní pěst, kdo se radši veze...). Během hry to snadno poznáte podle chování hráčů.

Zejména u skautů a roverů je vhodné zařadit po hře krátkou reflexi: Co vás jako první napadlo, když jste uslyšeli úkol? Co jste začali dělat? Kdo se podle vás chopil iniciativy? Co by se mohlo zlepšit, aby jste to stihli rychleji?

TIP: Například v lese, kde strop není, můžete použít úkol podobného typu, např. dotkněte se tamhleté větve... Klíčové je, aby ten úkol byl obtížný (nikoliv nemožný) pro jednotlivce a vyžadoval spolupráci.
Komentáře
JurdaJurda: Opravdu je i na sníh? :)
VojcekVojcek: Velmi zajímavé dneska to vyzkouším .. :D
JiříJiří: Samozřejmě je třeba se (jako u všeho) přizpůsobit okolnostem (věk dětí, výška stropu, dostupné pomůcky). Cílem je, aby ten úkol představoval výzvu, ale zároveň byl proveditelný. Takže pokud máte 13 leté děti a strop 2,5 m, tak jim pomůcky nedovolujte. Když máte 5 leté holky, tak to asi bez pomůcek nezvládnou. Chce se to prostě zamyslet podle aktuální situace.
Guláš: A jaké se můžou používat pomůcky? V místnosti kde jsou stoly je myslím docela lehké se dotknout stropu...
JiříJiří: Cílem je, aby se všichni (či co nejvíc lidí) dotklo stropu. Pointa celé aktivity spočívá právě v tom, že řešení si najdou sami hráči. Žádné správné není.
Profesor: Jaké je správné řešení?